Publicidad
Publicidad

Más contenido relacionado

Publicidad
Publicidad

Test tekni̇kleri̇ ve sinav takti̇kleri̇ 2011

 1. Sorulara takılıp kalıyorum  Sınav sırasında bildiklerimi unutuyorum  Yapamadığım soru olduğunda sınava devam etmek istemiyorum  Zamanı yetiştiremiyorum
 2. Soru köklerini hep yanlış okuyorum  Yanlışlarımın çoğu dikkatsizlikten oluyor  Sınav sırasında çok telaşa kapılıyorum  Sınav biran önce bitsin istiyorum  Sınavdan sonra soruları tekrar çözdüğümde, yanlış yaptığım soruların çoğu doğru çıkıyor.
 3. Eğer sen de bu cümleleri çok sık tekrar ediyorsan yanlış sınav alışkanlıklarına sahipsin demektir. Çünkü sınavda başarılı olmak ve hedefine ulaşmak için sadece konularda bilgi sahibi olman yetmez. Bilgilerini sorulara yansıtman, zamanını iyi kullanman, sınava hakim olman kısacası test tekniklerini bilmen ve sınav taktiğini geliştirmen gerekir.
 4. YANLıŞ SıNAV ALıŞKANLıKLARı  Uzun soruları okumadan geçmek  Sorudan önce şıkları okumak  İlk doğru gördüğün cevabı işaretlemek  Soruları telaş içinde okumak  Zor sorularda oyalanmak  Emin olmadan işaretleme yapmak, boş
 5. SINAVA GİRMEDEN ÖNCE  Sınav tarihini önceden bilmek, durumunu tespit edip konu eksiklerini tamamlamak için çalışma programını yapmana yardımcı olur.  Sınavda çıkacak konuları ve soru sayısını bilmek, sınav sırasında kötü bir sürprizle karşılaşmanı önler.  Sınavla ilgili bir hedef belirlemek, sınava hazırlanırken daha iyi konsantre olmanı sağlar.
 6. SINAVA GİRMEDEN ÖNCE  Sınav saati, sınav yeri gibi bilgileri önceden bilmek, sınav gününü planlamanı sağlar. Böylece sınav sabahı yaşanabilecek telaşı ortadan kaldırır.  Sınavdan bir gün önce sınav için gerekli olan araç- gereç ve varsa belgeleri hazırlamak, sınav sırasında yaşayabileceğin aksilikleri önler.  Sınav gecesi erken yatmak, yeterince uyku alıp dinç bir vücutla sınava girmeni sağlar .
 7. SINAVA GİRMEDEN ÖNCE  Sınav sabahı iyi bir kahvaltı yapmak, sınav sırasındaki algı gücünü artırır.  Sınavla ilgili olumlu düşünceler geliştirmek, sınav sırasındaki motivasyonunun bozulmasını engeller.
 8. SINAV SIRASINDA  Sınava başlamadan önce başarılı olduğun sınavları düşünerek olumlu düşüncelerle motivasyonunu sağlamalısın.  Sınava başlamadan önce kitapçığa göz atmak, sana zaman kaybettirmeyeceği gibi aksine; kitapçığa hakim olmanı, heyecanının azalmasını, eksik sayfa, baskı hatası gibi şeyler varsa önceden fark edip düzeltmeni sağlar.
 9. SINAV SIRASINDA Sınava nereden başlamalıyım? a) Kitapçığın başından b) En çok puan kazandıran dersten c) En kolay dersten d) En iyi olduğum dersten e) En zor dersten  Sınava kendini en iyi hissettiğin dersten yani en iyi olduğun dersten başlarsan sınavın başında soruları çözebildiğini görerek moralini yükseltmiş
 10. SINAV SIRASINDA  Her soruya şans tanımalısın. Soruları okumadan önyargı oluşturup zor gibi gözüken bazı kolay soruları kaçırmana neden olur.  Soruları tam olarak okumalısın. Uzun metinli sorular aslında içinde en çok ipucu barındıran sorulardır. Bu tarz soruları metindeki ipuçlarından yararlanarak daha kolay çözebilirsin.
 11. SINAV SIRASINDA  Sorunun mantığını iyi anlamalısın. Sorunun senden tam olarak ne istediğine odaklanmalısın.  Soru köklerine, metindeki hiçbir zaman, zaman zaman gibi kelimelere, tırnak işareti içindeki , altı çizili ve kalın puntolu yazılara dikkat etmelisin.  Soruları okurken cümlelerin hepsinin değil, yakaladığın ipuçlarının altını çizmelisin.
 12. SINAV SIRASINDA  Soru metnini tam olarak okumadan şıklara geçmemelisin.  Şıkları incelerken eleme tekniğini kullanarak doğru yanıta daha çabuk ulaşabilirsin.  Bir soruda belli bir süre geçtiği halde çözüme ulaşamadıysan hemen başka bir soruya geçmelisin. Zor soru sana fazla puan kazandırmaz.
 13. SINAV SIRASINDA BIR TEST IÇINDEKI SORULARıN ZORLUK DÜZEYLERI FARKLIDIR, FAKAT KAZANDıRDıKLARı PUAN AYNıDıR. SORUNUN NİTELİĞİ ZORLUK DERECESİ ÇOK KOLAY % 10 KOLAY % 20 NORMAL % 40 ZOR % 20 ÇOK ZOR % 10
 14. TURLAMA TEKNİĞİ Turlama tekniğini kullandığında 1. turda normal, kolay ve çok kolay soruları çözerek sınavın büyük kısmını bitirebilirsin. Böylece kısa sürede daha çok puan kazanmış olursun. 2. turda ise daha rahat bir kafayla zor sorularla uğraşabilirsin.
 15. SINAV SIRASINDA  Eğer çok geçerli bir sebebin yoksa ilk bulduğun cevabı değiştirmemelisin.  Bulduğun cevabın doğruluğundan emin değilsen, iki şık arasında kaldıysan veya soruyla ilgili hiçbir fikrin yoksa asla işaretleme yapmamalısın.
 16. SINAV SIRASINDA  Kodlamayı optik forma her sorudan sonra anında yapmalısın.  Zihninin dağılmasını önlemek için testler arasında 1-2 dk. dinlenme arası verebilirsin.
 17. SINAV SONRASINDA Unutma ki; Her sınav, sonucu kötü olsa dahi bir tecrübe ve daha sonraki sınavların için bir kılavuzdur.
 18. SINAV TAKTİĞİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN;  Mutlaka her gün belli bir sayıda soru çözme alışkanlığı edinmelisin.  Çeşitli kaynaklardan soru çözerek farklı soru tiplerini görmelisin.  Çözülmüş örnekleri inceleyip bilgilerin soruda nasıl kullanıldığını öğrenmelisin.
 19. SINAV TAKTİĞİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN;  Süre tutarak test çözmeli ve turlama tekniğini kullanmalısın.  Belirli aralıklarla deneme sınavı uygulamalısın.  Sınavlardan sonra yanlış çıkan sorularını eksiksiz olarak öğretmenlerine sormalısın.
Publicidad