SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 13
ОШ „Бранислав Нушић“ 
Српски језик 
8.разред 
професор Верица Арула 
Наставна тема: Земља тврда, а небо високо 
Наставна јединица: Књижевност: Народне епске песме 
Тип часа: Систематизација 
Циљ часа: Систематизација народних епских песама 
Образовни задаци: · Подсећање на класификацију народне епске поезије 
· Уочавање историјског контекста у песмама 
· Тумачење општих одлика народне епске поезије 
· Запажање стилских средстава 
· Стицање и продубљивање знања о народној епској песми 
· Читање, доживљавање, разумевање и тумачење прочитане народне епске песме 
· Уочавање стилских особености народне епске песме 
· Стицање целокупне слике наше националне историје виђене очима народног певача 
и стварних историјских догађаја 
Функционални 
задаци: 
· Оспособљавање ученика за тумачење епских песама са више становишта 
· Навикавање ученика на повезивање догађаја и ситуација 
· Оспособљавање ученика за уочавање стилских средстава у прочитаним књижевним делима 
Васпитни задаци: · Подстицање ученика на читање уопште 
· Неговање поштовања према прошлости свога народа 
· Подстицање родољубивих осећања код ученика 
· Богаћење језичког израза ученика 
Кључни појмови: народна пезија, формулативност, синкретичност, мотиви 
Облици рада: Фронтални, индивидуални, групни 
Наставне методе: Монолошка, дијалошка, истраживачка, текстуална 
Наставна средства: истраживачки задаци и радови ученика 
Место извођења наставе: Кабинет за српски језик 
Корелација: Историја, ликовно, музичко, географија 
Новина Резултати истраживачког рада представљају се на изложби, симултано 
*У припреми су коришћени елементи припреме Издавачке куће „Клет“ и елементи радове из Базе знања 
„Креативне школе“.
Уводни део часа: 
(3-5 минута) 
● Ученици оговоре о току свог истраживања и припремају се да представљају резлтате рада на 
истраживачким задацима.Реч водича. 
Главни део часа: 
(35 минута) 
Народне епске песме – реч излагача 
· О народној епској поезији – постанак, тематика, функција 
Епска поезија је по свом постанку врло стара. Развила се из ратничке лирске песме и тужбалице. 
Ове песме имају развијену фабулу, говоре о прошлим догађајима и развијају родољубива осећања. 
Значајну улогу у историји нашег народа имала је епска песма која је одржала сећање на давно 
изгубљену државу и ширила култ државности лозе Немањића и величала јунаштво и подвиге српских јунака. 
Кроз епску песму се неговао један високи морални образац на коме су се вековима васпитавали нараштаји. 
Циљ свих песма је био рушење турског царства и стварање слободне државе. 
Тако је народна песма имала непроцењиву улогу и у стварању устаничке атмосфере и коначном 
ослобађању од Турака. 
Народна песма је увек, па и данас, била и остала једно од омиљених штива код нашег народа, а нарочито 
код ученика основне школе јер њена истина је једноставна и разумљива свима који је читају и слушају. 
Вук их је звао мушке песме. 
Народна поезија је стара, настала пре појаве писмености. То је народна колективна творевина 
Одликује се наративношћу и развијеном фабулом. Стих – десетерац . Пева се уз гусле 
· Подела 
Песме кратког и дугог стиха 
Према догађајима приказаним у песмама, Вук их је поделио на песме најстаријих, песме средњих и песме новијих 
времена. Ипак, најчешћа је подела на циклусе. 
Тематски је подељена на циклусе. Циклус је већи број песама које се својим мотивима везују за један 
историјски садржај или лик, Подела на циклусе извршена је у односу на Косовски бој 1389. 
Има девет циклуса: неисторијски (легендарни), преткосовски, косовски, покосовски, циклус Марка 
Краљевића, хајдучки, ускочки, циклус за ослобођење Србије и Црне Горе 
· Галерија ликова и могући сусрети 
Легендарни 
циклус 
Преткосовски 
циклус 
Косовски циклус Покосовски 
циклус 
Циклус Марка 
Краљевића 
Хајдучки 
циклус 
Ускочки 
циклус 
Циклус за 
ослобођ. 
Црне Горе ослобођ. 
Наход Симеун Цар Душан Милош Обилић Болани Дојчин Марко 
Краљевић 
Стари 
Вујадин 
Јанко 
вић Стојан 
Вук 
Мандушић Бирчанин 
змајеви 
Нејаки Урош Цар Лазар Иван Црнојевић Јевросима 
мајка 
Мали 
Радојица 
Јанко од 
Котара 
Вук 
Мићуновић Добриња 
виле Марко Краљевић Царица Милица Максим 
Црнојевић 
Љутица Богдан Старина 
Новак 
Сења 
нин Тадија 
Никац 
од 
Роваца Поцерац 
свеци Свети Сава Вук Бранковић Војвода Кајица Дијете 
Грујица 
Иво Сенков 
ић 
Вуксан 
од 
Роваца 
Карађорђ 
грешни 
ци 
Милош Војиновић Југовићи Јакшић Анђелија Бајо 
Пивљанин 
Смиљанић 
Илија 
Перовић 
Батрић 
Гојко Мрњавчевић Бановић 
Страхиња 
Војвода Пријезда 
Краљ Вукашин Мајка Југовића Ђурађ Бранковић Шћепан 
Мали 
Мил 
ош 
Обр 
ић 
Угљеша Мрњавчевић Слуга Голубан Змај Огњени Вук 
Срђа 
Злопоглеђа 
Дмитар Јакшић 
Косанчић Иван 
Завршни део 
часа: 
(8 минута) 
· На крају часа разговарамо о карактеристикама народних епских песама. Анкета – процена рада. 
ДОМАЋИ ЗАДАТАК: 
● Подсећам ученике да ћемо следећег часа анализирати песму Ђуре Јакшића „Отаџбина” (Читанка, страна 110). 
Треба се за час припремити према уобичајеним захтевима, а податке о животу и делу аутора треба потражити и 
у енциклопедијама и на интернету.
НАРОДНА ЕПСКА ПОЕЗИЈА 
-систематизација- 
- изложба паноа са резултатима истраживања - 
Водичи: 
1 . група : О народној епској поезији – постанак, тематика, функција 
· Каква је народна епска поезија по постанку? Ко је ствара и како? 
· О чему говоре народне епске песме? 
· Каква је била улога народних епских песама у животу наших предака? 
· Када и како је извођена? (Консултујте наставника музичког.) 
· Наведите опште одлике народне епске поезије. 
· Подела - Како је све могуће поделити народну епску поезију? 
Општи задатак за све групе: Галерија ликова и могући сусрети 
· Сачините галерију ликова који обележавају народну епску поезију. 
· Издвојте најважније особине ликова. 
· Издвојте историјске догађаје за које их везује песма. Проверите да ли су заиста могли 
учествовати у тим догађајима. 
· Уочите њихове могуће сусрете. 
Представите своје истраживање на начин који вам највише одговара (мапе, осе, слике, 
ппт).Уз језичко представљање дозвоњене су и илустрације, различите врсте слова, боја и свега 
онога што ће вашу презентацију учинити и визелно привлачном и занимљивом слушаоцима. 
Било би сјајно да, они који то желе, насликају неку од илустрација. 
Било би добро да издвојите неке занимљиве стихове који су се претворили у сентенце. 
Не заборавите да ваше излагање треба да буде јасно и прецизно. 
Излагачи: 
2 . група : Неисторијски циклус 
1. О којим личностима и догађајима говоре епске песме неисторијског ( легендарног) циклуса? 
2. Да ли ове песме имају епски начин казивања? 
3. Које мотиве опевају? 
4. На коју књижевну врсту подсећају ове песме? 
5. Које елементе митологије садрже? 
6. Које су најлепше песме овог циклуса? 
Општи задатак за све групе: Галерија ликова и могући сусрети 
· Сачините галерију ликова који обележавају народну епску поезију. 
· Издвојте најважније особине ликова. 
· Издвојте историјске догађаје за које их везује песма. Проверите да ли су заиста могли 
учествовати у тим догађајима. 
· Уочите њихове могуће сусрете. 
Представите своје истраживање на начин који вам највише одговара (мапе, осе, слике, 
ппт).Уз језичко представљање дозвоњене су и илустрације, различите врсте слова, боја и свега
онога што ће вашу презентацију учинити и визелно привлачном и занимљивом слушаоцима. 
Било би сјајно да, они који то желе, насликају неку од илустрација. 
Било би добро да издвојите неке занимљиве стихове који су се претворили у сентенце. 
Не заборавите да ваше излагање треба да буде јасно и прецизно. 
3. група : Преткосовски циклус 
1.Које је време обухваћено песмама косовског циклуса? 
2. Ко су личности овог циклуса? 
3. О чему најчешће певају ове песме? 
4. Који је основни мотив песме „ Урош и Мрњавчевићи?“ 
5. Која је порука песме „ Зидање Скадра?“ 
6. Које су најпознатије песме овог циклуса? 
Општи задатак за све групе: Галерија ликова и могући сусрети 
· Сачините галерију ликова који обележавају народну епску поезију. 
· Издвојте најважније особине ликова. 
· Издвојте историјске догађаје за које их везује песма. Проверите да ли су заиста могли 
учествовати у тим догађајима. 
· Уочите њихове могуће сусрете. 
Представите своје истраживање на начин који вам највише одговара (мапе, осе, слике, 
ппт).Уз језичко представљање дозвоњене су и илустрације, различите врсте слова, боја и свега 
онога што ће вашу презентацију учинити и визелно привлачном и занимљивом слушаоцима. 
Било би сјајно да, они који то желе, насликају неку од илустрација. 
Било би добро да издвојите неке занимљиве стихове који су се претворили у сентенце. 
Не заборавите да ваше излагање треба да буде јасно и прецизно. 
4. група : Косовски циклус 
1. Који историјски период је обухваћен песмама косовског циклуса? 
2. Ко су личности овог циклуса? 
3. Из ког друштвеног сталежа су личности овог циклуса? 
4. Који су по народном певачу узроци српског пораза на Косову? 
5. Која два женска лика употпуњују тематско јединство овог циклуса? 
7. Које су најпознатије песме овог циклуса? 
Општи задатак за све групе: Галерија ликова и могући сусрети 
· Сачините галерију ликова који обележавају народну епску поезију. 
· Издвојте најважније особине ликова. 
· Издвојте историјске догађаје за које их везује песма. Проверите да ли су заиста могли 
учествовати у тим догађајима. 
· Уочите њихове могуће сусрете.
Представите своје истраживање на начин који вам највише одговара (мапе, осе, слике, 
ппт).Уз језичко представљање дозвоњене су и илустрације, различите врсте слова, боја и свега 
онога што ће вашу презентацију учинити и визелно привлачном и занимљивом слушаоцима. 
Било би сјајно да, они који то желе, насликају неку од илустрација. 
Било би добро да издвојите неке занимљиве стихове који су се претворили у сентенце. 
Не заборавите да ваше излагање треба да буде јасно и прецизно. 
5. група: Покосовски циклус 
1. Који историјски период обухватају песме овог циклуса? 
2. Који су најпознатији ликови овог циклуса? 
3. Који су основни мотиви песама овог циклуса? 
4. Које су најпознатије песме овог циклуса? 
5. Шта је заједничко за оба ова циклуса? 
Општи задатак за све групе: Галерија ликова и могући сусрети 
· Сачините галерију ликова који обележавају народну епску поезију. 
· Издвојте најважније особине ликова. 
· Издвојте историјске догађаје за које их везује песма. Проверите да ли су заиста могли 
учествовати у тим догађајима. 
· Уочите њихове могуће сусрете. 
Представите своје истраживање на начин који вам највише одговара (мапе, осе, слике, 
ппт).Уз језичко представљање дозвоњене су и илустрације, различите врсте слова, боја и свега 
онога што ће вашу презентацију учинити и визелно привлачном и занимљивом слушаоцима. 
Било би сјајно да, они који то желе, насликају неку од илустрација. 
Било би добро да издвојите неке занимљиве стихове који су се претворили у сентенце. 
Не заборавите да ваше излагање треба да буде јасно и прецизно. 
6. група: Циклус Марка Краљевића 
1. Ко је Марко Краљевић? 
2. Историјски лик Марка Краљевића? 
3. Какав је Марко у машти народног певача? 
4. Који историјски период обухватају песме о Марку Краљевићу? 
5. Која стилска фигура је доминантна у приказивању лика Марка Крањевића? 
6. Како је Марко приказан у епским песмама и кога штити? 
7. Које још ликове знаш из овог циклуса? 
8. Које су најпознатије песме овог циклуса?
Општи задатак за све групе: Галерија ликова и могући сусрети 
· Сачините галерију ликова који обележавају народну епску поезију. 
· Издвојте најважније особине ликова. 
· Издвојте историјске догађаје за које их везује песма. Проверите да ли су заиста могли 
учествовати у тим догађајима. 
· Уочите њихове могуће сусрете. 
Представите своје истраживање на начин који вам највише одговара (мапе, осе, слике, 
ппт).Уз језичко представљање дозвоњене су и илустрације, различите врсте слова, боја и свега 
онога што ће вашу презентацију учинити и визелно привлачном и занимљивом слушаоцима. 
Било би сјајно да, они који то желе, насликају неку од илустрација. 
Било би добро да издвојите неке занимљиве стихове који су се претворили у сентенце. 
Не заборавите да ваше излагање треба да буде јасно и прецизно. 
7. група: Хајдучки циклус 
1. Ко су били хајдуци? 
2. Где су и како живели? 
3. Које појединости из хајдучког живота описује народна песма? 
4. Који историјски период обухватају ове песме? 
5. Који су најпознатији ликови ових песама? 
6. Које су најпознатије песме овог циклуса? 
Општи задатак за све групе: Галерија ликова и могући сусрети 
· Сачините галерију ликова који обележавају народну епску поезију. 
· Издвојте најважније особине ликова. 
· Издвојте историјске догађаје за које их везује песма. Проверите да ли су заиста могли 
учествовати у тим догађајима. 
· Уочите њихове могуће сусрете. 
Представите своје истраживање на начин који вам највише одговара (мапе, осе, слике, 
ппт).Уз језичко представљање дозвоњене су и илустрације, различите врсте слова, боја и свега 
онога што ће вашу презентацију учинити и визелно привлачном и занимљивом слушаоцима. 
Било би сјајно да, они који то желе, насликају неку од илустрација. 
Било би добро да издвојите неке занимљиве стихове који су се претворили у сентенце. 
Не заборавите да ваше излагање треба да буде јасно и прецизно.
8. група: Ускочки циклус 
1. Ко су били ускоци? 
2. Где су живели ускоци? 
3. Који историјски период обухватају ове песме? 
4. Ко су најпознатији ускоци у народним песмама? 
5. Које су најпознатије песме овог циклуса? 
Општи задатак за све групе: Галерија ликова и могући сусрети 
· Сачините галерију ликова који обележавају народну епску поезију. 
· Издвојте најважније особине ликова. 
· Издвојте историјске догађаје за које их везује песма. Проверите да ли су заиста могли 
учествовати у тим догађајима. 
· Уочите њихове могуће сусрете. 
Представите своје истраживање на начин који вам највише одговара (мапе, осе, слике, 
ппт).Уз језичко представљање дозвоњене су и илустрације, различите врсте слова, боја и свега 
онога што ће вашу презентацију учинити и визелно привлачном и занимљивом слушаоцима. 
Било би сјајно да, они који то желе, насликају неку од илустрација. 
Било би добро да издвојите неке занимљиве стихове који су се претворили у сентенце. 
Не заборавите да ваше излагање треба да буде јасно и прецизно. 
9. група: Циклус песам за ослобођење Србије и Црне Горе 
1. О чему певају ове песме? 
2. Који историјски период обухвата овај циклус? 
3. Које су личности овог циклуса? 
4. Које су најпознатије песме овог циклуса? 
Општи задатак за све групе: Галерија ликова и могући сусрети 
· Сачините галерију ликова који обележавају народну епску поезију. 
· Издвојте најважније особине ликова. 
· Издвојте историјске догађаје за које их везује песма. Проверите да ли су заиста могли 
учествовати у тим догађајима. 
· Уочите њихове могуће сусрете. 
Представите своје истраживање на начин који вам највише одговара (мапе, осе, слике, 
ппт).Уз језичко представљање дозвоњене су и илустрације, различите врсте слова, боја и свега 
онога што ће вашу презентацију учинити и визелно привлачном и занимљивом слушаоцима. 
Било би сјајно да, они који то желе, насликају неку од илустрација. 
Било би добро да издвојите неке занимљиве стихове који су се претворили у сентенце. 
Не заборавите да ваше излагање треба да буде јасно и прецизно.
Најбољи утисак 
оставила је 
група: 
1. О народној епској поезији 
2. Неисторијски циклус 
3. Преткосовски циклус 
4. Косовски циклус 
5. Покосовски циклус 
6. Циклус Марка Краљевића 
7. Хајдучки циклус 
8. Ускочки циклус 
9. Циклус песам за ослобођење 
Србије и Црне Горе 
1.Зато што је задатак урадила 
у путпуности. 
2. Зато што говоре јасно, 
прецизно и занимљиво. 
3.Зато што су своје резултате 
представили на одговарајући 
начин, јасно, сликовито, 
динамично...
КРИТЕРУЈУМИ ЗА ПРОЦЕНУ РЕЗУЛТАТА ГРУПНОГ РАДА 
· Садржај 
5 – задатак урађен у потпуности 
4 – непотпуно дефинисано, није разрађено у потпуности 
3 – мало кључних детаља, много небитног 
2 – урађено елементарно 
1 – није урађено 
· Излагање 
5 – сви говоре јасно и прецизно 
4 – говоре неки или недовољно јасно и прецизно 
3 – говоре неки и недовољно јасно и прецизно 
2 – говоре само неки нејасно и непрецизно 
1 – ништа 
· Метод презентовања резултата 
5 – метод је одговарајући, јасно, сликовито, сведено 
4 - метод је одговарајући, недовољно јасно, сликовито, сведено 
3 - метод је неодговарајући или недовољно јасно, сликовито, сведено 
2 – урађено елементарно 
1 – није урађено
Елементи и критеријуми оцењивања плаката 
• Елемената који се оцењују: 
– Организација материјала 
– Садржај i примереност слика, шема, дијаграма… 
– Квалитет слика… 
– Написани текст 
– Усмено представљање 
– Садржај (знање ученика) 
– Начин представљања 
– Одговарање на питања 
Плакат 
- иновативан и стилски (провокативан, атрактиван, привлачи пажњу, оригиналан, 
јединствен, креативност визуално препознатљива, лична креација; актуелан, модеран, 
допадљив) 
- организација омогућава једноставно сналажење у садржају - прегледан и систематичан - 
јасан распоред садржаја - наведени аутори плаката - маштовито изабране - преносе поруку 
на информативан начин 
-садржај слика, дијаграма… - усклађен однос слике и текста - слика или графика прати 
текст и обрнуто - употреба слика… које није потребно додатно описивати текстом - 
превладава слика која даје јасну поруку 
- примерено коришћење текста - текст је кратак, што даје на квалитету - цитати (наводи) 
правилно коришћени 
- порука јасна, истакнута, визуелно прегледна - тема је у целини обрађена - важни подаци 
су истакнути - подаци су тачни, 
Излагање 
-Садржај (знање ученика) - тема у потпуности представљена/образложена - кратко и јасно 
представљање (без непотребних података) - јасна, упечатљива порука, долази до изражаја 
на први поглед - порука препознатљива, логична и сажета - излаже самостално и тачно, 
повезује садржаје - приказ садржаја указује на њихову усвојеност и повезивање с многим 
садржајима (и других предмета) неопходним за потпуну изградњу концепта - добро 
увежбано представљањае - уклапа се у временско ограничење 
-Начин - у излагању додатно развија разумевање теме - излагање привлачи пажњу публике, 
изнесено је смислено - говори течно и јасно, без читања с плаката 
-Одговарање на питања - показује висок ступањ разумевања садржаја - на одговарајућим 
местима прикладно проширује одговор
Процена обраде садржаја на задату тему 
(мапе и осе) 
садржај слабо добро одлично 
Издвајање битних 
1 2 3 
елемената 
Слагање елемената у 
композицију 
1 2 3 
Изношење закључака 1 2 3 
Поткрепљивање 
примерима 
1 2 3 
Кришћење адекватних 
средстава представљања 
1 2 3 
Успостављање веза 1 2 3 
Укупно: 
Процена и препорука: 
Препорука:
5 – Издвајени су битних елемената 
Елементи су сложени у логичну, јасну и прегледну композицију, 
видљиве су релације међу елементима 
Изнети су јасни и аргументовани закључци 
Поткрепљивање примерима је јасно и довољно 
Кришћена су различита, адекватна средства представљања 
4 – Издвајена је већина битних елемената 
Елементи су сложени у композицију, али нису видљиве релације међу 
елементима 
Изнети су углавном јасни и аргументовани закључци 
Поткрепљивање примерима је углавном јасно и довољно 
Кришћена су адекватна средства представљања 
3 – Издвајени су неки битни елементи 
Композиција није јасна и потпуна, изостају релације међу елементима 
Изнети су углавном јасни и аргументовани закључци 
Поткрепљивање примерима је недовољно или нејасно 
Средства представљања нису јасно и тачно коришћена 
2 – Издвајени су само основни елементи 
Композиција је нејасна и непотпуна, изостају релације међу 
елементима 
Нису изнети закључци 
Није поткрепљено примерима 
Средства представљања нису коришћена
Процена рада групе 
саджај слабо добро одлично 
Праћење напретка групе 1 2 3 
Постављање циљева 1 2 3 
Развијање плана и подела 
1 2 3 
задатака 
Помоћ другим члановима групе 1 2 3 
Учешће свих чланова у раду 1 2 3 
Решавање конфликата 1 2 3 
Укупно 
Процена: 
Narodne epske pesme by srpski jezik, priprema is licensed under a Creative Commons 
Attribution 4.0 International License. 
Based on a work athttps://sites.google.com/site/vericaarula/ogledni-casovi. 
Permissions beyond the scope of this license may be available 
at https://sites.google.com/site/vericaarula/.

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

Одлике уметничке књижевности
Одлике уметничке књижевностиОдлике уметничке књижевности
Одлике уметничке књижевностиИвана Цекић
 
Vuk Stefanović Karadžić
Vuk Stefanović KaradžićVuk Stefanović Karadžić
Vuk Stefanović KaradžićOS Cegar Nis
 
Vuk s, o podeli narodnih pesama
Vuk s, o podeli  narodnih pesamaVuk s, o podeli  narodnih pesama
Vuk s, o podeli narodnih pesamadragadavid
 
Desanka maksimovic487
Desanka maksimovic487Desanka maksimovic487
Desanka maksimovic487OS Cegar Nis
 
Srpski jezik kroz vreme
Srpski jezik  kroz  vremeSrpski jezik  kroz  vreme
Srpski jezik kroz vremeNatasalucic
 
Kad su cvetale tikve, scenario, strip
Kad su cvetale tikve, scenario, stripKad su cvetale tikve, scenario, strip
Kad su cvetale tikve, scenario, stripJezik mediji kultura
 
Filip visnjic u_secanjima_i_pricanjima1
Filip visnjic u_secanjima_i_pricanjima1Filip visnjic u_secanjima_i_pricanjima1
Filip visnjic u_secanjima_i_pricanjima1Tanja Krpović
 
Podela narodne književnosti ii 4
Podela narodne književnosti  ii 4Podela narodne književnosti  ii 4
Podela narodne književnosti ii 4dragadavid
 

La actualidad más candente (20)

Вукови певачи
Вукови певачиВукови певачи
Вукови певачи
 
Srpski jezik - Figure
Srpski jezik - FigureSrpski jezik - Figure
Srpski jezik - Figure
 
Priprema za čas
Priprema za čas Priprema za čas
Priprema za čas
 
Одлике уметничке књижевности
Одлике уметничке књижевностиОдлике уметничке књижевности
Одлике уметничке књижевности
 
Сергеј Јесењин
Сергеј ЈесењинСергеј Јесењин
Сергеј Јесењин
 
Joван Jовановић Змај
Joван Jовановић ЗмајJoван Jовановић Змај
Joван Jовановић Змај
 
Danilo kis
Danilo kisDanilo kis
Danilo kis
 
Народна књижевност
Народна књижевностНародна књижевност
Народна књижевност
 
извештај18.
извештај18.извештај18.
извештај18.
 
Probni zavrsni ispit iz srpskog jezika april 2015
Probni zavrsni ispit iz srpskog jezika april 2015Probni zavrsni ispit iz srpskog jezika april 2015
Probni zavrsni ispit iz srpskog jezika april 2015
 
Vuk Stefanović Karadžić
Vuk Stefanović KaradžićVuk Stefanović Karadžić
Vuk Stefanović Karadžić
 
Zmaj djulici
Zmaj djuliciZmaj djulici
Zmaj djulici
 
Vuk s, o podeli narodnih pesama
Vuk s, o podeli  narodnih pesamaVuk s, o podeli  narodnih pesama
Vuk s, o podeli narodnih pesama
 
Desanka maksimovic487
Desanka maksimovic487Desanka maksimovic487
Desanka maksimovic487
 
Srpski jezik kroz vreme
Srpski jezik  kroz  vremeSrpski jezik  kroz  vreme
Srpski jezik kroz vreme
 
Resenje probni zavrsni - srpski jezik-april 2015
Resenje   probni zavrsni - srpski jezik-april 2015Resenje   probni zavrsni - srpski jezik-april 2015
Resenje probni zavrsni - srpski jezik-april 2015
 
Kad su cvetale tikve, scenario, strip
Kad su cvetale tikve, scenario, stripKad su cvetale tikve, scenario, strip
Kad su cvetale tikve, scenario, strip
 
Filip visnjic u_secanjima_i_pricanjima1
Filip visnjic u_secanjima_i_pricanjima1Filip visnjic u_secanjima_i_pricanjima1
Filip visnjic u_secanjima_i_pricanjima1
 
Sesir profesora Vujica
Sesir profesora VujicaSesir profesora Vujica
Sesir profesora Vujica
 
Podela narodne književnosti ii 4
Podela narodne književnosti  ii 4Podela narodne književnosti  ii 4
Podela narodne književnosti ii 4
 

Similar a Народна епска поезија

"Плава гробница" Ивана В. Лалића (избор из поезије)
"Плава гробница" Ивана В. Лалића (избор из поезије)"Плава гробница" Ивана В. Лалића (избор из поезије)
"Плава гробница" Ивана В. Лалића (избор из поезије)Dragana Stevanovic
 
Ispitna pitanja poezija 20.vek niski fakultet
Ispitna pitanja poezija 20.vek niski fakultetIspitna pitanja poezija 20.vek niski fakultet
Ispitna pitanja poezija 20.vek niski fakultetjohnniepn
 
Jovan Ducic Nikola Radovanovic
Jovan Ducic Nikola RadovanovicJovan Ducic Nikola Radovanovic
Jovan Ducic Nikola RadovanovicDejan Pejčić
 
Стваралачка настава књижевности на примеру тумачења народних лирских песама
Стваралачка настава књижевности на примеру тумачења народних лирских песамаСтваралачка настава књижевности на примеру тумачења народних лирских песама
Стваралачка настава књижевности на примеру тумачења народних лирских песамаSrpska škola u inostranstvu
 
Stevan Raickovic Danilo Stanimirovic
Stevan Raickovic  Danilo StanimirovicStevan Raickovic  Danilo Stanimirovic
Stevan Raickovic Danilo StanimirovicDejan Pejčić
 

Similar a Народна епска поезија (20)

Читалићи 2016.
Читалићи 2016.Читалићи 2016.
Читалићи 2016.
 
Polje96
Polje96Polje96
Polje96
 
Prilog 1
Prilog 1Prilog 1
Prilog 1
 
Prilog 1
Prilog 1Prilog 1
Prilog 1
 
Трагом песме
Трагом песмеТрагом песме
Трагом песме
 
Stari vujadin2
Stari vujadin2Stari vujadin2
Stari vujadin2
 
84411
8441184411
84411
 
84861 (1)
84861 (1)84861 (1)
84861 (1)
 
"Плава гробница" Ивана В. Лалића (избор из поезије)
"Плава гробница" Ивана В. Лалића (избор из поезије)"Плава гробница" Ивана В. Лалића (избор из поезије)
"Плава гробница" Ивана В. Лалића (избор из поезије)
 
Re32600 k módszertani segédlet
Re32600 k módszertani segédletRe32600 k módszertani segédlet
Re32600 k módszertani segédlet
 
127931 (2)
127931 (2)127931 (2)
127931 (2)
 
Ispitna pitanja poezija 20.vek niski fakultet
Ispitna pitanja poezija 20.vek niski fakultetIspitna pitanja poezija 20.vek niski fakultet
Ispitna pitanja poezija 20.vek niski fakultet
 
Jovan Ducic Nikola Radovanovic
Jovan Ducic Nikola RadovanovicJovan Ducic Nikola Radovanovic
Jovan Ducic Nikola Radovanovic
 
86312
8631286312
86312
 
Prezentacija tematskog danaVuk Karadžić
Prezentacija tematskog danaVuk KaradžićPrezentacija tematskog danaVuk Karadžić
Prezentacija tematskog danaVuk Karadžić
 
Todorovicpopa1
Todorovicpopa1Todorovicpopa1
Todorovicpopa1
 
Стваралачка настава књижевности на примеру тумачења народних лирских песама
Стваралачка настава књижевности на примеру тумачења народних лирских песамаСтваралачка настава књижевности на примеру тумачења народних лирских песама
Стваралачка настава књижевности на примеру тумачења народних лирских песама
 
127717
127717127717
127717
 
Stevan Raickovic Danilo Stanimirovic
Stevan Raickovic  Danilo StanimirovicStevan Raickovic  Danilo Stanimirovic
Stevan Raickovic Danilo Stanimirovic
 
Kreativno tumacenje-pesnickih-ciklusa-i-zbirki
Kreativno tumacenje-pesnickih-ciklusa-i-zbirkiKreativno tumacenje-pesnickih-ciklusa-i-zbirki
Kreativno tumacenje-pesnickih-ciklusa-i-zbirki
 

Más de Verica Arula

Diaporama o francuskoj
Diaporama o francuskojDiaporama o francuskoj
Diaporama o francuskojVerica Arula
 
Symboles de la france
Symboles de la franceSymboles de la france
Symboles de la franceVerica Arula
 
Symboles de la serbie
Symboles de la serbieSymboles de la serbie
Symboles de la serbieVerica Arula
 
La coq et les symboles de paris
La coq  et les symboles de parisLa coq  et les symboles de paris
La coq et les symboles de parisVerica Arula
 
Писци и дела - картица
Писци и дела - картицаПисци и дела - картица
Писци и дела - картицаVerica Arula
 
Критеријуми оцењивања за ученике
Критеријуми оцењивања за ученикеКритеријуми оцењивања за ученике
Критеријуми оцењивања за ученикеVerica Arula
 
Формативно оцењивање за Наставничко веће
Формативно оцењивање за Наставничко већеФормативно оцењивање за Наставничко веће
Формативно оцењивање за Наставничко већеVerica Arula
 

Más de Verica Arula (20)

Diaporama o francuskoj
Diaporama o francuskojDiaporama o francuskoj
Diaporama o francuskoj
 
Symboles de la france
Symboles de la franceSymboles de la france
Symboles de la france
 
Symboles de la serbie
Symboles de la serbieSymboles de la serbie
Symboles de la serbie
 
Zajecar
ZajecarZajecar
Zajecar
 
Romuliana.ppt
Romuliana.pptRomuliana.ppt
Romuliana.ppt
 
Novi sad-1
Novi sad-1Novi sad-1
Novi sad-1
 
Kalemegdan
KalemegdanKalemegdan
Kalemegdan
 
Djavolja varos
Djavolja varosDjavolja varos
Djavolja varos
 
Marianne
MarianneMarianne
Marianne
 
La coq et les symboles de paris
La coq  et les symboles de parisLa coq  et les symboles de paris
La coq et les symboles de paris
 
Hymne
HymneHymne
Hymne
 
Franc
FrancFranc
Franc
 
Drapeau
DrapeauDrapeau
Drapeau
 
France(1)
France(1)France(1)
France(1)
 
Sport
SportSport
Sport
 
Science
ScienceScience
Science
 
Musique
MusiqueMusique
Musique
 
Писци и дела - картица
Писци и дела - картицаПисци и дела - картица
Писци и дела - картица
 
Критеријуми оцењивања за ученике
Критеријуми оцењивања за ученикеКритеријуми оцењивања за ученике
Критеријуми оцењивања за ученике
 
Формативно оцењивање за Наставничко веће
Формативно оцењивање за Наставничко већеФормативно оцењивање за Наставничко веће
Формативно оцењивање за Наставничко веће
 

Народна епска поезија

  • 1. ОШ „Бранислав Нушић“ Српски језик 8.разред професор Верица Арула Наставна тема: Земља тврда, а небо високо Наставна јединица: Књижевност: Народне епске песме Тип часа: Систематизација Циљ часа: Систематизација народних епских песама Образовни задаци: · Подсећање на класификацију народне епске поезије · Уочавање историјског контекста у песмама · Тумачење општих одлика народне епске поезије · Запажање стилских средстава · Стицање и продубљивање знања о народној епској песми · Читање, доживљавање, разумевање и тумачење прочитане народне епске песме · Уочавање стилских особености народне епске песме · Стицање целокупне слике наше националне историје виђене очима народног певача и стварних историјских догађаја Функционални задаци: · Оспособљавање ученика за тумачење епских песама са више становишта · Навикавање ученика на повезивање догађаја и ситуација · Оспособљавање ученика за уочавање стилских средстава у прочитаним књижевним делима Васпитни задаци: · Подстицање ученика на читање уопште · Неговање поштовања према прошлости свога народа · Подстицање родољубивих осећања код ученика · Богаћење језичког израза ученика Кључни појмови: народна пезија, формулативност, синкретичност, мотиви Облици рада: Фронтални, индивидуални, групни Наставне методе: Монолошка, дијалошка, истраживачка, текстуална Наставна средства: истраживачки задаци и радови ученика Место извођења наставе: Кабинет за српски језик Корелација: Историја, ликовно, музичко, географија Новина Резултати истраживачког рада представљају се на изложби, симултано *У припреми су коришћени елементи припреме Издавачке куће „Клет“ и елементи радове из Базе знања „Креативне школе“.
  • 2. Уводни део часа: (3-5 минута) ● Ученици оговоре о току свог истраживања и припремају се да представљају резлтате рада на истраживачким задацима.Реч водича. Главни део часа: (35 минута) Народне епске песме – реч излагача · О народној епској поезији – постанак, тематика, функција Епска поезија је по свом постанку врло стара. Развила се из ратничке лирске песме и тужбалице. Ове песме имају развијену фабулу, говоре о прошлим догађајима и развијају родољубива осећања. Значајну улогу у историји нашег народа имала је епска песма која је одржала сећање на давно изгубљену државу и ширила култ државности лозе Немањића и величала јунаштво и подвиге српских јунака. Кроз епску песму се неговао један високи морални образац на коме су се вековима васпитавали нараштаји. Циљ свих песма је био рушење турског царства и стварање слободне државе. Тако је народна песма имала непроцењиву улогу и у стварању устаничке атмосфере и коначном ослобађању од Турака. Народна песма је увек, па и данас, била и остала једно од омиљених штива код нашег народа, а нарочито код ученика основне школе јер њена истина је једноставна и разумљива свима који је читају и слушају. Вук их је звао мушке песме. Народна поезија је стара, настала пре појаве писмености. То је народна колективна творевина Одликује се наративношћу и развијеном фабулом. Стих – десетерац . Пева се уз гусле · Подела Песме кратког и дугог стиха Према догађајима приказаним у песмама, Вук их је поделио на песме најстаријих, песме средњих и песме новијих времена. Ипак, најчешћа је подела на циклусе. Тематски је подељена на циклусе. Циклус је већи број песама које се својим мотивима везују за један историјски садржај или лик, Подела на циклусе извршена је у односу на Косовски бој 1389. Има девет циклуса: неисторијски (легендарни), преткосовски, косовски, покосовски, циклус Марка Краљевића, хајдучки, ускочки, циклус за ослобођење Србије и Црне Горе · Галерија ликова и могући сусрети Легендарни циклус Преткосовски циклус Косовски циклус Покосовски циклус Циклус Марка Краљевића Хајдучки циклус Ускочки циклус Циклус за ослобођ. Црне Горе ослобођ. Наход Симеун Цар Душан Милош Обилић Болани Дојчин Марко Краљевић Стари Вујадин Јанко вић Стојан Вук Мандушић Бирчанин змајеви Нејаки Урош Цар Лазар Иван Црнојевић Јевросима мајка Мали Радојица Јанко од Котара Вук Мићуновић Добриња виле Марко Краљевић Царица Милица Максим Црнојевић Љутица Богдан Старина Новак Сења нин Тадија Никац од Роваца Поцерац свеци Свети Сава Вук Бранковић Војвода Кајица Дијете Грујица Иво Сенков ић Вуксан од Роваца Карађорђ грешни ци Милош Војиновић Југовићи Јакшић Анђелија Бајо Пивљанин Смиљанић Илија Перовић Батрић Гојко Мрњавчевић Бановић Страхиња Војвода Пријезда Краљ Вукашин Мајка Југовића Ђурађ Бранковић Шћепан Мали Мил ош Обр ић Угљеша Мрњавчевић Слуга Голубан Змај Огњени Вук Срђа Злопоглеђа Дмитар Јакшић Косанчић Иван Завршни део часа: (8 минута) · На крају часа разговарамо о карактеристикама народних епских песама. Анкета – процена рада. ДОМАЋИ ЗАДАТАК: ● Подсећам ученике да ћемо следећег часа анализирати песму Ђуре Јакшића „Отаџбина” (Читанка, страна 110). Треба се за час припремити према уобичајеним захтевима, а податке о животу и делу аутора треба потражити и у енциклопедијама и на интернету.
  • 3. НАРОДНА ЕПСКА ПОЕЗИЈА -систематизација- - изложба паноа са резултатима истраживања - Водичи: 1 . група : О народној епској поезији – постанак, тематика, функција · Каква је народна епска поезија по постанку? Ко је ствара и како? · О чему говоре народне епске песме? · Каква је била улога народних епских песама у животу наших предака? · Када и како је извођена? (Консултујте наставника музичког.) · Наведите опште одлике народне епске поезије. · Подела - Како је све могуће поделити народну епску поезију? Општи задатак за све групе: Галерија ликова и могући сусрети · Сачините галерију ликова који обележавају народну епску поезију. · Издвојте најважније особине ликова. · Издвојте историјске догађаје за које их везује песма. Проверите да ли су заиста могли учествовати у тим догађајима. · Уочите њихове могуће сусрете. Представите своје истраживање на начин који вам највише одговара (мапе, осе, слике, ппт).Уз језичко представљање дозвоњене су и илустрације, различите врсте слова, боја и свега онога што ће вашу презентацију учинити и визелно привлачном и занимљивом слушаоцима. Било би сјајно да, они који то желе, насликају неку од илустрација. Било би добро да издвојите неке занимљиве стихове који су се претворили у сентенце. Не заборавите да ваше излагање треба да буде јасно и прецизно. Излагачи: 2 . група : Неисторијски циклус 1. О којим личностима и догађајима говоре епске песме неисторијског ( легендарног) циклуса? 2. Да ли ове песме имају епски начин казивања? 3. Које мотиве опевају? 4. На коју књижевну врсту подсећају ове песме? 5. Које елементе митологије садрже? 6. Које су најлепше песме овог циклуса? Општи задатак за све групе: Галерија ликова и могући сусрети · Сачините галерију ликова који обележавају народну епску поезију. · Издвојте најважније особине ликова. · Издвојте историјске догађаје за које их везује песма. Проверите да ли су заиста могли учествовати у тим догађајима. · Уочите њихове могуће сусрете. Представите своје истраживање на начин који вам највише одговара (мапе, осе, слике, ппт).Уз језичко представљање дозвоњене су и илустрације, различите врсте слова, боја и свега
  • 4. онога што ће вашу презентацију учинити и визелно привлачном и занимљивом слушаоцима. Било би сјајно да, они који то желе, насликају неку од илустрација. Било би добро да издвојите неке занимљиве стихове који су се претворили у сентенце. Не заборавите да ваше излагање треба да буде јасно и прецизно. 3. група : Преткосовски циклус 1.Које је време обухваћено песмама косовског циклуса? 2. Ко су личности овог циклуса? 3. О чему најчешће певају ове песме? 4. Који је основни мотив песме „ Урош и Мрњавчевићи?“ 5. Која је порука песме „ Зидање Скадра?“ 6. Које су најпознатије песме овог циклуса? Општи задатак за све групе: Галерија ликова и могући сусрети · Сачините галерију ликова који обележавају народну епску поезију. · Издвојте најважније особине ликова. · Издвојте историјске догађаје за које их везује песма. Проверите да ли су заиста могли учествовати у тим догађајима. · Уочите њихове могуће сусрете. Представите своје истраживање на начин који вам највише одговара (мапе, осе, слике, ппт).Уз језичко представљање дозвоњене су и илустрације, различите врсте слова, боја и свега онога што ће вашу презентацију учинити и визелно привлачном и занимљивом слушаоцима. Било би сјајно да, они који то желе, насликају неку од илустрација. Било би добро да издвојите неке занимљиве стихове који су се претворили у сентенце. Не заборавите да ваше излагање треба да буде јасно и прецизно. 4. група : Косовски циклус 1. Који историјски период је обухваћен песмама косовског циклуса? 2. Ко су личности овог циклуса? 3. Из ког друштвеног сталежа су личности овог циклуса? 4. Који су по народном певачу узроци српског пораза на Косову? 5. Која два женска лика употпуњују тематско јединство овог циклуса? 7. Које су најпознатије песме овог циклуса? Општи задатак за све групе: Галерија ликова и могући сусрети · Сачините галерију ликова који обележавају народну епску поезију. · Издвојте најважније особине ликова. · Издвојте историјске догађаје за које их везује песма. Проверите да ли су заиста могли учествовати у тим догађајима. · Уочите њихове могуће сусрете.
  • 5. Представите своје истраживање на начин који вам највише одговара (мапе, осе, слике, ппт).Уз језичко представљање дозвоњене су и илустрације, различите врсте слова, боја и свега онога што ће вашу презентацију учинити и визелно привлачном и занимљивом слушаоцима. Било би сјајно да, они који то желе, насликају неку од илустрација. Било би добро да издвојите неке занимљиве стихове који су се претворили у сентенце. Не заборавите да ваше излагање треба да буде јасно и прецизно. 5. група: Покосовски циклус 1. Који историјски период обухватају песме овог циклуса? 2. Који су најпознатији ликови овог циклуса? 3. Који су основни мотиви песама овог циклуса? 4. Које су најпознатије песме овог циклуса? 5. Шта је заједничко за оба ова циклуса? Општи задатак за све групе: Галерија ликова и могући сусрети · Сачините галерију ликова који обележавају народну епску поезију. · Издвојте најважније особине ликова. · Издвојте историјске догађаје за које их везује песма. Проверите да ли су заиста могли учествовати у тим догађајима. · Уочите њихове могуће сусрете. Представите своје истраживање на начин који вам највише одговара (мапе, осе, слике, ппт).Уз језичко представљање дозвоњене су и илустрације, различите врсте слова, боја и свега онога што ће вашу презентацију учинити и визелно привлачном и занимљивом слушаоцима. Било би сјајно да, они који то желе, насликају неку од илустрација. Било би добро да издвојите неке занимљиве стихове који су се претворили у сентенце. Не заборавите да ваше излагање треба да буде јасно и прецизно. 6. група: Циклус Марка Краљевића 1. Ко је Марко Краљевић? 2. Историјски лик Марка Краљевића? 3. Какав је Марко у машти народног певача? 4. Који историјски период обухватају песме о Марку Краљевићу? 5. Која стилска фигура је доминантна у приказивању лика Марка Крањевића? 6. Како је Марко приказан у епским песмама и кога штити? 7. Које још ликове знаш из овог циклуса? 8. Које су најпознатије песме овог циклуса?
  • 6. Општи задатак за све групе: Галерија ликова и могући сусрети · Сачините галерију ликова који обележавају народну епску поезију. · Издвојте најважније особине ликова. · Издвојте историјске догађаје за које их везује песма. Проверите да ли су заиста могли учествовати у тим догађајима. · Уочите њихове могуће сусрете. Представите своје истраживање на начин који вам највише одговара (мапе, осе, слике, ппт).Уз језичко представљање дозвоњене су и илустрације, различите врсте слова, боја и свега онога што ће вашу презентацију учинити и визелно привлачном и занимљивом слушаоцима. Било би сјајно да, они који то желе, насликају неку од илустрација. Било би добро да издвојите неке занимљиве стихове који су се претворили у сентенце. Не заборавите да ваше излагање треба да буде јасно и прецизно. 7. група: Хајдучки циклус 1. Ко су били хајдуци? 2. Где су и како живели? 3. Које појединости из хајдучког живота описује народна песма? 4. Који историјски период обухватају ове песме? 5. Који су најпознатији ликови ових песама? 6. Које су најпознатије песме овог циклуса? Општи задатак за све групе: Галерија ликова и могући сусрети · Сачините галерију ликова који обележавају народну епску поезију. · Издвојте најважније особине ликова. · Издвојте историјске догађаје за које их везује песма. Проверите да ли су заиста могли учествовати у тим догађајима. · Уочите њихове могуће сусрете. Представите своје истраживање на начин који вам највише одговара (мапе, осе, слике, ппт).Уз језичко представљање дозвоњене су и илустрације, различите врсте слова, боја и свега онога што ће вашу презентацију учинити и визелно привлачном и занимљивом слушаоцима. Било би сјајно да, они који то желе, насликају неку од илустрација. Било би добро да издвојите неке занимљиве стихове који су се претворили у сентенце. Не заборавите да ваше излагање треба да буде јасно и прецизно.
  • 7. 8. група: Ускочки циклус 1. Ко су били ускоци? 2. Где су живели ускоци? 3. Који историјски период обухватају ове песме? 4. Ко су најпознатији ускоци у народним песмама? 5. Које су најпознатије песме овог циклуса? Општи задатак за све групе: Галерија ликова и могући сусрети · Сачините галерију ликова који обележавају народну епску поезију. · Издвојте најважније особине ликова. · Издвојте историјске догађаје за које их везује песма. Проверите да ли су заиста могли учествовати у тим догађајима. · Уочите њихове могуће сусрете. Представите своје истраживање на начин који вам највише одговара (мапе, осе, слике, ппт).Уз језичко представљање дозвоњене су и илустрације, различите врсте слова, боја и свега онога што ће вашу презентацију учинити и визелно привлачном и занимљивом слушаоцима. Било би сјајно да, они који то желе, насликају неку од илустрација. Било би добро да издвојите неке занимљиве стихове који су се претворили у сентенце. Не заборавите да ваше излагање треба да буде јасно и прецизно. 9. група: Циклус песам за ослобођење Србије и Црне Горе 1. О чему певају ове песме? 2. Који историјски период обухвата овај циклус? 3. Које су личности овог циклуса? 4. Које су најпознатије песме овог циклуса? Општи задатак за све групе: Галерија ликова и могући сусрети · Сачините галерију ликова који обележавају народну епску поезију. · Издвојте најважније особине ликова. · Издвојте историјске догађаје за које их везује песма. Проверите да ли су заиста могли учествовати у тим догађајима. · Уочите њихове могуће сусрете. Представите своје истраживање на начин који вам највише одговара (мапе, осе, слике, ппт).Уз језичко представљање дозвоњене су и илустрације, различите врсте слова, боја и свега онога што ће вашу презентацију учинити и визелно привлачном и занимљивом слушаоцима. Било би сјајно да, они који то желе, насликају неку од илустрација. Било би добро да издвојите неке занимљиве стихове који су се претворили у сентенце. Не заборавите да ваше излагање треба да буде јасно и прецизно.
  • 8. Најбољи утисак оставила је група: 1. О народној епској поезији 2. Неисторијски циклус 3. Преткосовски циклус 4. Косовски циклус 5. Покосовски циклус 6. Циклус Марка Краљевића 7. Хајдучки циклус 8. Ускочки циклус 9. Циклус песам за ослобођење Србије и Црне Горе 1.Зато што је задатак урадила у путпуности. 2. Зато што говоре јасно, прецизно и занимљиво. 3.Зато што су своје резултате представили на одговарајући начин, јасно, сликовито, динамично...
  • 9. КРИТЕРУЈУМИ ЗА ПРОЦЕНУ РЕЗУЛТАТА ГРУПНОГ РАДА · Садржај 5 – задатак урађен у потпуности 4 – непотпуно дефинисано, није разрађено у потпуности 3 – мало кључних детаља, много небитног 2 – урађено елементарно 1 – није урађено · Излагање 5 – сви говоре јасно и прецизно 4 – говоре неки или недовољно јасно и прецизно 3 – говоре неки и недовољно јасно и прецизно 2 – говоре само неки нејасно и непрецизно 1 – ништа · Метод презентовања резултата 5 – метод је одговарајући, јасно, сликовито, сведено 4 - метод је одговарајући, недовољно јасно, сликовито, сведено 3 - метод је неодговарајући или недовољно јасно, сликовито, сведено 2 – урађено елементарно 1 – није урађено
  • 10. Елементи и критеријуми оцењивања плаката • Елемената који се оцењују: – Организација материјала – Садржај i примереност слика, шема, дијаграма… – Квалитет слика… – Написани текст – Усмено представљање – Садржај (знање ученика) – Начин представљања – Одговарање на питања Плакат - иновативан и стилски (провокативан, атрактиван, привлачи пажњу, оригиналан, јединствен, креативност визуално препознатљива, лична креација; актуелан, модеран, допадљив) - организација омогућава једноставно сналажење у садржају - прегледан и систематичан - јасан распоред садржаја - наведени аутори плаката - маштовито изабране - преносе поруку на информативан начин -садржај слика, дијаграма… - усклађен однос слике и текста - слика или графика прати текст и обрнуто - употреба слика… које није потребно додатно описивати текстом - превладава слика која даје јасну поруку - примерено коришћење текста - текст је кратак, што даје на квалитету - цитати (наводи) правилно коришћени - порука јасна, истакнута, визуелно прегледна - тема је у целини обрађена - важни подаци су истакнути - подаци су тачни, Излагање -Садржај (знање ученика) - тема у потпуности представљена/образложена - кратко и јасно представљање (без непотребних података) - јасна, упечатљива порука, долази до изражаја на први поглед - порука препознатљива, логична и сажета - излаже самостално и тачно, повезује садржаје - приказ садржаја указује на њихову усвојеност и повезивање с многим садржајима (и других предмета) неопходним за потпуну изградњу концепта - добро увежбано представљањае - уклапа се у временско ограничење -Начин - у излагању додатно развија разумевање теме - излагање привлачи пажњу публике, изнесено је смислено - говори течно и јасно, без читања с плаката -Одговарање на питања - показује висок ступањ разумевања садржаја - на одговарајућим местима прикладно проширује одговор
  • 11. Процена обраде садржаја на задату тему (мапе и осе) садржај слабо добро одлично Издвајање битних 1 2 3 елемената Слагање елемената у композицију 1 2 3 Изношење закључака 1 2 3 Поткрепљивање примерима 1 2 3 Кришћење адекватних средстава представљања 1 2 3 Успостављање веза 1 2 3 Укупно: Процена и препорука: Препорука:
  • 12. 5 – Издвајени су битних елемената Елементи су сложени у логичну, јасну и прегледну композицију, видљиве су релације међу елементима Изнети су јасни и аргументовани закључци Поткрепљивање примерима је јасно и довољно Кришћена су различита, адекватна средства представљања 4 – Издвајена је већина битних елемената Елементи су сложени у композицију, али нису видљиве релације међу елементима Изнети су углавном јасни и аргументовани закључци Поткрепљивање примерима је углавном јасно и довољно Кришћена су адекватна средства представљања 3 – Издвајени су неки битни елементи Композиција није јасна и потпуна, изостају релације међу елементима Изнети су углавном јасни и аргументовани закључци Поткрепљивање примерима је недовољно или нејасно Средства представљања нису јасно и тачно коришћена 2 – Издвајени су само основни елементи Композиција је нејасна и непотпуна, изостају релације међу елементима Нису изнети закључци Није поткрепљено примерима Средства представљања нису коришћена
  • 13. Процена рада групе саджај слабо добро одлично Праћење напретка групе 1 2 3 Постављање циљева 1 2 3 Развијање плана и подела 1 2 3 задатака Помоћ другим члановима групе 1 2 3 Учешће свих чланова у раду 1 2 3 Решавање конфликата 1 2 3 Укупно Процена: Narodne epske pesme by srpski jezik, priprema is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. Based on a work athttps://sites.google.com/site/vericaarula/ogledni-casovi. Permissions beyond the scope of this license may be available at https://sites.google.com/site/vericaarula/.