1. Вихователь Бандура Аліна Володимирівна
КЗ ясла-садок №5 «Чрвона шапочка»
м.Скадовськ
Херсонська обл.
Конспект заняття для дітей старшої групи
«Економічний брейн-ринг»
Мета:формуватиекономічну компетентність дітей, навички раціонального
споживача;узагальнити та систематизувати знання дітей про загальновживані
економічні терміни: «бартер», «валюта», «товар», «штраф», «бізнесмен»,
«фермер»,»інкасатор», підвестидітей до свідомого розуміння цих слів,
уточнити уявлення про грошовіодиницііноземних держав (долари, марки,
рублі,злотий,юань), розширити уявлення про стиль одягуділової жінки та
ділового чоловіка; закріплювати вміння розвязуватизадачі; добирати
синоніми, антоніми, узагальнюючі поняття до заданих слів, закінчувати
речення, розпочатевихователем; розвиватилогічне мислення, пам’ять, зв’язне
мовлення, уяву, ініціативу; виховувати ощадливість, адекватне ставлення до
грошей; діловитість, організованість, самостійність, відповідальність, вміння
працювати разом.
Словник: комерсант, менеджер, фермер, бізнесмен, бартер, валюта, товар,
реклама, штраф, марки,злотий, долари, рублі, гривні, економія, інкасатор,
бережливий,
працьовитий.
Матеріал демонстраційний:індивідуальні картки із завданнями, цифри на
кожну дитину від 1 до 10, презентація.
Хід заняття.
Діти під супровід вихователя заходять до зали, стають у півколо.
Доброгоранку,
Доброгодня,
Бажаємо всім
Здоров’яй добра
Хай ваші очізагоряються
А ваші личка посміхаються
І день новий наш починається!
Діти.: - ДОБРИЙ ДЕНЬ!
Усміхніться всім навколо,
Небу, сонцю, квітам, людям,
2. І тоді обов’язково
День для вас привітним буде!
Вихователь:
-Подивіться скільки гостей завітало до нас. А чи любите ви коли
приходять гості? Чому? (я люблю спілкуватися та гратися з друзями, коли
вони приходять у гості, гості приносять подарунки, гарні емоції,з ними весело
проводити свій час, дарують нам радість та щастя) (відповіді дітей)
- А що ще людині приносить радість, щастя? (відповіді дітей)
Давайте ми з вами візьмемо мікрофон, і розкажемо один одному,що кожному з
вас потрібно для щастя.
Гра «Мікрофон» ( - Для щастя мені потрібно…,а тобі…) .
-
3. Так в чому справа? Чому ми не можемо мати все те ,що хочемо? (Брак
грошей).А що таке гроші? (Гроші – ц засіб для обміну на різні товари та
послуги) Звідки вониберуться? (відповіді дітей)
- Гроші друкуються державою на спеціальному обладнанні.
- Мама й тато ходять на роботуй заробляють їх.
-З банкомату, коли туди вставляєш картку і набираєш код. Моя мама так
робить.
- А в банкомат їх кладуть працівники банку.
Вихователь - А як же називають цих працівників? (інкасатори).
- Гроші можна взяти у кредит. Тільки потім їх потрібно заробити і віддати з
процентами.
- А ще можна покласти у банк гроші на депозит і потім отримувати кожен
місяць проценти від цієї суми.
Вихователь - Що можна купити за гроші? Як назвати це одним словом?
(товар). Яка наука вивчає все, що стосується грошей, товарів, послуг?
(економіка).
Отже,сьогодні, діти, у нас відбудуться захоплюючізмагання, під назвою
«Економічний Брейн-ринг». І сьогодніу нас змагаються дві команди. Як би ви
хотіли, щоб вониназивалися? Які будуть пропозиції?( Банкіри, комерсанти,
менеджери, бізнесмни, ділові люди). Всі назви дуже гарні, отже давайте
назвемо наші команди «Комрсанти» та «Менеджери».Чизнаєте ви, кого
називають комерсантом, а кого менеджером? Комерсантом називають
людину, яка займається торгівлею. Менеджер– той хто управляє, керує
працівниками. Хто хоче бути в майбутньому комерсантом сідайте до команди
«Kомерсанти», а хто хоче бути менеджером — до команди «Менеджери».
Оберіть капітана команди. (Діти сідають за столи, радяться і вибирають
капітана команди).
-Команда Комерсантихто буде у вас капітаном? (ми порадились і вирішили,
що капітаном команди Комерсантибуду я –…)
КомандаМенеджери, хто у вас буде капітаном?
- А тепер послухайте правила гри. Ми приготували для вас завдання. За
кожне правильне виконання команда отримуює однин бал у вигляді монети,
які ми будемо складати у копілочку кожної команди. В кінці гри та команда,
яка отримаєнайбільше монет буде визнана переможницею, а всі її учасники –
нагородженімедалями «Юнізнавці економіки».
Перше завдання.Розминка«Продовжречення»
Та команда, яка дасть більше відповідй – отримає одинбал.
1.Заробленакопійка – краще краденої… (гривні)
2.Як називається обмін товару на товар ? (бартер)
4. 3.Все, що продається ікупується, називається… (товар)
4.Як називається сплачування людиною певною кількості грошейза те, що
вона порушила правила поведінки чи дорожнього руху? (штраф)
5.Людина, яка працює в банку, - це … (банкір)
6.Вартість товару в грошах …(ціна)
7.Грошоваодиниця країни…(валюта)
8.Бережливе і ощадливе використання товарів, грошей та послуг…(економія)
Молодці. в цьому завданні більше правильних відповідй дала команда …..яка і
отримує одну золотумонету.
Друге завдання, яке називається«Вгадай мультфільм»
1. Назвіть дитячі мультфільми, у яких засуджується жадібність до
будь-якого багатства. Увага на екран. («Золота антилопа»,«Качині
історії»,«Острів скарбів», «Пригоди Буратіно»,«Казкапрозолоту рибку», ,
«12 Місяців», «Змія і виноградар»).(слайд-картинка змультфільму).
5. -Молодці діти. На це завдання більше правильних вадповідей дала команда…,
яка отримуєодну золотумонету! А зараз настав час трошки відпочити.
Фізкультхвилинка
Третє завдання. На ваших столах є картки, на яких зображеніпрапорита
валюта . Зєднайте стрілочками валюту з прапором країни, до якої вона
відноситься. Превіряємо.(команда, якавиконає першою розповідає з показом
на екрані)
6. Під цифрою1 прапор України. Національна валюта країни – гривня.
Під цифрою 2 прапор Німеччини. Національна валюта цієї країни – марки.
Під цифрою3 прапор Росії. Національна валюта – рубль.
Під цифрою4 прапор Америки. Національна валюта цієї країни- доллар.
Під цифрою5 прапор Польщі. Національна валюта – злотий.
Під цифрою6 прапор Китаю. Національно валюта цієї країни – юань.
Під цифрою7 прапор Данії. Національно валюта – крона.
-Молодці команди. На це завдання команда ….. дала більше правильних
відповідей, тому і отримує золотумедаль.
Четверте завдання-Реклама.
-Зараз моя помічниця винесе нам товар. (виносить молоко, моркву,щітку,
книга). Ваше завдання зробитирекламу цього товарутак, щоб його захотіли
придбати .А я буду знімати відеоролік, який ми розмістимо на телебаченні ,
щоб люди змогли передивлятися вашу ркламу.
- За допомогоюцих карток ми дізнаємось, комуякий товар дістанться. Кожна
команда вибирає по 2 картки. На виконання цього завдання вам дається одна
хвилина.
Отже, команди, час вичерпаний. КомандаКомерсанти, який товар ви будете
рекламувати?
– Ми будемо рекламувати морвку та молоко.
Вихователь-Хто буде презентувати вашу роботу?
Дитина- Ми порадились і вирішли, що презенувати роботубуде …
Молоко дає нам сир,
Вершки, масло і кефір.
Йогурт, ряжанку й сметану…
Добавляють в кашу манну.
До вподобивоно всім –
Здоровішаємо з ним!
Молоко вживайте зранку –
Кращого нема сніданку!
Морква, морквочка, морквице!
Оздоровлюєдитину,
Найбагатша каротином.
У супах, борщах, салатах
Любить матiнка і тато.
Навiть в Римі всі поети
Пишуть одиi куплети.
7. Недаремно прославляють,
Бо про користь твоюзнають.
– КомандаМенеджери, який товар будете рекламувати ви?
Дитина – Ми порадились і вирішли, що презенувати роботубуде …
Книги дружать з дітворою,
Полюби їх у житті-
І улюблені герої
Будуть друзямив путі.
Сторінки книжок завітних
Всіх нас добромунавчать-
Працювати, і учитись,
Й Батьківщину шанувать!
В кожнім домі, в кожній хаті-
У містах і на селі,-
Хто навчився вже читати,
Майте книжку на столі!
Це — невтомна трудівниця, їй довірять люди,
Хто зі щіточкою дружить – той здоровийбуде.
Буде часто усміхатись білими зубами,
ЇЇ знає вся малеча і бабусі й мами.
Чистоту тримає в роті, справу знає чітко,
Користуйтсь завждилюди-
Це – зубная щітка!
-Молодці. Я вважаю що обидвікоманди гарно справились із завданням, тому
отримують по одній золотій монті. Висилаю відеоролік на телебачення.
(дзвоникна телефон, розігрування ситуації з покупкою товару)
-
8. Продовжимо наше змагання.
П'яте завдання. Цікаво, чи вмієте ви розв’язувати економічні задачі? Свою
відповідь ви повинні паказати відповідною цифрою, які є у вас на столах.
(слайды)
1.Ми на ринку були -
Взуття всім купили.
Для Анюти-лапочки
Ми купили тапочки.
Для брата Вовочки
Взяли ми кросовочки.
Туфлі - для Антошки.
Колі - босоножки.
Мамі - туфельки зі шкіри.
Добрийвибралитовар.
Порахуйте, скільки пар?
(5 пар)
2. Зайці моркву продавали,
На базарі торгували.
6 морквинвсього принесли,
2 морквинипродали.
Хто з вас може підказати,
Скільки моркви треба ще продати? (6-2=4)
3.У Надійки три копійки,
А Світлана має п’ять.
Допоможемо дівчаткам
Гроші всі порахувати. (3+5=8)
4.Валя сім яблук купила,
По дорозіодне загубила.
Скільки принесла до хати,
Щоб гостей пригощати? (7-1=6)
5.Великі червоні яблука коштують 3 грн., а маленькі зелені – 1 грн. Чому ціни
різні? (Продукти різні за якістю).
- Бачу, що гравці обохкоманд мають чудовізнання з економіки. Але гравці
команди …..розвязалибільше задач, тому і отримують золоту медаль!
Фізхвилинка
Наша гра продовжується! Шосте завдання.
-А зараз ми перевіримо, які ви знаєте прислівя про працю, адже кожен
коммерсанті менеджер окрім знань повинен ще й добрепрацювати, щоб мати
прибуток.
9. «Хто не працює, той…» (не їсть.)
«Хто хоче багато мати, тому треба…) (мало спати).
«Сім раз відміряй, а один…» (відріж).
«Весна ледачого...» (не любить).
«Здоров'я — то найбільше…» (багатство).
«Має кожен комерсантв економіці…(талант).
«Щоб добробутмати, треба…» (працювати).
- Молодці, діти! Бачу, що й прислівя ви гарно знаєте. Залишилося тільки
перевірити які ж елементи одягувідрізняє ділову людину. Домашнім
завданням для команд було: одягнути ділову жінку (для команди
«Комерсантів») і ділового чоловіка (для ккоманди «Менеджерів.»
Комерсанти,хто буде презентувати вашу роботу?
– Нашу роботубуде презентувати ….
Дитина. Зустрічайте модель нашої команди.Заходить модель команди
Комерсанів.
Дитина: До вашої уваги модель ділової жінки. Вона одягненау діловий
костюм, який складається з білої блузи, піджака та темних брюк. Взута у
дорогіта якісні туфлі. ЇЇ образ доповненийстильнимиаксессуарами – окуляри,
брош, сумка та телефон. Зачіска акуратна та гарно укладена.
Вихователь - Дякуємо.
-Команда менеджери, хто буде презентувати вашу роботу?
Капітан - Нашу роботубуде презентувати ….
Дитина А тепер зустрічайте нашу модель!
Заходить модель командиМенеджери.
10. Дитина: Хочемо вам представити модель ділового чоловіка. Він одягненийу
костюм чрного кольору, білу рубашку та краватку. Взутий у чорнітулі, які
пасують будь якого костюму. Цей образ доповнюють стильніаксесуари –
годинник, ноутбук та капелюх.
-Дякуємо нашим моделям. Тепер ми знаємо, як повинні виглядати ділові
люди. Я вважаю, що в цьомуконкурсіобидві командиотримують по одній
монеті!
Вихователь:Наше змагання підійшло до кінця, я запрошую командина
килимок.
-Діти, а про що ж ми сьогоднірозмавляли. (Ми сьогоднірозмовлялипро
кономіку) А що таке економіка? (наука про господарювання, кошти, товарита
послуги)
-Що ми можемо зробити, щоб збрегтинаші кошти, менше платити за послуги
та берегти своєздоров'я?( закривати кран, вимикати світло,закривативзимку
щільно вікна та двері, щоб не виходило тепло, коли воно непотрібне, не
ламати іграшки, адже потім мамі потрібно буде витрачати кошти на іншу, не
гратися з незнайомими тваринами, якщо вони покусають, то потрібно буд
витрачати гроші на лікування,)
11. Вихователь:діти, ви дуже гарно попрацювали,показаличудовізнання і
виконали всі завдання.Атепер настав час порахувати заробленівами монети і
визначити переможця.
(Діти разом з вихователем підраховують кількість монет. Переможці
нагороджуються медалями МудроїСови).