SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 4
ТЕМА: Світове господарство. Етапи формування світового господарства.
МЕТА
:
систематизувати уявлення учнів про господарство;
сформувати систему знань про світове господарство;
виділити етапи формування світового господарства;
розвивати практичні навички учнів заповнювати та складати структурні схеми;
розвивати логічне мислення шляхом виявлення закономірностей в економіко-географічних та
соціальних процесах і явищах;
формувати вміння самостійно опрацьовувати різноманітні джерела географічної інформації з
метою
пошуку матеріалу з актуальних проблем теми;
формувати комунікативні, інформаційні, полікультурні, соціальні компетентності;
сприяти розвитку економічного мислення учнів;
виховувати пізнавальний інтерес до предмету.
ОБЛАДНАННЯ: економічна карта світу, атласи, підручники, довідники, карта ресурсів світу
ТИП УРОКУ: комбінований
МЕТОДИ: словесний, ілюстративно-пояснювальний, науково-дослідницький
Хід уроку
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
Картографічний практикум
Кожному учню пропонується картка з фрагментом контурної карти, на якій за допомогою своїх
умовних позначок необхідно нанести відомості про забезпеченість території природними ресурсами.
Завдання
1. Позначте кордони країни, підпишіть її назву та географічні об’єкти,які для неї є джерелом окремих
видів природних ресурсів (наприклад,назви річок, морів, океанів, гір тощо).
2. Загальноприйнятими умовними позначками покажіть корисні копалини,на які багата країна.
3. Своїми позначками покажіть забезпеченість країни земельними, лісовими,водними і рекреаційними
ресурсами.
4. Зробіть загальний висновок щодо забезпеченості країни природними ресурсами.
Гра «Блеф-клуб»
Визначте, які з наведених тверджень є правильними, а які – неправильними.
1. Давні цивілізації виникли в районах, що багаті на природні ресурси.
2. Сучасне освоєння ресурсів планети можна назвати «освіченим варварством».
3. Світові розвідані запаси вугілля значно більші, ніж запаси нафти.
4. Корисні копалини є вичерпними, але відновлюваними ресурсами.
5. У структурі світового земельного фонду переважає рілля.
6. Запаси прісної води становлять 10 % усіх водних ресурсів Землі.
7. Найбільш заліснений материк Землі — Південна Америка.
8. Найбільші запаси деревини має Азія.
9. Найбільш продуктивний океан світу — Атлантичний.
10. Найбільш популярний регіон міжнародного туризму — Західна Європа.
3. Мотивація навчальної діяльності
Ми живемо в епоху глобалізації економіки, коли господарська діяльність людини долає кордони, коли сформувалося єдине
світове господарство, у якому кожна країна має своє місце, виробляючи певну продукцію, надаючи певні послуги, залежно від її
природних можливостей та історичних традицій. Проте це не означає відмови від державних кордонів та національного
самоусвідомлення. Серед національних господарств країн світу розвивається й економіка України. Вона є невід'ємною частиною
світового господарства.
Про сучасний період розвитку світового господарства, про те, як на нього впливає науково-технічна революція, про головні
галузі промисловості, про особливості сучасного сільськогосподарського виробництва, про бурхливий розвиток транспорту і про те,
чи існують межі його вдосконалення, ви дізнаєтеся, вивчаючи цю тему.
Сьогодні жодна країна не може однаково ефективно виробляти все, що їй необхідно для задоволення
внутрішніх потреб, але й необхідності в цьому немає через зріст процесу інтеграції – зв’язування окремих
частин та систем в одне ціле. Отож сьогодні, як Ви вже здогадались, річ піде про формування єдиного
світового господарства.
4. Вивчення нового матеріалу
Бесіда (під час бесіди учні складають структурну схему «Господарство»)
1. Що таке господарство? (Сукупність підприємств та установ, які виготовляють певну продукцію та
створюють умови для життя людей)
2. Які види господарства ви знаєте? (Натуральне та товарне)
3. Згадайте, які різновиди структури господарства України ми вивчали у 9-му класі?
(Галузева, територіальна та функціональна)
4. Як ви вважаєте, що таке світове господарство? (Сукупність господарств країн світу)
(Складання учнями ОІС «Світове господарство» під час вивчення нового матеріалу. Можна
запропонувати шаблон схеми)
Учитель:
Світове господарство — сукупність національних господарств, що пов’язані всесвітніми економічними і
політичними відносинами (кінець ХІХ ст.)
Взаємодія національних господарств відбувається на основі різноманітних виробничих, економічних та
політичних відносин, які реалізуються через зовнішню торгівлю, надання послуг, рух капіталу, міграцію
робочої сили, обмін науково-технічною інформацією тощо.
- Які етапи формування світового господарства можна виділити?
Учні: (Примірна доповідь учнів, які отримали випереджальне завдання)
Міжнародне господарство світу пройшло тривалий шлях розвитку, перш ніж утворилася сучасна
система світового господарства.
4
І. Етап зародження (середина ХV ст. )
Господарство
економічна система, яка складається з декілька складних
структур
Галузева структура
склад, співвідношення
виробництв, особливості їх
розміщення в різних
частинах країни і зв’язки
між ними
Територіальна структура
особливості розміщення
продуктивних сил
суспільства на території
Функціональна структура
взаємозв’язок і
взаємозалежність галузей
на основі утворення
міжгалузевих комплексів
Етапи формування світового господарства
І. Етап зародження
(середина ХV ст. )
ІІ. Етап становлення ( перша
половина ХVІ - початок ХІХ ст.)
ІІІ. Етап світової економічної
експансії ( початок ХІХ ст. - 60-і
роки ХХ ст.)
ІV. Інтеграційний етап
(з 60-х років ХХ ст.)
Світове господарство –
Перший поділ праці відбувся в період неоліту, коли землеробство відокремилось від скотарства і
з'явилися передумови для товарообміну.
У подальшому відбулося відокремлення ремесла від сільського господарства і почалося формування
ринку та торговельної діяльності. В суспільних процесах це спричинило виникнення приватної власності,
відокремлення міста від села, формування відмінностей в організації фізичної і розумової праці.
У результаті Великих географічних відкриттів (кінець XV — середина XVII ст.) міжнародна торгівля
охопила всі регіони світу, що привело до утворення світового ринку. Подальшому розширенню цього ринку
сприяв розвиток транспорту. Морський транспорт пов'язав між собою всі частини світу.
Все це призвело до посилення міжнародного поділу праці, накопиченню торгівельного капіталу та
початку світової економічної експансії.
ІІ. Етап становлення (перша половина ХVІ ст. – початок ХІХ ст.)
Промислові перевороти в ряді країн Західної Європи і США в кінці ХVІІ ст. початку ХІХ ст.
ознаменували перехід від ручного до великого машинного виробництва, розвитку промисловості. Зростання
продуктивності праці сприяло активізації торговельних відносин між країнами світу.
Це початок ери індустріального капіталізму. Відбувається руйнування середньовічного образу світу та
зародження нових наук. Ведеться пошук нових, найбільш ефективних технологій. Швидкими темпами йде
розповсюдження колоніальної системи.
ІІІ. Етап світової економічної експансії (початок ХІХ ст. – 60-ті роки ХХ ст.)
У 2-й половині XIX ст. швидко розширювалась мережа залізниць, які з'єднали внутрішні частини
континентів і посилили внутрішньоконтинентальні зв'язки.
Відбувається формування світової фінансової системи; продовження процесу деколонізації.
Простежується збільшення розриву між рівнями соціально-економічного розвитку колишніх метрополій
та колоній. Посилюються тенденції розвитку вільної світової торгівлі та загальної лібералізації
економіки.
ІV. Інтеграційний етап (з 60-х років ХХ ст.)
Процес формування світового господарства на цьому етапі пов’язано з перебудовою економіки
країн колишнього соціалістичного табору. Інтеграція визначається транснаціональними корпораціями, а
також створенням великих ринкових зон, які поєднують території кількох країн (ЄС, НАФТА,
МЕРКОСУР, АСЕАН).
Таким чином, відбувається ріст транснаціоналізації та інтернаціоналізації виробництва, послуг,
капіталів, технологій. З’являються міжнародні комунікації у вигляді комп’ютерних систем та мереж.
Збільшується роль міжнародних економічних та фінансових організацій. Змінюється структура
економіки країн - зменшується частка матеріального виробництва та збільшується частка сфери послуг та
інформації.
Типи країн за структурою ВНП
Висновок:
Світове господарство сформувалося наприкінці XIX — початку XX століть в результаті розвитку великої
машинної індустрії, транспорту і світового ринку.
Оскільки світове господарство включає до себе різні за структурою та рівнем соціально-економічного
розвитку національні господарства, то йому притаманні неоднорідність та внутрішні суперечності. В ході їх
38%
6%
56%
Індустріальнікраїни
51%
9%
40%
Індустріально-аграрнікраїни
24%
3%
73%
0%
Постіндустріальнікраїни
29%
30%
41%
Аграрно-індустріальнікраїни
34%
50%
16%
0% Аграрні країни
промисловість та будівництво
сільське та лісове господарство
сфера послуг
вирішування змінюється сама структура світового господарства: розширюються економічні зв’язки, а також
основа світових економічних відносин – світовий ринок.
Центри світового господарства
Поняття світового господарства тісно пов'язане з поняттям про суспільний розподіл праці,
міжнародної економічної інтеграції. Крім того, існує також географічна модель світового господарства, яка
постійно розвивається. І якщо до кінця XIX ст. у світі переважав один центр — Європа, то потім утворився
другий, що незабаром став головним — США. У період між двома світовими війнами виникли ще два центри
світового значення — СРСР і Японія. Після Другої світової війни почалося формування нових центрів в Азії
(Китай, Індія, нафтодобувні країни Південно-Західної Азії), а також у Канаді, Австралії, Бразилії. Таким
чином, у наші дні географічна модель світового господарства набула багатоцентрового характеру.
Учитель:
- Як ви гадаєте, що є організаційною основою світового господарства?
Відповідь на це питання – це тема наступного нашого уроку.
(Перевірка та корекція ОІС «Світове господарство»)
5. Закріплення нових знань
1. Що таке світове господарство?
2. Чому ми говоримо про єдність світового господарства, якщо до його складу входять господарства
країн різних типів?
3. Назвіть економічні закони, які є основою розвитку світового господарства.
4. Чому головним чинником сучасного етапу розвитку світового господарства є рівень розвитку науки?
6. Підсумок уроку
- міжнародне господарство - складна система, яка має безліч структур;
- міжнародне господарство світу пройшло тривалий шлях розвитку;
- формування світового господарства зараз знаходиться на четвертому етапі свого розвитку;
- світове господарство з кінця ХХ ст. відчуває серйозні зміни внаслідок НТР, інтеграції,
загальноекономічної кризи та глобальних проблем людства.
7. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф у підручнику
Підготувати повідомлення проблемним групам за темами: «Міжнародний географічний розподіл праці»;
«Міжнародна економічна інтеграція»; «Міжнародні економічні організації»; «Міжнародні економічні
відносини»
Світовий ринок:
сфера обміну між національними господарствами
Світове господарство –
сукупність національних господарств, що пов’язані
всесвітніми економічними і політичними відносинами
(кінець ХІХ ст.)
Етапи розвитку:
І. Аграрний – ХV ст. – сер. ХІХ ст.
ІІ. Індустріальний - сер. ХІХ ст. - сер. 80-х ХХ ст.
ІІІ. Постіндустріальний – із сер. 80-х ХХ ст.
Центри світового господарства:
І. Пн. Америка: 22 – 23 % ВНП світу
ІІ. Зх. Європа – 20% ВНП світу
ІІІ. Азійсько-Тихоокеанський регіон: 20 % ВНП світу
(у т. ч. Японія – 10%,Китай – 6% ВНП)
Міжнародний географічний поділ праці:
процес спеціалізації країн на виробництві певної продукції
або наданні послуг
Розвиток
великої
індустрії
(промислові
перевороти
ХVІІІ – ХІХ ст.)
Розвиток
транспорту

Más contenido relacionado

Similar a Світове господарство. Етапи формування світового господарства

9 vi s_u
9 vi s_u9 vi s_u
9 vi s_u4book
 
9 vi s_u
9 vi s_u9 vi s_u
9 vi s_uUA7009
 
9 истор середницька_всемирн_консп_2009_укр
9 истор середницька_всемирн_консп_2009_укр9 истор середницька_всемирн_консп_2009_укр
9 истор середницька_всемирн_консп_2009_укрAira_Roo
 
Vsesvitnja istorija-9-klas-serednytska
Vsesvitnja istorija-9-klas-serednytskaVsesvitnja istorija-9-klas-serednytska
Vsesvitnja istorija-9-klas-serednytskakreidaros1
 
укмицсуфм
укмицсуфмукмицсуфм
укмицсуфмSergii Perun
 
10 истор мокрогуз_розумієнко_пособ_2010_укр
10 истор мокрогуз_розумієнко_пособ_2010_укр10 истор мокрогуз_розумієнко_пособ_2010_укр
10 истор мокрогуз_розумієнко_пособ_2010_укрAira_Roo
 
Всемирная История профильный уровень 10 класс
Всемирная История профильный уровень 10 классВсемирная История профильный уровень 10 класс
Всемирная История профильный уровень 10 класс21kisa
 
10 истор середницька_пособ_консп_2009_укр
10 истор середницька_пособ_консп_2009_укр10 истор середницька_пособ_консп_2009_укр
10 истор середницька_пособ_консп_2009_укрAira_Roo
 
10 клас. мій конспект. всесвітня історія. 2010
10 клас. мій конспект. всесвітня історія. 201010 клас. мій конспект. всесвітня історія. 2010
10 клас. мій конспект. всесвітня історія. 2010Nikita Bogun
 
10 истор мокрогуз_розумієнко_пособ_2012_укр
10 истор мокрогуз_розумієнко_пособ_2012_укр10 истор мокрогуз_розумієнко_пособ_2012_укр
10 истор мокрогуз_розумієнко_пособ_2012_укрAira_Roo
 
Vsesvitnja istorija-10-klas-gisem-2018-stand
Vsesvitnja istorija-10-klas-gisem-2018-standVsesvitnja istorija-10-klas-gisem-2018-stand
Vsesvitnja istorija-10-klas-gisem-2018-standkreidaros1
 
10 клас. усі уроки до курсу всесвітня історія. 12 ти річна школа. 2010
10 клас. усі уроки до курсу всесвітня історія.  12 ти річна школа. 201010 клас. усі уроки до курсу всесвітня історія.  12 ти річна школа. 2010
10 клас. усі уроки до курсу всесвітня історія. 12 ти річна школа. 2010Nikita Bogun
 
11 истор кагітіна_мокрогуз_всемирн_пособ_2011_укр
11 истор кагітіна_мокрогуз_всемирн_пособ_2011_укр11 истор кагітіна_мокрогуз_всемирн_пособ_2011_укр
11 истор кагітіна_мокрогуз_всемирн_пособ_2011_укрAira_Roo
 
10 ист укр_єрмоленко_мокрогуз_пособ_2009_укр
10 ист укр_єрмоленко_мокрогуз_пособ_2009_укр10 ист укр_єрмоленко_мокрогуз_пособ_2009_укр
10 ист укр_єрмоленко_мокрогуз_пособ_2009_укрAira_Roo
 
9 истор білоножко_всемирн_нов_2001_укр
9 истор білоножко_всемирн_нов_2001_укр9 истор білоножко_всемирн_нов_2001_укр
9 истор білоножко_всемирн_нов_2001_укрAira_Roo
 
Vsesvitnja istorija-novi-chasy-9-klas-bilonozhko
Vsesvitnja istorija-novi-chasy-9-klas-bilonozhkoVsesvitnja istorija-novi-chasy-9-klas-bilonozhko
Vsesvitnja istorija-novi-chasy-9-klas-bilonozhkokreidaros1
 
Світове господарство
Світове господарствоСвітове господарство
Світове господарствоAnton Mahlay
 
9 клас. мій конспект. всесвітня історія. 2010
9 клас. мій конспект. всесвітня історія. 20109 клас. мій конспект. всесвітня історія. 2010
9 клас. мій конспект. всесвітня історія. 2010Nikita Bogun
 

Similar a Світове господарство. Етапи формування світового господарства (20)

9 vi s_u
9 vi s_u9 vi s_u
9 vi s_u
 
9 vi s_u
9 vi s_u9 vi s_u
9 vi s_u
 
9 истор середницька_всемирн_консп_2009_укр
9 истор середницька_всемирн_консп_2009_укр9 истор середницька_всемирн_консп_2009_укр
9 истор середницька_всемирн_консп_2009_укр
 
Vsesvitnja istorija-9-klas-serednytska
Vsesvitnja istorija-9-klas-serednytskaVsesvitnja istorija-9-klas-serednytska
Vsesvitnja istorija-9-klas-serednytska
 
укмицсуфм
укмицсуфмукмицсуфм
укмицсуфм
 
10 истор мокрогуз_розумієнко_пособ_2010_укр
10 истор мокрогуз_розумієнко_пособ_2010_укр10 истор мокрогуз_розумієнко_пособ_2010_укр
10 истор мокрогуз_розумієнко_пособ_2010_укр
 
Всемирная История профильный уровень 10 класс
Всемирная История профильный уровень 10 классВсемирная История профильный уровень 10 класс
Всемирная История профильный уровень 10 класс
 
10 истор середницька_пособ_консп_2009_укр
10 истор середницька_пособ_консп_2009_укр10 истор середницька_пособ_консп_2009_укр
10 истор середницька_пособ_консп_2009_укр
 
10 клас. мій конспект. всесвітня історія. 2010
10 клас. мій конспект. всесвітня історія. 201010 клас. мій конспект. всесвітня історія. 2010
10 клас. мій конспект. всесвітня історія. 2010
 
10 истор мокрогуз_розумієнко_пособ_2012_укр
10 истор мокрогуз_розумієнко_пособ_2012_укр10 истор мокрогуз_розумієнко_пособ_2012_укр
10 истор мокрогуз_розумієнко_пособ_2012_укр
 
Vsesvitnja istorija-10-klas-gisem-2018-stand
Vsesvitnja istorija-10-klas-gisem-2018-standVsesvitnja istorija-10-klas-gisem-2018-stand
Vsesvitnja istorija-10-klas-gisem-2018-stand
 
10 клас. усі уроки до курсу всесвітня історія. 12 ти річна школа. 2010
10 клас. усі уроки до курсу всесвітня історія.  12 ти річна школа. 201010 клас. усі уроки до курсу всесвітня історія.  12 ти річна школа. 2010
10 клас. усі уроки до курсу всесвітня історія. 12 ти річна школа. 2010
 
11 истор кагітіна_мокрогуз_всемирн_пособ_2011_укр
11 истор кагітіна_мокрогуз_всемирн_пособ_2011_укр11 истор кагітіна_мокрогуз_всемирн_пособ_2011_укр
11 истор кагітіна_мокрогуз_всемирн_пособ_2011_укр
 
Економіка. Держава. Ринок.»
Економіка. Держава. Ринок.»Економіка. Держава. Ринок.»
Економіка. Держава. Ринок.»
 
10 ист укр_єрмоленко_мокрогуз_пособ_2009_укр
10 ист укр_єрмоленко_мокрогуз_пособ_2009_укр10 ист укр_єрмоленко_мокрогуз_пособ_2009_укр
10 ист укр_єрмоленко_мокрогуз_пособ_2009_укр
 
9 истор білоножко_всемирн_нов_2001_укр
9 истор білоножко_всемирн_нов_2001_укр9 истор білоножко_всемирн_нов_2001_укр
9 истор білоножко_всемирн_нов_2001_укр
 
Vsesvitnja istorija-novi-chasy-9-klas-bilonozhko
Vsesvitnja istorija-novi-chasy-9-klas-bilonozhkoVsesvitnja istorija-novi-chasy-9-klas-bilonozhko
Vsesvitnja istorija-novi-chasy-9-klas-bilonozhko
 
Світове господарство
Світове господарствоСвітове господарство
Світове господарство
 
9 клас. мій конспект. всесвітня історія. 2010
9 клас. мій конспект. всесвітня історія. 20109 клас. мій конспект. всесвітня історія. 2010
9 клас. мій конспект. всесвітня історія. 2010
 
иымыи
иымыииымыи
иымыи
 

Más de Ковпитська ЗОШ

Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)Ковпитська ЗОШ
 
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВАНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВКовпитська ЗОШ
 
Анкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класуАнкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класуКовпитська ЗОШ
 
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)Ковпитська ЗОШ
 
Morning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічіMorning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічіКовпитська ЗОШ
 
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантностіРанкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантностіКовпитська ЗОШ
 
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)Ковпитська ЗОШ
 
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...Ковпитська ЗОШ
 
Педагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. СухомлинськогоПедагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. СухомлинськогоКовпитська ЗОШ
 
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙКовпитська ЗОШ
 
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮКовпитська ЗОШ
 
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...Ковпитська ЗОШ
 
Виховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за СухомлинськимВиховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за СухомлинськимКовпитська ЗОШ
 
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014Ковпитська ЗОШ
 
Використання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищіВикористання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищіКовпитська ЗОШ
 
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...Ковпитська ЗОШ
 
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...Ковпитська ЗОШ
 
Орієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника враженьОрієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника враженьКовпитська ЗОШ
 
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)Ковпитська ЗОШ
 

Más de Ковпитська ЗОШ (20)

Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
 
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВАНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
 
Анкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класуАнкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класу
 
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
 
Morning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічіMorning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічі
 
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантностіРанкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
 
Ранкова зустріч
Ранкова зустрічРанкова зустріч
Ранкова зустріч
 
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
 
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
 
Педагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. СухомлинськогоПедагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
 
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
 
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
 
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
 
Виховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за СухомлинськимВиховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за Сухомлинським
 
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014
 
Використання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищіВикористання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищі
 
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...
 
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
 
Орієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника враженьОрієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника вражень
 
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
 

Último

psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptOlgaDidenko6
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptxssuserc301ed1
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfssuser15a891
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptJurgenstiX
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxOlgaDidenko6
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класkrementsova09nadya
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняtetiana1958
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxbagniylarisa15
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfhome
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"tetiana1958
 
матеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія Україниматеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія Україниssuserfbff20
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdfhome
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 

Último (16)

psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 
матеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія Україниматеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія України
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 

Світове господарство. Етапи формування світового господарства

  • 1. ТЕМА: Світове господарство. Етапи формування світового господарства. МЕТА : систематизувати уявлення учнів про господарство; сформувати систему знань про світове господарство; виділити етапи формування світового господарства; розвивати практичні навички учнів заповнювати та складати структурні схеми; розвивати логічне мислення шляхом виявлення закономірностей в економіко-географічних та соціальних процесах і явищах; формувати вміння самостійно опрацьовувати різноманітні джерела географічної інформації з метою пошуку матеріалу з актуальних проблем теми; формувати комунікативні, інформаційні, полікультурні, соціальні компетентності; сприяти розвитку економічного мислення учнів; виховувати пізнавальний інтерес до предмету. ОБЛАДНАННЯ: економічна карта світу, атласи, підручники, довідники, карта ресурсів світу ТИП УРОКУ: комбінований МЕТОДИ: словесний, ілюстративно-пояснювальний, науково-дослідницький Хід уроку 1. Організаційний момент 2. Актуалізація опорних знань Картографічний практикум Кожному учню пропонується картка з фрагментом контурної карти, на якій за допомогою своїх умовних позначок необхідно нанести відомості про забезпеченість території природними ресурсами. Завдання 1. Позначте кордони країни, підпишіть її назву та географічні об’єкти,які для неї є джерелом окремих видів природних ресурсів (наприклад,назви річок, морів, океанів, гір тощо). 2. Загальноприйнятими умовними позначками покажіть корисні копалини,на які багата країна. 3. Своїми позначками покажіть забезпеченість країни земельними, лісовими,водними і рекреаційними ресурсами. 4. Зробіть загальний висновок щодо забезпеченості країни природними ресурсами. Гра «Блеф-клуб» Визначте, які з наведених тверджень є правильними, а які – неправильними. 1. Давні цивілізації виникли в районах, що багаті на природні ресурси. 2. Сучасне освоєння ресурсів планети можна назвати «освіченим варварством». 3. Світові розвідані запаси вугілля значно більші, ніж запаси нафти. 4. Корисні копалини є вичерпними, але відновлюваними ресурсами. 5. У структурі світового земельного фонду переважає рілля. 6. Запаси прісної води становлять 10 % усіх водних ресурсів Землі. 7. Найбільш заліснений материк Землі — Південна Америка. 8. Найбільші запаси деревини має Азія. 9. Найбільш продуктивний океан світу — Атлантичний. 10. Найбільш популярний регіон міжнародного туризму — Західна Європа. 3. Мотивація навчальної діяльності Ми живемо в епоху глобалізації економіки, коли господарська діяльність людини долає кордони, коли сформувалося єдине світове господарство, у якому кожна країна має своє місце, виробляючи певну продукцію, надаючи певні послуги, залежно від її природних можливостей та історичних традицій. Проте це не означає відмови від державних кордонів та національного самоусвідомлення. Серед національних господарств країн світу розвивається й економіка України. Вона є невід'ємною частиною світового господарства. Про сучасний період розвитку світового господарства, про те, як на нього впливає науково-технічна революція, про головні галузі промисловості, про особливості сучасного сільськогосподарського виробництва, про бурхливий розвиток транспорту і про те, чи існують межі його вдосконалення, ви дізнаєтеся, вивчаючи цю тему. Сьогодні жодна країна не може однаково ефективно виробляти все, що їй необхідно для задоволення внутрішніх потреб, але й необхідності в цьому немає через зріст процесу інтеграції – зв’язування окремих частин та систем в одне ціле. Отож сьогодні, як Ви вже здогадались, річ піде про формування єдиного світового господарства. 4. Вивчення нового матеріалу Бесіда (під час бесіди учні складають структурну схему «Господарство») 1. Що таке господарство? (Сукупність підприємств та установ, які виготовляють певну продукцію та створюють умови для життя людей) 2. Які види господарства ви знаєте? (Натуральне та товарне) 3. Згадайте, які різновиди структури господарства України ми вивчали у 9-му класі?
  • 2. (Галузева, територіальна та функціональна) 4. Як ви вважаєте, що таке світове господарство? (Сукупність господарств країн світу) (Складання учнями ОІС «Світове господарство» під час вивчення нового матеріалу. Можна запропонувати шаблон схеми) Учитель: Світове господарство — сукупність національних господарств, що пов’язані всесвітніми економічними і політичними відносинами (кінець ХІХ ст.) Взаємодія національних господарств відбувається на основі різноманітних виробничих, економічних та політичних відносин, які реалізуються через зовнішню торгівлю, надання послуг, рух капіталу, міграцію робочої сили, обмін науково-технічною інформацією тощо. - Які етапи формування світового господарства можна виділити? Учні: (Примірна доповідь учнів, які отримали випереджальне завдання) Міжнародне господарство світу пройшло тривалий шлях розвитку, перш ніж утворилася сучасна система світового господарства. 4 І. Етап зародження (середина ХV ст. ) Господарство економічна система, яка складається з декілька складних структур Галузева структура склад, співвідношення виробництв, особливості їх розміщення в різних частинах країни і зв’язки між ними Територіальна структура особливості розміщення продуктивних сил суспільства на території Функціональна структура взаємозв’язок і взаємозалежність галузей на основі утворення міжгалузевих комплексів Етапи формування світового господарства І. Етап зародження (середина ХV ст. ) ІІ. Етап становлення ( перша половина ХVІ - початок ХІХ ст.) ІІІ. Етап світової економічної експансії ( початок ХІХ ст. - 60-і роки ХХ ст.) ІV. Інтеграційний етап (з 60-х років ХХ ст.) Світове господарство –
  • 3. Перший поділ праці відбувся в період неоліту, коли землеробство відокремилось від скотарства і з'явилися передумови для товарообміну. У подальшому відбулося відокремлення ремесла від сільського господарства і почалося формування ринку та торговельної діяльності. В суспільних процесах це спричинило виникнення приватної власності, відокремлення міста від села, формування відмінностей в організації фізичної і розумової праці. У результаті Великих географічних відкриттів (кінець XV — середина XVII ст.) міжнародна торгівля охопила всі регіони світу, що привело до утворення світового ринку. Подальшому розширенню цього ринку сприяв розвиток транспорту. Морський транспорт пов'язав між собою всі частини світу. Все це призвело до посилення міжнародного поділу праці, накопиченню торгівельного капіталу та початку світової економічної експансії. ІІ. Етап становлення (перша половина ХVІ ст. – початок ХІХ ст.) Промислові перевороти в ряді країн Західної Європи і США в кінці ХVІІ ст. початку ХІХ ст. ознаменували перехід від ручного до великого машинного виробництва, розвитку промисловості. Зростання продуктивності праці сприяло активізації торговельних відносин між країнами світу. Це початок ери індустріального капіталізму. Відбувається руйнування середньовічного образу світу та зародження нових наук. Ведеться пошук нових, найбільш ефективних технологій. Швидкими темпами йде розповсюдження колоніальної системи. ІІІ. Етап світової економічної експансії (початок ХІХ ст. – 60-ті роки ХХ ст.) У 2-й половині XIX ст. швидко розширювалась мережа залізниць, які з'єднали внутрішні частини континентів і посилили внутрішньоконтинентальні зв'язки. Відбувається формування світової фінансової системи; продовження процесу деколонізації. Простежується збільшення розриву між рівнями соціально-економічного розвитку колишніх метрополій та колоній. Посилюються тенденції розвитку вільної світової торгівлі та загальної лібералізації економіки. ІV. Інтеграційний етап (з 60-х років ХХ ст.) Процес формування світового господарства на цьому етапі пов’язано з перебудовою економіки країн колишнього соціалістичного табору. Інтеграція визначається транснаціональними корпораціями, а також створенням великих ринкових зон, які поєднують території кількох країн (ЄС, НАФТА, МЕРКОСУР, АСЕАН). Таким чином, відбувається ріст транснаціоналізації та інтернаціоналізації виробництва, послуг, капіталів, технологій. З’являються міжнародні комунікації у вигляді комп’ютерних систем та мереж. Збільшується роль міжнародних економічних та фінансових організацій. Змінюється структура економіки країн - зменшується частка матеріального виробництва та збільшується частка сфери послуг та інформації. Типи країн за структурою ВНП Висновок: Світове господарство сформувалося наприкінці XIX — початку XX століть в результаті розвитку великої машинної індустрії, транспорту і світового ринку. Оскільки світове господарство включає до себе різні за структурою та рівнем соціально-економічного розвитку національні господарства, то йому притаманні неоднорідність та внутрішні суперечності. В ході їх 38% 6% 56% Індустріальнікраїни 51% 9% 40% Індустріально-аграрнікраїни 24% 3% 73% 0% Постіндустріальнікраїни 29% 30% 41% Аграрно-індустріальнікраїни 34% 50% 16% 0% Аграрні країни промисловість та будівництво сільське та лісове господарство сфера послуг
  • 4. вирішування змінюється сама структура світового господарства: розширюються економічні зв’язки, а також основа світових економічних відносин – світовий ринок. Центри світового господарства Поняття світового господарства тісно пов'язане з поняттям про суспільний розподіл праці, міжнародної економічної інтеграції. Крім того, існує також географічна модель світового господарства, яка постійно розвивається. І якщо до кінця XIX ст. у світі переважав один центр — Європа, то потім утворився другий, що незабаром став головним — США. У період між двома світовими війнами виникли ще два центри світового значення — СРСР і Японія. Після Другої світової війни почалося формування нових центрів в Азії (Китай, Індія, нафтодобувні країни Південно-Західної Азії), а також у Канаді, Австралії, Бразилії. Таким чином, у наші дні географічна модель світового господарства набула багатоцентрового характеру. Учитель: - Як ви гадаєте, що є організаційною основою світового господарства? Відповідь на це питання – це тема наступного нашого уроку. (Перевірка та корекція ОІС «Світове господарство») 5. Закріплення нових знань 1. Що таке світове господарство? 2. Чому ми говоримо про єдність світового господарства, якщо до його складу входять господарства країн різних типів? 3. Назвіть економічні закони, які є основою розвитку світового господарства. 4. Чому головним чинником сучасного етапу розвитку світового господарства є рівень розвитку науки? 6. Підсумок уроку - міжнародне господарство - складна система, яка має безліч структур; - міжнародне господарство світу пройшло тривалий шлях розвитку; - формування світового господарства зараз знаходиться на четвертому етапі свого розвитку; - світове господарство з кінця ХХ ст. відчуває серйозні зміни внаслідок НТР, інтеграції, загальноекономічної кризи та глобальних проблем людства. 7. Домашнє завдання Опрацювати відповідний параграф у підручнику Підготувати повідомлення проблемним групам за темами: «Міжнародний географічний розподіл праці»; «Міжнародна економічна інтеграція»; «Міжнародні економічні організації»; «Міжнародні економічні відносини» Світовий ринок: сфера обміну між національними господарствами Світове господарство – сукупність національних господарств, що пов’язані всесвітніми економічними і політичними відносинами (кінець ХІХ ст.) Етапи розвитку: І. Аграрний – ХV ст. – сер. ХІХ ст. ІІ. Індустріальний - сер. ХІХ ст. - сер. 80-х ХХ ст. ІІІ. Постіндустріальний – із сер. 80-х ХХ ст. Центри світового господарства: І. Пн. Америка: 22 – 23 % ВНП світу ІІ. Зх. Європа – 20% ВНП світу ІІІ. Азійсько-Тихоокеанський регіон: 20 % ВНП світу (у т. ч. Японія – 10%,Китай – 6% ВНП) Міжнародний географічний поділ праці: процес спеціалізації країн на виробництві певної продукції або наданні послуг Розвиток великої індустрії (промислові перевороти ХVІІІ – ХІХ ст.) Розвиток транспорту