Publicidad

Українське весілля

6 de Mar de 2017
Publicidad

Más contenido relacionado

Similar a Українське весілля(20)

Más de Бібліотека Островського(20)

Publicidad

Último(20)

Українське весілля

 1. ВЕСІЛЬНА ОБРЯДОВІСТЬ УКРАЇНЦІВ НАРОДОЗНАВЧА АКАДЕМІЯ
 2. «ВЕЧОРНИЦІ»
 3. ПИМОНЕНКО «СВАТАННЯ»
 4. МАКОВСЬКИЙ «ДІВИЧ-ВЕЧІР»
 5. ВАСИЛЬЄВ «ВБИРАННЯ МОЛОДОЇ»
 6. КРИЧЕВСЬКИЙ «НАРЕЧЕНА»
 7. ТРУТОВСЬКИЙ «ВЕСІЛЬНИЙ ВИКУП»
 8. БРАНДТ «КОЗАЦЬКЕ ВЕСІЛЛЯ»
 9. Буковина. Кінець ХІХ – початок ХХ століття. Особливої уваги надавали кількості та якості шийних прикрас, які мали символічно забезпечити багате та щасливе майбутнє життя молодим, – чим більше було прикрас, тим більша була впевненість в багатстві майбутньої родини. Прикраси виготовляли, нашиваючи монети на ткану основу, створюючи цим своєрідний зйомний монетний нагрудник. Головний убір молодої – «карабуля», «кода». Позаду до карабулі кріпились кольорові стрічки – «коди», «кодинки».
 10. Волинь західна. Кінець ХІХ – початок ХХ століття. Голову молодої прикрашає весільний вінок з викладених стрічок, доповнений штучними квітами з паперу, вовни та пір'я. До вінка – позаду причеплені різноколірні стрічки, які спадають на спину.
 11. Гуцульщина Закарпатська. Кінець ХІХ – початок ХХ століття. Особливою ритуальною значимістю наділявся головний убір молодої. Весільний головний убір молодого – «джумері» – своєрідно скроєний з темних смушків, на кінцях оздоблений хвостиками та прикрашений по центру віночком і трьома «сороківцями», як і у молодої.
 12. Закарпаття. Кінець ХІХ – початок ХХ століття. Ритуальним елементом була «гуня» – плетений з довговорсої вовни прямоспинний верхній одяг з рукавами. Розплетене волосся молодої покривали білим платом «фустою», «білилом», «ручником», тканим з тонкого від біленого полотна. Поверх нього покладали весільний барвінковий вінок («вінець»), доповнений кетягами вівса, штучними квітами («косицями») та пір'ям.
 13. Київщина південна. Кінець ХІХ – початок ХХ століття. Основний ритуальний елемент – вишита рослинними композиціями червоного кольору, який захищав від «уроків». Досить урочистим елементом святкового вбрання молодої вважалась «юпка» – свитка з довгими або короткими рукавами, щоб видно було вишивані рукава сорочки, її шили із зеленого сукна і прикрашали по всьому подю маленькими хвостиками з червоної вовняної пряжі. Це був своєрідний народний варіант королівської мантії з хутра горностая.
 14. Поділля східне. Кінець ХІХ – початок ХХ століття. Весільна сорочка подолянки завжди мала бути додільною – шитою з цільного з верху до долу полотна. За народною традицією вважалось, якщо сорочка ціла, то і життя має бути «цілим», «повним». Голову молодої прикрашає чільце та вінок з барвінкового листя та штучних квітів. Весільний вінок покладено і на шапку молодого.
 15. Поділля західне. Кінець ХІХ – початок ХХ століття. На голову молодій надягали оксамитову шапочку, суцільно розшиту рядами орнаментально набраних бісерних стрічок – силянок, кольорових намистин і дрібних штучних квітів. При вухах до шапочки вчеплені «кучері» з фарбованого пір'я. Поверх шапочки на чоло накладено вінок, сплетений з барвінкового позолоченого листя.
 16. Покуття Коломийське. Кінець ХІХ – початок ХХ століття. Основний ритуальний елемент – дрібно вишита по низу сорочка та весільний головний убор молодої – «косиці». Щетина – відвернути лихі сили, вплетений часник та мед, що ним обмащували барвінкове листя, – оберегти від хвороб, пишність квітів – багате, пишне й щасливе майбутнє подружнє життя.
 17. Покуття Городенківське. Кінець ХІХ – початок ХХ століття. Весільне вбрання складається з елементів, властивих одягу як подолян, так і буковинців. Голову молодої прикрашає весільний вінок – «вінець», закосичений барвінковим листям, різноколірними волічковими пасочками, кульками («кутасиками»), квітами («косицями»), блискучим скляним намистом, бісерними різноколірними стрічками, герданами та кольоровим пір'ям.
 18. Полісся західне. Кінець ХІХ – початок ХХ століття. Весільне вбрання відзначається контрастним виділенням яскравих червоно-чорних кольорів тканих орнаментальних узорів на тлі вибіленого полотна. Своєрідним є головний убір молодої – біла ткана намітка з узорно перебраними кінцями. Поверх надягали весільний вінець у вигляді твердого високого обручика, розширеного догори, обшитого кольоровими стрічками, попередньо зібраними у складочки, вдягали з нахилом на правий бік, а на кінцях чіпляли пишні пучки різнобарвного пір'я, яке мало відвернути лихі сили.
 19. Полісся західне. Кінець ХІХ – початок ХХ століття. Весільне вбрання вирізняється локальним білим кольором, майже повною відсутністю кольорових прикрас і різноманітних доповнень. Голову молодої прикрашали серпанковою наміткою із «запруткованими» краями, обгортаючи нею, як дівочою хусткою, голову, лишаючи відкритою потилицю. Поверх завиваної намітки накладали барвінковий вінок. В руках молода тримала весільну «клумашку» з гостинцями: печеними «трепетушечками», «калачиками», гарбузовим насінням.
 20. Полісся східне. Кінець ХІХ – початок ХХ століття. Досить усталий комплекс традиційного весільного вбрання, характерний для східних та центральних районів України. Весільний вінок із шерстяних помпонів. У молодого смушкову шапку прикрашає весільна червона стрічка.
 21. Полісся східне. Кінець ХІХ – початок ХХ століття. Традиційне весільне вбрання, східних та центральних районів України. Голову молодої прикрашали квітами – своєрідним весільним вінком, від якого спадають кольорові стрічки. У молодого до грудей причеплена червона стрічка – відзнака молодого, а до смушкової шапки – весільний віночок.
 22. Полісся центральне. Кінець ХІХ століття Весільне вбрання відзначає перевага білого кольору з незначними акцентами червоного та зеленого. Голова молодої пов'язана весільною стрічкою, поверх якої вдягнуто барвінковий вінок з прикріпленими до нього позаду кольоровими стрічками. На грудях молодого – вінчальна квітка з трьох листочків барвінку. На голові – сукняна шапка, обшита кольоровим вовняним шнурком з китицями на рогах, «щоб дівчата не чіплялись».
 23. Полтавщина південна. Кінець ХІХ – початок ХХ століття. У весільному вбранні перевагу віддавали елементам, зшитим з купованих тканин. Тільки сорочки, пояс молодого та весільний рушник виготовляли вручну. Голову прикрашає пишний весільний вінок та кольорові стрічки, а шию – намисто, дукати, корали. На голові молодого – смушкова шапка, уквітчана весільним віночком, а груди прикрашено весільною квіткою та стрічкою.
 24. Слобожанщина. Кінець ХІХ – початок ХХ століття. Основа весільного вбрання молодої – сорочка, оздоблена по нижньому краю плетеним мереживом. Голову молодої пов'язували шовковою, переважно білою, хусткою, зверху накладали весільний із штучних квітів вінок, а з лівого боку у вінок вставляли павине перо. На бриль молодого сестра молодої пришивала круглої форми квітку.
 25. Слобожанщина. Кінець ХІХ.
 26. У ході багатоденного весільного дійства одні елементи одягу замінювались на інші. Так, переміна головних уборів привселюдно стверджувала акт переходу молодих до нового соціально-вікового стану: дівчина — жінка, парубок — чоловік. Слід також зауважити, що весільні комплекси одягу населення окремих історико-етнографічних районів України в кінці виявляли різні етапи свого історичного розвитку. Так, приміром, жителі Полісся та гірських Карпат продовжували виготовляти одяг в основному вручну, з домашньої сировини. Він зберігав багато архаїчних елементів, пов'язаних з давніми народними уявленнями. І навпаки, одяг населення центральних та особливо південних районів України формувався переважно з матеріалів промислового виробництва, які купувались у крамницях. У його крої та силуеті суттєву роль почали відігравати форми міського костюма, і лише при виготовленні весільних головних уборів та у використанні ритуальних предметів (рушників та ін.) продовжувала звучати традиційна символіка українського весільного обряду.
 27. АЙВАЗОВСЬКИЙ «З ВЕСІЛЛЯ»
Publicidad