Se ha denunciado esta presentación.
Se está descargando tu SlideShare. ×

Altavia Dekatlon Ekim'22 Aylık Trend Raporu

Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Próximo SlideShare
Eylül 2012 - Trend Raporu
Eylül 2012 - Trend Raporu
Cargando en…3
×

Eche un vistazo a continuación

1 de 36 Anuncio

Altavia Dekatlon Ekim'22 Aylık Trend Raporu

Descargar para leer sin conexión

Pazarlama dünyasından teknoloji, yaratıcılık, perakende ve dijital ekosistem üzerine gelişmeler, yenilikler ve hayranlık duymamızı sağlayan yepyeni projeleri derlediğimiz Ekim ayı trend raporumuz.

Pazarlama dünyasından teknoloji, yaratıcılık, perakende ve dijital ekosistem üzerine gelişmeler, yenilikler ve hayranlık duymamızı sağlayan yepyeni projeleri derlediğimiz Ekim ayı trend raporumuz.

Anuncio
Anuncio

Más Contenido Relacionado

Similares a Altavia Dekatlon Ekim'22 Aylık Trend Raporu (20)

Más reciente (20)

Anuncio

Altavia Dekatlon Ekim'22 Aylık Trend Raporu

 1. 1. Barilla, Dünya Makarna Günü’nde İsraf İle Mücadele Kapsamında TikTok İle İş Birliği Yapıyor Barilla yemek yaparken arta kalan malzemeleri lezzetli yeni tariflere dönüştürmeyi keşfederek İtalyan yaratıcılığını kutlayan yeni dijital kampanyası olan #SecondLifePasta'yı başlatmak için TikTok ile ortaklık kurdu. Aslında, TikTok'un ünlü stitch özelliğini kullanarak kullanıcılar, mevcut bir viral tarifi yenileriyle birleştirerek orijinal içerik oluşturabilmeleri mümkün.
 2. 2. Koşan Reklam Panoları Adidas, koşucular için özel olarak tasarladığı yeni kulaklıklarına dikkat çekmek için sporcuları reklam panolarına dönüştürdü. Sporcular Stockholm Run Club’daki üst düzey sprint koşucular arasından seçilmiş. Adidas bu sporcuları yakalayıp üzerlerindeki QR kodunu tarayabilenlere kulaklık için %50 indirim vadediyor.
 3. 3. Pinterest ve Louvre Müzesi’nin Yeni İş Birliği Pinterest, içeriklerinde videoların ve canlı yayınların ağırlığını arttırmaya hazırlanıyor. Bu bağlamda ilk iş birliğini dünyanın en büyük sanat müzesi olan Louvre Müzesi ile gerçekleştirdi. İş birliği kapsamında kullanıcıların uygulama içindeki video içerikler aracılığıyla müzede yer alan eserleri deneyimlemelerini sağlayacak projenin detayları paylaşıldı.
 4. 4. TikTok’ta Balenciaga Mizahı Instagram’daki hikayeleriyle ardından TikTok’taki eğlenceli paylaşımlarıyla yıllardır sosyal medyaya renk katan ABD’li ödüllü sanatçı Pablo Rochat, yaratıcı içeriklerine bir yenisini daha ekledi. Bu yılın başlarında yayınladığı Balenciaga’s 2022 “Year Of The Tiger” adlı çalışmasının ardından TikTok için hazırladığı yeni Balenciaga videolarıyla binlerce beğeni aldı.
 5. 5. Tüm Olumsuzluklara Rağmen Gülümseyen Evler Colgate`ten Anlamlı Bir Proje Daha Colgate, gülümsemenin iyimserlik ve mutluluk getirdiğinden hareketle küresel çapta başlattığı reklam kampanyası "Gülümsemenin Gücü" kapsamında Brezilya’nın yoksul bölgelerindeki evleri gülümseyen yüzlere dönüştürüyor. Ülkenin dört farklı şehrindeki dokuz mahallede sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliğine giden dev marka, nesneleri insan ya da hayvan simalarına benzetmemize verilen ad olan pareidolia yaklaşımından yola çıkarak, iki pencere arasına yerleştirdiği ikonik logosuyla iyimserliğe çağrı yapıyor.
 6. 6. Video Oyunları için Gerçekçi Kadın Karakterler Dove, Epic Games ile bir iş birliği gerçekleştirerek gerçek kadınlardan esinlenilen avatar karakterleri yarattı. Epic Games bünyesindeki oyun motoru Unreal Engine ve oyun stüdyosu Toya tarafından tasarlanan avatarlar, LOLA MullenLowe’un hazırladığı Real Virtual Beauty adlı küresel kampanya kapsamında tanıtıldı. İngiltere’de düzenlenen video oyunları etkinliği EGX sırasında duyurulan kampanya, oyun dünyasında kadın karakterlerin çeşitliliğini artırmak ve güzellik klişelerini yıkarak doğru temsil edilmelerini sağlamak amacıyla gerçekleştirilecek çok sayıda çalışmayı kapsıyor.
 7. 7. Coca-Cola, Hindistan’da Bluetooth Özellikli Diwali Davetiyeleri Tasarladı Coca-Cola inovatif projesiyle bu kez kola şişelerini bir davetiyeye dönüştürüyor. Zira bluetooth’lu kapaklar yalnızca gönderen kişinin yanına gittiğinizde açılıyor. Sosyal medya ve televizyon üzerinden yayınlanan kampanya yerel influencer’lar tarafından da destekleniyor.
 8. 8. Heineken’den Geri Dönüştürülebilir Materyalden Elde Edilen Tutamaç HEINEKEN Birleşik Krallık yenilikçi %100 plastik içermeyen karton tutamaçlı sürümlerini perakendecilere dağıtımına başladı. Yeni ambalaj sadece plastiği ortadan kaldırmakla kalmıyor, aynı zamanda malzeme kullanımını en aza indiriyor ve israfı da azaltıyor. Green Grip olarak adlandırılan yeni tutamaçlar ile yılda 94 milyon plastik torbaya eşdeğer 517 tondan fazla plastiği ortadan kaldıracak.
 9. 9. Hem Pastel Boya Hem de Mimari Oyuncak Seti Creaon, hem pastel boya seti hem de plastik içermeyen bir mimari blok seti olarak çocukların kendilerini ifade edebileceği yeni bir araç sunuyor. Creaon, İngiltere’nin benzersiz sokak mimarisinden ilham alan çok amaçlı bir oyuncak. Hem bir pastel boya hem de mimari blok seti gibi işlev görüyor. 1 – 6 yaş arası çocukların uçsuz bucaksız hayal gücünü tetiklemek için tasarlanmış. Soya mumundan yapılan parçalar, çocukların oyunu ve mimariyi çizimle birleştirmesine olanak tanıyor.
 10. 10. LEGO Uyumlu Mekanik Klavye MelGeek'in yeni mekanik klavyesi Pixel, kullanıcıya LEGO bloklarıyla özelleştirme yapma imkanı sunuyor. Pixel klavye, resmi ya da iş birliğine dayalı bir LEGO ürünü değil. LEGO’nun geçmeli bloklarının tasarımına ilişkin patentlerinin süresi sona erdiğinden beri, diğer şirketler uyumlu ancak resmi olmayan ürünler üretebiliyorlar. MelGeek’in Pixel’i de bu sayede kendine piyasada yer bulmaya hazırlanıyor. Klavyenin çerçevesi; minifigür karakterler, bloklarla inşa edilmiş kalemlik ve benzeri objelerle donatılabiliyor.
 11. 11. Apple`ın Karma Gerçeklik Gözlüğü Gözlerinizle Ödeme Yapmanızı Sağlayacak Kullanıcılar, iris tanıma teknolojisiyle platforma giriş yapabilecek ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilecek. Apple'ın yüz tanıma teknolojisi Face ID'yi akıllara getiren özellik, Apple'ın parmak izi tanıma özelliğine yeni bir katman ekliyor. İris tanıma teknolojisi ürünün, Quest Pro ile rekabetinde elini güçlendirebilir.
 12. 12. Decathlon “Nolhtaced” Adıyla İkinci El Spor Eşyaları Satacak Klasik tüketim modeliyle birlikte adını da tersine çeviren Decathlon, «Nolhtaced» adlı mağazalarında müşterilerden satın aldığı eşyaları satmaya hazırlanıyor. Bir ay boyunca isimleri tersten yazılacak olan Evere, Namur ve Ghent şehirlerindeki Decathlon mağazalarında yenilenmiş ikinci el veya kullanılmamış spor eşyaları satılacak. Müşterilerin eski veya kullanılmamış ürünlerini garanti kapsamında satın alarak tamir eden Decathlon, bu ürünlerin satışını belirlenen üç mağazada gerçekletirecek. Decathlon’a eşyalarını satan müşteriler, karşılığında yeni ekipman veya diğer ikinci el ürünlerden satın alırken kullanabilecekleri iki yıl geçerli bir kupon alacaklar.
 13. 13. TikTok’tan Dev Adım: Amazon’a Rakip Olacak! Sosyal medya devi TikTok, e-ticaret planıyla Amazon'a rakip olacak! Firma, personellerini büyük şirketlerden seçiyor! Şirket, birkaç hafta önce LinkedIn üzerinden birçok yeni iş ilanı yayınladı.
 14. 14. Yalnızlar İçin Sıra Dışı Bir Akşam Yemeği Deneyimi Lonely Noodle adlı pop-up restoranı, sahip olduğu iç mekan tasarımıyla şehirdeki yalnız insanlara benzersiz bir akşam yemeği deneyimi yaşatıyor. Ortadaki ana sahneye bakan tek kişilik masa ve servislerin bulunduğu kabinlerden oluşan mekan, sosyal hayattan kopmadan yalnız kalıp kafa dinlemek isteyenlere eğlenceli bir alternatif yaratıyor.
 15. 15. BeReal’ın Günlük Aktif Kullanıcı Sayısı 20 Milyona Ulaştı BeReal’ın piyasa değeri 600 milyon euroya ulaştı. Ek olarak, uygulamanın Temmuz ayında günlük 7,9 milyon olan günlük aktif kullanıcı sayısı, 20 milyonu aştı.
 16. 16. Instagram, Reklamla Dolup Taşacak: Profil Sayfalarına Bile Reklam Geliyor! Instagram, kullanıcılara «Keşfet» ve «Profil» sayfalarında da reklam gösterme kararı aldı. Buna göre «Keşfet» bölümünün ana sayfasında ve başkasının profilini gezerken karşımıza reklamlar çıkacak.
 17. 17. LinkedIn, Clubhouse Benzeri Sesli Etkinlikler Özelliğini Türkiye`deki Kullanıcılara Açtı LinkedIn, Sesli Etkinlik düzenleyerek hedef kitleniz ile etkileşim kurmanızı amaçlıyor. Sesli etkinlikler herhangi bir şekilde kamera kullanımını içermiyor. Bu sayede tıpkı Clubhouse ve Twitter Spaces'ta olduğu gibi dilediğiniz yerden bir oturum başlatabiliyorsunuz. Ayrıca katılımcılar birbirleriyle etkileşim kurabildiği gibi, her katılımcı ilgisini çeken bir diğer kişiyi kolayca takip edebiliyor.
 18. 18. YouTube`un Yeni Tasarımında Öne Çıkan 3 Özellik: Ambient Mode, Pinch To Zoom ve Precise Seeking YouTube UX Direktörü Nate Koechley, paylaştığı bir gönderi ile YouTube'un karanlık moda getirdiği yeni yaklaşım Ambient Mode, yakınlaştırma özelliği Pinch to Zoom, video içi arama özelliği Precise Seeking'i tanıttı.
 19. 19. Apple Watch, 12 Yaşındaki Kız Çocuğunun Kanser Hastalığının Erken Teşhis Edilmesini Sağladı Her şey 12 yaşındaki Imani Miles'ın taktığı Apple Watch'un kalp ritmindeki anormallikleri tespit etmesiyle başladı. Yapılan tetkikler sonunda ameliyata alınan Imani Miles'ın nadir görülen bir kanser hastalığına sahip olduğu tespit edildi.
 20. 20. Carrefour ve PepsiCo İşbirliği Kapsamında Mağaza Robotları Test Ediliyor PepsiCo’nun yiyecek ve içecek diğer atıştırmalıklarını öneren mağaza robotlarını test etmeye başladı. Robotlar, Polonya'da faaliyet gösteren Carrefour hipermarketlerinden ikisinde alışveriş deneyimini daha eğlenceli hale getirmek için işbaşı yaptı. Polonya’nın başkenti Varşova’daki iki Carrefour mağazasında faaliyetlere başlayan robotlar ile faaliyetlerine hız veren PepsiCo satışları arttırmaya yönelik etkileşime teşvik etmeyi amaçlıyor.
 21. 21. Elon Musk, Tesla`nın İnsansı Robotu Optimus`u Tanıttı Elon Musk, Tesla'nın her yıl düzenlediği Yapay Zeka (AI) Günü'nde humanoid yani insansı robotu Optimus'u tanıttı. Tanıtım esnasında robot sahneye dans ederek çıktı. Seyircilere el salladı. Etkinlik esnasında robotun bitkileri suladığı ve Tesla fabrikasındaki metal çubukları taşıdığı görüntüler seyircilere izletildi.
 22. 22. Evinizi Yapay Zekânın Dekore Etmesini İster Misiniz Modern mimari projelerinden görüntüler üretmek için yapay zekâyı kullanan bir platform olan This House Does Not Exist‘in yaratıcısı Levelsio tarafından geliştirilen Interior AI, evlerine yeni işlevler kazandırmak isteyenler için farklı stillerden uyarlanan tasarımlar sunuyor.
 23. 23. HP’den İnşaat Sahasına Plan Basan Otonom Robot Modern mimari projelerinden görüntüler üretmek için yapay zekâyı kullanan bir platform olan This House Does Not Exist‘in yaratıcısı Levelsio tarafından geliştirilen Interior AI, evlerine yeni işlevler kazandırmak isteyenler için farklı stillerden uyarlanan tasarımlar sunuyor.
 24. 24. Google`dan Yapay Zeka İle Video Oluşturma Platformu: Imagen Video Teknoloji dünyasının en önemli firmaları arasında bulunan Google, yapay zeka ile video oluşturma platformu olan Imagen Video'yu duyurdu. Imagen Video, yapay zeka desteği sayesinde sanatsal videolar oluşturabiliyor. Imagen Video platformunu kullanmak için tek yapmanız gereken ise ne ile ilgili bir video oluşturulmasını istediğinizi yazılı olarak belirtmek.
 25. 25. Mmhmm, Sıkıcı Görüntülü Toplantıları Video Oyunlarına Dönüştürüyor Evernote'un kurucusu Phil Libin tarafından 2020'de hayata geçirilen görsel iletişim platformu Mmhmm, görüntülü videoları oyunlara dönüşüyor. Platform, sunum yapan kişilerin uygulama içinde metin slaytları oluşturmasına ve önceden kaydedilmiş mesajları canlı tartışmalarla akıcı bir şekilde karıştırmasına olanak tanıyor. Kullanıcılar, videonun kendi taraflarını kaydeden, sunum yapanların söylediklerini tekrar etmelerine ve kliple nokta nokta etkileşimde bulunmalarına olanak tanıyan bir işleve de sahip.
 26. 26. Meta AI Yazılı Olmayan Dilleri Nasıl Tercüme Ediyor Meta AI, "evrensel konuşma tercümanı"nı oluşturmak için 3 farklı çeviri sistemi zorluğunu aşmaya odaklandı. Bu zorlukları açmak için şirket, daha fazla dilde model eğitimine yönelik daha fazla veri elde etti. Şirketin bu sayede mevcut olan verilerden yararlanmanın yeni yollarını bulduğunu söyleyebiliriz. Bu da alandaki veri kıtlığının giderildiğini gösteriyor.
 27. 27. OpenAI İle İş Birliği Yapan Shutterstock, Yapay Zeka Tarafından Oluşturulan Stok Görseller Satmaya Başlayacak OpenAI'ın yapay zeka destekli görüntü oluşturucusu DALL-E 2, önümüzdeki aylarda Shutterstock'a doğrudan entegre edilecek. Bunun yanı sıra Shutterstock, metinden görüntüye yapay zeka modellerini eğitmek için iş satıldığı zaman içerik oluşturuculara geri ödeme yapacağı iddia edilen bir fon başlatacağını da açıkladı.

×