1. ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՆՑ ՍԱՀՄԱՆԻ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆ
ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԱՏԵՍՏԱՎՈՐՄԱՆ ԵՆԹԱԿԱ ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻ
ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ, ՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՄԱՆ ԴԱՍԸՆԹԱՑՆԵՐ
ԱՄՓՈՓԻՉ ԱՇԽԱՏԱՆՔ
N 51 հիմնական դպրոց
Անուշ Ալավերդյան
Անուշ Ալավերդյան
2. ԴԱՍԱՐԱՆ 3-րդ
ԱՌԱՐԿԱ ___________մայրենի________________________
ԹԵՄԱ Ժողովուրդն իմաստուն է ԺԱՄ 6
Դաս Դասի թեման Չափորոշիչ
1 <<Ժողովուրդն իմաստուն է>> 1. Կճանաչեն, կվերհիշեն բանահյուսության
Թեմայի մուտք նմուշները:
2. Կզարգացնեն նկարի վերարտադրողական
կարողությունը:
3. Կհամագործակցեն խմբային գործունեությամբ
2 Առակի ծնունդը: Առարկա, հատկանիշ, 1. Կստանան գիտելիքներ առակի մասին:
գործողություն ցույց տվող բառեր 2. Կզարգացնեն դերերով կարդալու
կարողությունը:
3. Կամրապնդեն ունեցած լեզվական գիտելիքները:
4. Կգիտակցեն առակների խրատական իմաստը
3 Հնարամիտը: Հատկանիշ ցույց տվող բառեր 1. Կզարգացնեն կարդալու կարողությունը`
երկխոսության սահուն ընթերցմամբ:
2. Կդրսևորեն վերաբերմունք հերոսների վարքագծի
վերաբերյալ:
3. Կամրապնդեն լեզվական գիտելիքները:
4 Մարդը, ընկույզը և ձմերուկը: Գոյական 1. Կկարողանան արտահայտել և փոխանակել
կարծիքներ բնագրի շուրջ:
2. Կկարողանան հիմնավորված դատողություններ
անել:
3. Ձեռք կբերեն գիտելիքներ գոյականի մասին:
5 Խոզն ու ագռավը: Գոյականի թիվ 1. Կզարգացնեն արտահայտիչ ընթերցելու
կարողությունը:
2. Կբնութագրեն հերոսներին` վերագրելով
մարդկային հատկանիշները:
3. Կկարողանան չափածո խոսքը արձակ
վերարտադրել:
6 Թեմատիկ գրավոր աշխատանք Փոխադրություն
Անուշ Ալավերդյան
3. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 1
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ <<Ժողովուրդն իմաստուն է>> թեմայի մուտք
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ • Կխորացնեն ծանոթությունը ժողովրդական բանահուսության ժանրերին:
• Զույգային աշխատանքի միջոցով կներկայացնեն էջում պատկերված ծանոթ
ստեղծագործությունների համապատասխան դրվագները:
• Կվերարտադրեն նկարների բովանդակությունը:
ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ • Կզարգացնեն հիշողությունը, ուշադրությունը, տրամաբանական
մտածողությունը` վերհիշելով ժողովրդական բանահյուսության տեսակները:
• Կառանձնացնեն էջում ընդգրկված ստեղծագործությունների տեսակները
(հեքիաթ, պատմվածք, բանաստեղծություն):
• Կկարևորեն առակը և դրա խրատական իմաստը:
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ Առակը բանահյուսության շարքի նմուշներից է, ունի բարոյախրատական իմաստ:
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
ԿԻՄԱՆԱՆ
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ Զանազանել բանահյուսության նմուշները, վերարտադրել նկարների
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ բովանդակությունը, ստեղծագործել խմբային գործունեությամբ:
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ
ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
Խթանման փուլ.
Ցուցադրվում է շնորհանդեսի` երկրորդ դասարանում անցած <<Ժողովուրդն իմաստուն է>> թեմատիկ
շարքում ընդգրկված բանահյուսության նմուշները ընդգրկող էջը` ծառ, որի պտուղները երկրաչափական
պատկերների մեջ ընդգրկված նմուշներն են. Հեքիաթ, դարձվածք, առած, ասացվածք, շուտասելուկ,
սուտասելուկ, օրորոցային, օրհնանք, խնդուկ, հանելուկ, խաղիկ-տաղիկ, հաշվելուկ:
Աշակերտները զույգերի միջոցով վերհիշում են նմուշները և բերում օրինակներ մտագրոհի միջոցով:
Իմաստի ընկալման փուլ.
Ուսուցիչն ասում է, որ շարունակելու են ուսումնասիրել <<Ժողովուրդ իմաստուն է>> թեմատիկ շարքը:
Անուշ Ալավերդյան
4. Այստեղ ծանոթանալու են ստեղծագործության նոր նմուշին` առակին: Շնորհանդեսի հաջորդող էջերով
ներկայացնում է առակագիրներին (Այգեկցի, Կորյուն, Գոշ, Կռիլով, Եզովպոս): Աշակերտներն
պատկերացում են կազմում առակի խրատական իմաստի բերաբերյալ:
Ուսուցիչը նախապատրաստում է, որ գործնականում պատմությունները առակ են դարձնելու,
ներկայացնում է առակի ծնունդը:
Դասագիքերը բացելով սովորողները տեսնում են թեմայի սկզբնանկարը: Պարզում են, թե որ նկարներն են
ծանոթ և անծանոթ: Առանձնացնում են հեքիաթները և զույգերով աշխատելու արդյունքում վերարտադրում
պատկերված հեքիաթների համապատասխան դրվագները (<<Քաջ Նազարը>>, <<Պոչատ Աղվեսը>>,
<<Ճպուռն ու մրջյունը>>):
Ուսուցչի հորդորով աշակերտները փորձում են պարզել թե մյուս դրվագները ինչ են պատկերում:
Խմբային աշխատանքի միջոցով յուրաքանչյուր խումբ աշխատում է մի անծանոթ դրվագի շուրջ` փորձելով
ստեղծել պատմություն:
Խմբերը ներկայացնում են իրենց ստեղծած տարբերակները և խրախուսվում ուսուղչի կողմից:
Ուսուցիչը, ցույց տալով շնորհանդեսի հաջորդ էջերը, ավելացնում է, որ կծանոթանան համապատասխան
ստեղծագործություններին և կհամեմատեն իրենց ստեղծած և դասագրքում ընդգրկված պատմությունները,
որոնցից չորսը առակներ են, մեկը` խնդուկ:
Կշռադատման փուլ .
Ուսուցչի հարցադրման արդյունքում աշակերտները թվարկում են ժողովրդական բանահյուսության
նմուշները` ավելացնելով առակը:
Անուշ Ալավերդյան
5. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 2
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ Մարդը, ընկույզը և ձմերուկը: Գոյական
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ • Կկարողանան արտահայտիչ, սահուն ընթերցել բնագիրը
• Կկարողանան վերարտադրել բովանդակությունը
• Կամրապնդեն լեզվական գիտելիքները
• Դատողություններ կանեն հիմնական գաղափարի շուրջ
ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ • Արտահայտիչ ընթերցելու կարողության զգացում:
• Ընտրովի ընթերցանությամբ առաջադրված հարցերին պատասխանելու
կարողություն:
• Առակից առաննացնել հենակետային բառերը, պլան կազմել` վերարտադրելու
կարողության զարգացման նպատակով:
• Զույգերով աշխատանք` տրված լեզվական առաջադրանքներ կատարելու
նպատակով:
• Դատողություններ կանեն առակի վերջին նախադասության և <<Այսպիսով>>
հատվածի շուրջ:
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ • Բնության ստեղծածը կատարյալ է:
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ • Հասարակ գոյականները միացնելով կարող ենք ստանալ հատուկ գոյական:
ԿԻՄԱՆԱՆ
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ • Հիմնավորված դատողություններ անել:
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ • Վերարտադրել առակի բովանդակությունը:
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ • Կիրառել լեզվական գիտելիքները, ստանալ հատուկ գոյական` բարդ բառեր
կազմելով:
• Զարգացնել գրավոր և բանավոր խոսքը:
ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
Խթանման փուլ.
Գրատախտակին ուսուցչի կողմից նախապես պատկերված է ձմերուկ և ընկույզ:
Մտագրոհի միջոցով` օգտագործելով Վենի դիագրամը աշակերտները սկսում են թվարկել համապատասխան
Անուշ Ալավերդյան
6. հատկանիշները, նմանությունները և տարբերությունները պտուղների: Ստեղծվում է միջառարկայական կապ
<<Ես և շրջակա աշխարհը>> առարկայի (չոր միրգ բանջարեղեն և այլն) և մաթեմատիկայի (ծանր, թեթև,
մեծ, փոքր, զանգված, շրջան հասկացություններ) միջև:
Իմաստի ընկալման փուլ .
Ուսուցչուհին կարդում է դասագրքի հղումը.
-Դու երբևէ տեսե՞լ ես ծառին աճած ձմերուկ: Կարդա և կիմանաս, թե ինչու չես տեսել:
Այնուհետև կարդում է Այգեկցու հղումը:
-Պետք չէ հավատալ ցնորամիտ բաների…
Ուսուցիչը հորդորում է աշակերտներին` ըստ հղումների կանխագուշակել առակի բովանդակությունը: Լսելով
աշակերտների կարծիքները և առաջացնելով հետաքրքրություն բնագրի հանդեպ, ուսուցիչը հորդորում է
բացել դասագրքերը և կարդալ: Երկրորդ անգամ կարդալու ընթացքում, աշակերտները <<Հրաշք>> տետրում
էջը բաժանում է երկու մասի: Ձախ կողմում նշում տպավորիչ հատվածները, աջում` մեկնաբանությունը:
Այնուհետև համեմատում են գրառումները` ձևակերպելով սեփական կարծիքը, զարգացնելով խոսքը:
Ուսուցչի ուղղորդմամբ բանահյուսության նմուշների քարտերի օգնությամբ դասարանը բաժանվում է չորս
խմբի <<առակի>> խումբ, <<առածի>> խումբ, <<շուտասելուկի>> խումբ և <<խնդուկի>> խումբ:
Ուսուցիչը, հիշեցնելով համագործակցելու կանոնները, հրահանգում է դուրս գրել հենակետային բառերը,
կազմել պլան և փորձել վերարտադրել ըստ պլանի:
Ուսուցչի հսկողությամբ աշխատում են խմբերը, ներկայացնում պլանն ու վերարտադրում` միմյանց շտկելով
ու լրացնելով:
Խմբերը գնահատում են միմյանց` տալով հիմնավորում:
Այնուհետև յուրաքանչյուր շարք ստանում է զույգերով աշխատելու առաջադրաանքներ (առ 1 ա) բ) և առ. 2
):
Կարդում են աշխատանքներ` խորացնելով լեզվական գիտելիքները (օր. Ծիծեռնակ և բերդ` Ծիծեռնակաբերդ
(հատուկ գոյական)):
Կշռադատման փուլ .
Հարցադրումներով անդրադարձ.
-Կարո՞ղ եք դատողություններ ունի առակի վերջին նախադասության և <<Այսպիսով>> հատվածի
վերաբերյալ:
-Լեզվական առաջադրանքի կատարման արդյունքում ի՞նչ սովորեցինք:
Տնային հանձնարարություն`
• Վերարտադրել առակը:
• Տեղեկանալ Գանձասարի մասին:
Անուշ Ալավերդյան