1. Senders del Pirineu
carretera principal
carretera secundària Boí
Parc Nacional
d’Aigüestortes
Pallars Jussà 1
Senders: i Estany de Sant
El camí Taüll Maurici
El cinquè llac
Cabanera Barruera 47
Urgell-Pirineu
GR11
46
44
Vilaller Port
de Rus 45
Capdella
ALTA Llessui
RIBAGORÇA 43
Espui
Aiguabella
Rialp
Manyanet La Torre
EL PONT El Messull de Capdella
DE SUERT Castellnou
Avellanos d’Avellanos
42
SORT
Astell
Sentís Guiró
40
Oveix 39 Pobellà
Paüls
Les Iglésies 41
Castell-estaó
La Plana
Buira 38 de Mont-ros
N-230
Viu Beranui
37 36
N-260
Erdo Antist
30
Perves Estavill
A Sarroca
de Bellera
La Bastida
35
L-503
R Pantà 34
PALLARS
d’Escales La Pobleta
A 33
de Bellveí
SOBIRÀ
SE
G RR
29 A Senterada Peramea
Ó DE SAN
T GE
Llastarri
RVÀS N-260
28 Peracalç
Fla misell
La Torre de
Tamúrcia Espluga de 25 N-260
26 Serra Montsor
27
Ri u
31
24 Erinyà
Serradell
Aulàs Castellet
32
Toralla
Orrit
allares
a
N-230 23 22 Nogue ra P
Rivert Sossís
Sapeira 21 la Pobla de Claverol
Segur
RT
MO
RP
20
Hortoneda U
ALT
GU
BO
Alta Vall de Serradell Santa Engràcia
DE
URGELL
DE
RRA
Sant 16
Terreta 19
Joan
SE
A
Serra de Sant Gervàs Gurp
RR
Salàs
SE
de Pallars Pessonada
Pantà de Reserva Nacional de
Sant Antoni Caça de Boumort
17
18 Aramunt
REU
SERRA DE CAR
Sant Adrià
Talarn
Eroles TREMP Montesquiu
10 Orcau Abella 14
de la Conca 15
C-1311
Fígols Suterranya Bóixols
Pont de 8 de Tremp Palau de Vilamitjana Basturs
Montanyana Noguera 9
Puigcercós
13 St. Romà L-511
GR1 d’Abella
Figuerola
C-13 Fontsagrada d’Orcau
Vilomat 12
de Mur Gavet Conques Siall
Castellnou El Meüll Isona 11
de la
la Torre de Montsec Conca
d’Amargós Castell C-1412 Llordà
6 Mur
St. Serni
7
SL-C7 GR1-4 Guàrdia Biscarri
SL-C5 SL-C5B de Noguera Els Obachs
de Llimiana Covet
Aransís L-912 St. Salvador
SL-C6
Alsamora Sant Esteve 5 Llimiana de Toló
SL Moror
de la Sarga 4
Cellers Pantà de St. Miquel
Terradets Benavent
3 de la Vall
Congost
de Toló
Mont-rebei
MO Serra del Montsec
NTSE Matassolana coll de
C D’AR 2 GR1-4 Comiols
ES pas de Terradets
1 GR1
S
RÚBIE
GR1
GR3
MONTSEC DE Consell Comarcal del
Pallars Jussà
Àger
NOGUERA
2. 1 Camí de Sant Salvador del Bosc 2 El barranc del Bosc 3 El castell de Sant Gervàs
2h 2h 1h
7 km 8,3 km 3,3 km
55 min 30 min 10 min
Desnivell màxim: 903 m Desnivell màxim: 302 m Desnivell màxim: 163 m
Ascens acumulat: 922 m Ascens acumulat: 453 m Ascens acumulat: 154 m
Descens acumulat: 69 m Descens acumulat: 461 m Descens acumulat: 159 m
Dificultat: mitjana Dificultat: mitjana Dificultat: baixa
Inici: barranc del Bosc Inici i final: Hostal del Llac Inici i final: Sant Miquel de la Vall
Final: la Portella Blanca (Cellers)
4 Volta al roc de Benavent 6 El castell de Mur 7 El congost de Mont-rebei
14,7 km 4h 10,4 km 3h 7,2 km 2h
Desnivell màxim: 375 m Desnivell màxim: 383 m Desnivell màxim: 64 m
Ascens acumulat: 566 m Ascens acumulat: 398 m Ascens acumulat: 339 m
Descens acumulat: 549 m Descens acumulat: 409 m Descens acumulat: 316 m
Dificultat: mitjana Dificultat: mitjana Dificultat: baixa
Inici i final: Biscarri Inici i final: Guàrdia de Noguera Inici i final: aparcament del congost
Observació: També es pot iniciar des de Observació: anar en compte amb infants i
Benavent i Comiols gent amb vertigen
10 Camí del Pla de Palau 11 De Llordà a Siall 12 Camí d’Isona, la Posa a Llordà
1h 1h 1h
6,9 km 4,4 km 6 km
55 min 30 min 45 min
Desnivell màxim: 150 m
Desnivell màxim: 56 m Desnivell màxim: 298 m Ascens acumulat: 290 m
Ascens acumulat: 27 m Ascens acumulat: 35 m Descens acumulat: 166 m
Descens acumulat: 49 m Descens acumulat: 327 m Dificultat: mitjana
Dificultat: baixa Dificultat: mitjana Inici: Isona
Inici i final: parc del Pinell Inici: Siall Final: Llordà
Final: Llordà Observació: a la Posa hi ha una ruta de 2 km
sobre la guerra civil (espais de memòria)
13 Camí dels estanys de Basturs 15 El pont de Bóixols 16 Volta al roc de Pessonada
2h
7,8 km 1,2 km 40 min 5,7 km 2h
15 min
Desnivell màxim: 115 m
Desnivell màxim: 132 m Desnivell màxim: 384 m
Ascens acumulat: 107 m
Ascens acumulat: 51 m Ascens acumulat: 415 m
Descens acumulat: 77 m
Descens acumulat: 168 m Descens acumulat: 409 m
Dificultat: baixa
Dificultat: baixa Dificultat: mitjana
Inici: Basturs
Inici: Bóixols Inici i final: Pessonada
Final: Isona
Observació: També es pot iniciar a Figuero- Final: el pont de Bóixols
la, Conques i Isona
17 Camí de Salàs a Piolet 18 Camí de Talarn a Santa Engràcia 19 Els corrals de Gurp i Santa Engràcia
1h 1h
1,2 km 35 min 5,5 km 3,8 km
55 min 25 min
Desnivell màxim: 61 m Desnivell màxim: 422 m Desnivell màxim: 238 m
Ascens acumulat: 0 m Ascens acumulat: 53 m Ascens acumulat: 171 m
Descens acumulat: 61 m Descens acumulat: 428 m Descens acumulat: 240 m
Dificultat: baixa Dificultat: baixa Dificultat: mitjana
Inici: Salàs de Pallars Inici: Santa Engràcia Inici: Santa Engràcia
Final: Pantà de Sant Antoni Final: Talarn Final: Gurp
31 El camí vell de Montsor 32 Sant Pere de les Maleses 33 El dolmen de la casa Encantada
3h 2h 3h
12,9 km 9,3 km 10,3 km
55 min 35 min 15 min
Desnivell màxim: 696 m Desnivell màxim: 177 m Desnivell màxim: 665 m
Ascens acumulat: 748 m Ascens acumulat: 370 m Ascens acumulat: 740 m
Descens acumulat: 741 m Descens acumulat: 389 m Descens acumulat: 76 m
Dificultat: alta Dificultat: mitjana Dificultat: alta
Inici: N-260 (àrea del barranc del Montsec) Inici i final: font de la Figuereta Inici: Senterada
Final: Pobla de Segur Final: dolmen de la casa Encantada
34 El pont del Diable 40 El coll d’Oli 43 Els estanys de Manyanet
1h 5h
7,3 km 2,5 km 1h 18,3 km
30 min 30 min
Desnivell màxim: 533 m Desnivell màxim: 166 m Desnivell màxim: 977 m
Ascens acumulat: 44 m Ascens acumulat: 182 m Ascens acumulat: 1042 m
Descens acumulat: 589 m Descens acumulat: 20 m Descens acumulat: 1041 m
Dificultat: mitjana Dificultat: baixa Dificultat: mitjana
Inici: Bastida de Bellera Inici: Aguiró Inici i final: Manyanet
Final: Senterada Final: coll d’Oli Observació: ruta lineal amb una part final
circular
44 El camí de Rus 45 El carrilet d’Estany Gento 47 Estany Gento a estany Sallente
3h 2h 1h
8,6 km 7,7 km 3,8 km
40 min 10 min 30 min
Desnivell màxim: 1188 m Desnivell màxim: 71 m Desnivell màxim: 351 m
itineraris
Ascens acumulat: 1188 m Ascens acumulat: 134 m Ascens acumulat: 0
Descens acumulat: 0 Descens acumulat: 127 m Descens acumulat: 351 m
Dificultat: alta Dificultat: baixa Dificultat: baixa
Inici: Capdella Inici: telefèric d’Estany Gento Inici: telefèric d’Estany Gento
Final: Port de Rus Final: cambra d’aigües Final: presa de Sallente
Observació: connexió amb el GR11 Observació: telefèric obert des de juny a
Disseny: Geosilva Projectes, SL
setembre
www.pallarsjussa.net