1) Aktiviti mengajar dan pembelajaran murid-murid Tahun 3 mengenai seni visual melalui aktiviti kolaj burung.
2) Murid-murid didedahkan dengan unsur seni visual dan proses pembuatan kolaj sebelum mereka menghasilkan karya kolaj burung sendiri.
3) Hasil pembelajaran termasuk kemampuan murid-murid mengenal bahan dan proses kolaj serta mengamalkan nilai kebersihan dan kekemasan.
1. 2.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran Dunia Seni Visual
Tarikh 18 Ogos 2014
Hari Isnin
Masa 1000-1100pagi
Tahun 3 Cemerlang
Bilangan Murid 25 orang
Bidang Kegiatan Menggambar
Aktiviti Kolaj
Tema Alam Semula Jadi
Tajuk Burung saya
Media Alat : gunting
Bahan : kertas lukisan, gam, kertas warna,
kertas majalah, dan bahan lain yang
sesuai.
Bahan Bantu Belajar Contoh kolaj
Muzik
Gambar burung
EMK Keusahawanan: EK1 (Berorientasikan
pencapaian)
Kreativiti dan inovasi: Pemerhatian
TMK: LCD
Nilai Kekemasan, kebersihan, teliti, menyayangi
haiwan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran
murid –murid dapat :
a) Murid dapat menyebut tiga bahan lain
dalam menghasilkan kolaj.
b) Murid dapat menghasilkan kolaj
dengan dengan menggunakan
pelbagai bahan selain kertas.
c) Murid dapat mengamalkan nilai
kebersihan dan kekemasan semasa
melakukan aktiviti.
2. Standard Kandungan 1.1 Persepsi Estetik
Membuat persepsi dan
menggunakan bahasa seni visual
yang ada pada gambar teknik kolaj
1.2 Aplikasi Seni
Mengaplikasi bahasa seni visual dan
media dalam penghasilan gambar
teknik kolaj.
1.3 Ekspresi Kreatif
Penzahiran idea melalui
pelbagai sumber, kajian,
dan teknologi dalam penghasilan
gambar
teknik kolaj.
1.4 Apresiasi Seni
Apresiasi terhadap karya sendiri dan
rakan berpandukan bahasa seni
visual, sejarah seni dan budaya.
Standard pembelajaran
Murid dapat mengenal, memahami ,dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada
gambar teknik kolaj
1.1.1 Unsur seni
1.1.1.1 Rupa – organik atau geometri
1.1.1.2 Jalinan – sentuh atau tampak
1.1.1.3 Warna – primer atau sekunder
1.1.2 Prinsip rekaan
1.1.2.1 Kepelbagaian – bahan
1.1.2.2 Harmoni – warna
Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media sertaa proses dan teknik
dalam penghasilan gambar kolaj.
3. 1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
1.2.1.1 Alat – gunting
1.2.1.2 Bahan – kertas lukisan, gam, kertas warna, kertas majalah, dan
bahan lain yang bersesuaian
1.1.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya
1.2.2.1 Teknik – kolaj (bahan kertas, kacang dal, kapas)
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta
proses dan teknik dalam penghasilan karya.
1.3.1 Memilih dan memanipulasi media secara kreatif
1.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
1.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan gambar teknik
kolaj
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan memberikan
tumpuan pada aspek bahasa seni visual.
1.4.1 mempamerkan karya yang dihasilkan
1.4.2 menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan
Standard Pembelajaran Ilustrasi aktiviti Catatan
Set Induksi (7 minit)
1. Guru memainkan video dan lagu
“Burung Kakak Tua” sambil melakukan
pergerakan bersama guru.
2. Murid menyanyi lagu bersama guru
dengan senikata lagu.
Burung kakak tua
Hinggap di Jendela
Nenek sudah tua
Giginy a tinggal dua
Letcum, letcum, letcum, hu la la
Letcum, letcum, letcum, hu la la
Letcum, letcum, letcum, hu la la
Burung kakak tua
Tayangan
LCD
Pembelajaran
kontekstual
diterapkan.
(mengaitkan
dengan
pengalaman
harian
individu)
4. 3. Guru akan menayangkan koleksi
gambar burung kakak tua yang
pelbagai.
4. Guru akan bertanya mengenai burung
kaka tua kepada murid
- Apakah jenis burung yang ada di
Malaysia?
- Apakah jenis burung yang murid
suka?
- Apakah perbezaan antara burung
kakak tua dengan burung merak?
Burung kakak tua
Hinggap di Jendela
Nenek sudah tua
Giginy a tinggal dua
Letcum, letcum, letcum, hu la la
Letcum, letcum, letcum, hu la la
Letcum, letcum, letcum, hu la la
Burung kakak tua
Letcum, letcum, letcum, hu la la
Letcum, letcum, letcum, hu la la
Letcum, letcum, letcum, hu la la
Burung kakak tua
Penerangan
berdasarkan
contoh/ilustrasi
Teknik soal
jawab
Nilai:
Mencintai
alam
semulajadi
Persepsi Estetik
(7 minit)
1. Guru menunjukkan contoh kolaj kepada
murid
2. Guru bersoal jawab tentang bahasa
seni visual yang ada pada beberapa
contoh kolaj
a) Unsur seni
-rupa
-jalinan
-warna
b) Prinsip rekaan
- kepelbagaian
-kontra
3. Guru menyatakan definisi kolaj.
Tayangan
LCD
Teknik
penerangan
berdasarkan
contoh/ilustrasi
Teknik soal
jawab
Aplikasi Seni
(3 minit)
Kepelbagaian
Rupa
Rupa
Kontra darisegi
warna
5. 1. Guru memperkenalkan media yang
digunakan dalam membuat kolaj.
Alat : gunting
Bahan : kertas lukisan, gam, kertas warna,
kertas majalah, dan bahan lain yang sesuai
seperti kapas, tisu, atau biji kacang dal.
2. Guru melakar rupa burung kakak tua.
3. Murid memerhatikan demostrsi guru.
4. Guru menunjukkan cara membuat kolaj
burung kakak tua.
5. Guru menunjukkan contoh dan
menyatakan bahan lain bagi
menghasilkan karya.
6. Ekpresi Kreatif
(30 minit)
1. Murid menghasilkan kolaj dengan
bimbingan guru.
2. Murid menghasilkan kolaj mengikut
kreativiti
LANGKAH 1:
Guru mengedarkan kertas lukisan dan
kertas warna kepada murid. Kemudian
murid akan menggunting kertas tersebut
kepada cebisan kecil.
LANGKAH 2:
Murid akan menampal cebisan tersebut
sehinggan memenuhi rupa burung
kakak tua tersebut dengan
menggunakan gam.
LANGKAH 3:
Murid akan menggunakan bahan lain
dalam aktiviti kolaj seperti tisu. Kertas
majalah, kapas, atau bahan lain.
Teknik
tunjukcara/
demostrasi
Nilai:
Kekemasan,
kebersihan,
teliti.
EMK: TMK
KBKK:
Menjana idea
Apresiasi seni
(8 minit)
1. Murid pamerkan karya masing – masing
di hadapan kelas
2. Murid akan menceritakann pengalaman
mengahsilkan kolaj burung kakak tua.
3. Murid memberikan pendapat mengenai
karya lain.
a.Secara deskriptif
- Alat dan bahan
b.Bahasa seni visual
- unsur seni seperti warna dan
rupa.
-prinsip rekaan seperti
kepelbagaian dan harmoni.
Murid dapat
melahirkan
perasaan,
penghargaan,
pendapat atau
pandangan
tentang
hasilan yang
ditunjukkan.
7. Penutup (5 minit)
1. Merumuskan pelajaran hari itu.
2. Guru bertanya pada murid bahan lain
dalam membuat kolaj.
3. Murid membersihkan kawasan kerja
4. Murid menghantar kerja.
Guru
melontarkan
soalan secara
tidak
langsung.
Murid
mengamalkan
nilai
kebersihan.