Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
урок 4
1. Урок 4
Тема. Календарно – обрядові пісні весняного циклу: «Ой весна, весна, днем
красна», «Ой кувала зозуленька», « Кривий танець»
Мета :
• навчальна: ознайомити шестикласників із веснянками, їх видами,
особливостями виконання. Розглянути питання з теорії літератури.
З’ясувати, що таке анафора, рефрен;
• розвивальна: розвивати пам’ять, зв’язне мовлення, логічне мислення,
уміння логічно й послідовно висловлювати власні твердження; уміння
працювати з підручником
• виховна: виховувати почуття поваги й цікавості до фольклору, звичаїв і
традицій нашого народу, пробуджувати інтерес до української народної
пісні.
Тип уроку : комбінований
Обладнання:
аудіозаписи народних пісень, ілюстрації до пісень,
підручник, мультимедійні презентації
Теорія літератури: рефрен, анафора, порівняння,епітети.
Структура уроку
I. Організаційний момент…………………………………………………2 хв.
II. Перевірка домашнього завдання……………………………………….5хв.
III. Перевірка раніше засвоєних знань……………………………………..5хв.
IV. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети, завдань
уроку………………………………………………………………………3 хв.
V. Сприйняття, усвідомлення й осмислення навчального матеріалу……20хв.
VI. Підбиття підсумків уроку………………………………………………..5 хв.
VII. Оцінювання навчальних досягнень учнів………………………………3 хв.
VIII. Домашнє завдання………………………………………………………..2 хв.
2. Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учитель.
Давайте привітаємось,
Давайте посміхнемося,
Давайте в очі глянемо,
І нам тепліше стане.
- Діти, давайте сьогоднішню зустріч розпочнемо з побажань.
- Доброго ранку, я бажаю тобі веселого дня!
- Доброго ранку, я дуже радий тебе бачити!
- Вітаю тебе, я хочу, щоб день у тебе був щасливим!
(Учні вітаються одне з одним)
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
- учні розповідають , як різдвяні свята відзначають у їхніх родинах;
- читання учнями напам’ять колядок і щедрівок.
ІІІ. Перевірка раніше засвоєних знань.
Діти, зверніть, будь ласка, увагу на ілюстрації.
- Яка пора року зображена на них?
- Чим подобається вам весна?
- В образі кого ви можете її уявити?
- Чому прихід весни був важливим для українців?
Учитель. Отже, за вікнами у нас малює осінь своїми фарбами, а ми уявно
повернемося у весну.
ІV. Оголошення теми й мети. Мотивація навчальної діяльності.
1) Повідомлення учня про пісні весняного циклу .
2) Звучить аудіозапис веснянки.
3) Учні у формі діалогу читають веснянку «Ой весна, весна, днем красна».
4) Бесіда:
- Чим починається веснянка?
- Які дарунки принесла весна людям?
- Які настрої передані у цих піснях?
Учитель. Пісні, які виконувалися на честь приходу весни називаються
веснянками. Українці вірили в сили природи. Прихід весни –це справжнє свято, і
супроводжувалося воно відповідними дійствами. Молодь співала пісень
( веснянки, гаївки, маївки), грали в ігри. Обирали дівчину-весну, яку прикрашали
квітами, зіллям, барвінком. Водили навколо неї хороводи. Ігри імітували роботу
хлібороба в полі, тому пісні доповнювалися відповідними рухами.
3. 5) Учні демонструють гру «Просо».
6) Виразне читання пісні «Кривий танець». Робота з підручником на с. 12-17.
7) Диференційоване завдання:
А. Користуючись матеріалом підручника, заповнити таблицю на с. 14.
Б. Дослідити історію виникнення «Кривого танцю».
(Перевірка завдань)
V . Сприйняття, усвідомлення й осмислення навчального матеріалу.
Учитель.
Діти зверніть увагу, яку будову має пісня?( Вона поділяється на куплети,
переважно з чотирьох рядків. У кожної пісні своя мелодія, яка повторюється в
усіх куплетах).
У чому ж краса й сила українських народних пісень? Вони багаті за змістом і
довершені за формою. У піснях відбилося життя народу, його історія, любов до
України, душевна краса людини, мудрість, , доброта А створюється ця краса
різними художніми засобами, що надають пісні мелодійності, чарівності
(епітети, порівняння, рефрени, анафори).
- Що називаємо епітетом?
- Що таке порівняння?
- Що називаємо анафорою?
- Що таке рефрен?
VІ. Підбиття підсумків:
Гра «Чарівний кошик»
(Учні поділені на 4 команди і збирають у свої «кошики» художні засоби
1 кошик – епітети; 2 – порівняння; 3 – анафору, 4 – рефрен).
VІІ. Оцінювання навчальних досягнень учнів.
VІІІ. Домашнє завдання:
Прочитати матеріал підручника на с. 27.
Вивчити основні поняття.
Написати міні – твір за картиною, використовуючи цитати з пісень.*