Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Урок - подорож. Узагальнення знань учнів про іменник. 2 клас
1. Урок українськоїмови з використанням програми«Аліса вивчає українську
мову.» 2 клас.
Тема. Урок -подорож.Узагальнення знань учнів про іменник.
Мета. Узагальнювати і систематизувати знання учнів з теми «Іменник»;
удосконалюватиуміння знаходити іменники в реченні, визначати їх рід, число;
розвиватианалітико-синтетичні вміння, пам'ять, навички самоконтролю ,уяву;
виховувати інтерес до навчання, потребу у поглибленні своїхзнань,прагнення
читати .
Обладнання. ІКТ,картки, картинки та ілюстрації з мультфільмів та фільму
«Аліса в країні чудес» ,вірші про іменник з інтернет ресурсів ,малюнки
дітей,паперові ключі,апікаціїї червоних і білих троянд , картки з зображенням
дверей ,програма
«Аліса вивчає українськумову.»
Хід уроку
1. Організація класу.
- Встало сонечко давно
Зазирнуло у вікно.
На урок час поспішати
Мову нашу час вивчати.
2. Повідомлення теми уроку.
Очікування. (учитель читає уривокз казки Льюіс Керрол «Аліса в країні
чудес.»)
Слайд1
Аліса тяжко занудьгувала, сидячина березі без діла. Разів зо два зазирнула вона
до книжки, яку читала її сестра, але не знайшла там ні малюнків, ні розмов…
2. Вона хотіла пригод .
А яким ви хочете бачити наш урок? (Діти відповідають.)
Сьогодніми з вами будемо вивчати українськумову разом з Алісою.
Слайди 2- 3 .Загадка.
Хто ти? Що? Твоєім'я?
- Іменна моя сім'я.
Знають всіх в ній поіменно.
А зовуть сім'ю - …(іменник.)
Слайд 4.
Вірш про іменник.
Іменник – від слова«ім’я» Предмети всі називає,
Істота – хто?,
неістота – що ?
Отак він про них запитає.
Якщо це прізвище, ім’я
Чи назва міста чи села,
А також гір, річок, країн –
Це власні назви, зрозумів?
З великої букви пиши
Іменники власні завжди.
Загальні з малої напишемо,
Наприклад, вулиця, селище, місто.
Іменник має два числа –
Однина і множина.
Один предмет – це однина,
Два і більше – множина.
Буває в реченні іменник
Головним членом і другорядним.
Підметом тоді буває.
Як на питання хто? і що? Відповідає.
У вас вже включена програма«Аліса вивчає українську мову.»
Слайд 5-10
Роботаз комп’ютером. Гра « Відшукай іменник».
3. Діти працюють з програмою.В
текстах знаходять іменники. Перевіряють чи правильно виконали завдання
3. Закріплення вивченого про іменник
3.1. Хвилинка каліграфії
- Давайте ж спробуємо уявитисебе героямиказки .
Каліграфічно запишіть у зошит слова Аліси .
Піти чи не піти нарвати квіток - це ж бо така втіха сплести собіз них віночок...
Ті, хто справився з каліграфічною хвилинкою отримає ключ від таємного
входу в казку.
Фізкультхфилинка. Слайд 11.
3.2. Бліцопитування (метод «Асоціативний кущ»)
(Учитель читає уривок тексту)
Слайд12.
4. Аліса з розгонупірнула слідом за Кроликом, навіть не подумавши, як буде
звідти вибиратися.
- Аліса пропонуєзаповнити схему, щоб потрапити у гостідо Кролика.
- Яка частина мови називається іменником?
- З чим у вас асоціюється іменник ? (на дошці складається схема: іменник - рід -
число - власні і загальні назви - назви істот і неістот)
3.3. Повторення вивченого про число і рід іменників .
Гра « Однина» та «Множина»
Обладнання:конверти «однина» та « множина», навчальне письмовеприладдя,
картки з іменниками.
Завдання : розкластив конвертикартки з іменниками.
Хід гри: учні розкладають картки з іменниками в конверти « однина» та
«множина». Перемагає той, хто правильно і швидко виконає завдання.
Матеріал для гри: слова на картках: ліс, гриб, дуб, кіт, книги, гриби, троянди,
ліси, сад, берези, тварини, фламінго,карти ,королева,піддані.
Роботаз комп’ютером.
- Погляньте на екран. Назвіть предмети зображеніна ньому. Назвіть іменники
вжиті в однині. …. У множині. Запишіть ці слова, змінивши їх число. (Учень
зачитує виконане завдання)
- Ті, хто виконав завдання правильно, отримує ключі від зачинених дверей.
3.4. Повторення вивченого про власні і загальні назви.
Годинникар загадує загадки . Слайд 13-14.
5. Слайд 14.
Швидка тече річка
Через роки і століття. (Час.)
Сім братиків йдуть один за одним.
Один іншого ніколи не обійде. (Дні тижня.)
Минуло сім днів, -
Кінець і йому. (Тиждень.)
- Утворіть від слова володіти іменник.(володар) Це власна чи загальна назва?
- Які іменники відносяться до власних?
- З якої букви пишуться власні іменники?
- Діти, в яких на партах є малюнок з грибами, записують у зошити текст,
поданий на картці, і підкреслюють власні назви. Решта виправте помилки,
допущені у записі на екрані. Отримані словосполучення запишіть у зошит.
(Перевірка: діти, які працювали з картками, звіряються із записамина звороті,
решта звіряються із записом на екрані комп’ютера)
Діти, які не допустилипомилок під час виконання завдання, отримують ключ
від наступного входу.
Гра « Хто перший»
Обладнання: письмовеприладдя.
Завдання : дібрати і записати 5 власних іменників у зошит. Переможцем
вважається той, хто першим правильно виконає завдання.
Гра «Заселибудиночки»
Обладнання:малюнки будиночків із підписами «Власні назви», «Загальні
назви»; картки зі словами – власними і загальними іменниками.
Завдання : читаючи слово з картки, «поселити» його у відповідний будиночок,
повторитиправило правописувласних і загальних іменників.
Хід гри: викликаний учень читає словаз карток і розміщує у відповідний
будиночок, коментуючипри цьому свій вибір. Гру можна повторитикілька
разів, викликаючи різних учнів.
Матеріал для гри: картки.
1) Річка, Аліса, королева, озеро, вулиця,Трояндова .
2) Володар, море, книжка, Інна, Жан,троянди.
3.5. Повторення вивченого про назви істот і неістот.
Слайд 15.
Зустріч з котом який посміхається.
6. Гра « Ідемо в ліс»
- Пригадайте, на яке питання відповідають іменники-назви істот? … назви
неістот?
Обладнання: зошит, ручка.
Завдання: за 3 хвилини написати в зошиті іменники, що означають назви істот
та неістот, які ми можемо назвати, перебуваючи в лісі.
Хід гри: учитель ділить учнів класу на дві групи: 1 - пише іменники, що
означають назви істот, 2 – що означають назви неістот. Переможцем в кожній
групі вважається той учень, який написав найбільше іменників.
3.6.Гра « Лото»
Обладнання: картки, червоніта білі троянди.
Завдання: закрити на картці червоною трояндою тііменники, що відповідають
на
питання хто?, а білою – що відповідають на питання що?
Хід гри: кожномуучневі роздаютьсякарткиі паперові троянди;по сигналу
розпочинають
закривати іменники, що відповідають на питання хто? Червоними трояндами,
а білими – іменники, що відповідають на питання що ? Переможцем вважається
той, хто правильно виконав завдання.
3.7. Повторення вивченого про роль іменників у реченні.
У дітей слова.
Потрібно
придумати
речення з цими
словами.
7. Слайд 16-18.
Ребуси
г1а пі2л ві3ло
мі100
7я
100рона 3буна
-Давайте прочитаємо слова.
— Спробуйтеввести ці слова у речення. Запишіть речення. Знайдіть у реченні
іменники, вкажіть частину мови над словами. Підкресліть головніі другорядні
члени речення. Яким членом речення може бути іменник? Розберіть любий
іменник як частину мови.
4. Підсумок уроку. - Ось і закінчується наш урок. Сьогодніви активно
працювали, давали чіткі правильні відповіді. Кожен із вас на згадку отримує
ключик від дверей в країну знань.
5. Завдання додому. Слайд20-21
Завдання додомувід одного з героїв твору. Відгадайте хто це . У вас у кожного
є ключ. Оберіть ту картку із завданням, яка підходить вашому ключу і
виконайте завдання вдома.