1. GUIA DIDÀCTICA
PRESENTACIÓ MULTIMÈDIA
INTERACTIVA
1. INFORMACIÓ GENERAL I D’IDENTIFICACIÓ DELS MATERIALS
o TÍTOL DEL MATERIAL: presentació multimèdia interactiva per
treballar el conte El món de n’Alan i n’Era.
o NOM DELS AUTORS: Maria Cristina Mesquida Jerez i Catalina
Palmer Covas.
o ANY DE PRODUCCIÓ: 2013
o IDIOMA DEL MATERIAL: català
o BREU DESCRIPCIÓ: aquesta presentació multimèdia interactiva aniria
dirigida als alumnes del segon cicle de primària, amb els següents
objectius:
•
•
•
•
Entendre la moralitat del conte.
Promoure experiències educatives audiovisuals i interactives.
Evocar emocions.
Treballar la comprensió oral i escrita de la llengua catalana.
o ESPECIFICACIONS TÈCNIQUES: és recomanable utilitzar una
Pissarra Digital Interactiva per poder reproduir la presentació multimèdia
interactiva.
2. DESCRIPCIÓ DEL MATERIAL/RECURS
2. o CONCEPCIÓ :
La presentació multimèdia interactiva que hem creat és una eina pràctica i
flexible que permetrà captar l’atenció dels nins. La presentació que hem
creat relata el conte “El món de n’Alan i n’Era”, una història plena
d’aventures i valors que als nins agradarà molt i que té una gran moralitat: el
treball col·laboratiu.
Aquesta inclou:
•
•
•
Activitats interactives per treballar la comprensió del conte.
Una guia didàctica de la presentació dirigida als mestres.
Un apartat d’ajuda (narració del conte).
o FUNCIONALITAT:
Aquesta presentació multimèdia interactiva està pensada per ser un recurs
educatiu que pugui ser utilitzada a la Pissarra Digital Interactiva. D’aquesta
manera, es treballaria l’aspecte audiovisual i es podrien realitzar les
activitats interactives per treballar la comprensió del conte.
En el cas de què no es disposi d’una Pissarra Digital Interactiva, podrien
utilitzar per parelles o individualment les següents eines:
•
Tablets
•
Ordenadors
•
Netbooks
Aquesta presentació és molt versàtil, ja que el mestre pot adaptar el
material segons les seves preferències i els seus objectius.
o APORTACIONS DIDÀ C TIQUES:
3. Pensem que, aquesta presentació multimèdia interactiva serà molt útil i
beneficiós per als nins. És una manera distinta i original d’aprendre. Els nins
estan acostumats a estar només en contacte amb els llibres de text, però
amb la introducció de les TIC les classes es poden reinventar, ja que podem
crear materials més flexibles, interessants i adequats per als nins.
En aquest cas, presentar un conte a través d’una presentació multimèdia
interactiva i proposar activitats interactives per treballar-lo estimula el seu
afany per aprendre i es diverteixen al mateix temps. A més a més, aquesta
presentació presenta els diàlegs dels personatges en lletra grossa perquè
sigui molt més visuals pels nins, i també perquè puguin seguir millor el
conte.
La nostra presentació multimèdia, a part de ser un material útil per a moltes
matèries, és un recurs que ens permet treballar els valors dins l’aula. Hem
creat aquest conte amb la finalitat de fer reflexionar als alumnes i fer veure
que treballar dins l’aula tots els companys junts, millorarà l’ambient de
classe i el seu aprenentatge serà enorme.
o ESTRUCTURA I ORGANITZACIÓ DEL MATERIAL :
Aquesta presentació inclou:
•
•
•
•
Una portada amb el títol del conte.
Una presentació que inclou un menú inicial amb diferents apartats:
conte, activitats interactives, guia didàctica, crèdits i un apartat
d’ajuda (narració del conte), també una escena d’un paisatge del
conte on es presenten a les dues formigues protagonistes.
Una presentació dels continguts del conte, organitzats en diferents
diapositives utilitzant les possibilitats multimèdia i interactives.
La darrera diapositiva inclou els autors del conte i un icona amb el
dibuix d’una caseta que et duu al menú inicial, donant la possibilitat
tant a l’alumnat com al professorat d’anar a les diferents opcions que
aquest material inclou.
3. ORIENTACIONS DIDÀCTIQUES
o DESTINATARIS:
4. Aquesta sessió amb presentació multimèdia interactiva es recomana
dur-la a terme a l’assignatura de llengua catalana i aniria dirigida als
alumnes de segon cicle de primària. És aconsellable haver donat
prèviament a l’assignatura de coneixement del medi el tema dels
insectes. A més a més, convindria que els alumnes tinguessin habilitats
per a la comprensió oral i escrita de la llengua catalana.
o OBJECTIUS DE LA SESSIÓ:
•
•
•
•
•
•
•
Entendre la moralitat del conte.
Promoure el treball actiu i col·laboratiu.
Promoure experiències educatives audiovisuals i interactives.
Conèixer el nom d’alguns insectes.
Evocar emocions.
Treballar la comunicació i comprensió oral i escrita de la llengua
catalana.
Treballar en grup o per parelles.
o COMPETÈNCIES QUE ES TREBALLARIEN:
•
•
•
Competència en comunicació lingüística.
Competència social i ciutadana.
Tractament de la informació i competència digital.
o DIMENSIONS
DINS
TREBALLARIEN:
•
LES
COMPETÈNCIES
QUE
ES
Dins la competència en comunicació lingüística treballarien:
Establir vincles constructius amb els altres a través de la
conversa.
Gaudir escoltant i expressant-se de forma oral i escrita.
Tenir confiança en si mateix per expressar-se oralment i
per escrit.
Acceptar i realitzar crítiques amb esperit constructiu.
Comprendre missatges orals en diferents situacions
comunicatives. Desenvolupar estratègies bàsiques per
recolzar la comprensió oral.
Analitzar de manera crítica la informació obtinguda.
5. Distingir la informació rellevant de la no rellevant i les
informacions implícites en els textos que s’escolten.
Generar idees.
•
Dins la competència social i ciutadana treballarien:
Valorar les diferències i reconèixer la igualtat entre els
companys.
Mostrar un comportament coherent amb els valors
democràtics.
Construir, acceptar i practicar normes de convivència
d’acord amb els valors democràtics.
Actuar amb criteri propi mantenint una actitud constructiva,
solidaria i responsable.
Practicar el diàleg i la negociació per arribar a acords com
a forma de resoldre els conflictes, tant en l’àmbit personal
com en el social.
Saber comunicar-se en distints contextos, expressar les
idees pròpies i escoltar les dels altres.
Tenir consciència dels propis pensaments, valors,
sentiments, emocions i accions, controlar-los i autoregularlos.
Saber posar-se al lloc dels altres i comprendre el seu punt
de vista.
Saber que els conflictes de valors i interessos formen part
de la convivència.
Resoldre els conflictes amb actitud constructiva.
Prendre decisions en els distints nivells de la vida
comunitària valorant conjuntament els interessos
individuals i els del grup.
•
Dins el tractament de la informació i la competència digital:
Conèixer els elements perifèrics de l’ordinador, les seves
funcions i connexions.
Conèixer les operacions bàsiques de l’ús dels ordinadors.
Manejar bàsicament aparells i programes multimèdia.
o UTILITZACIÓ DEL MATERIAL :
•
Orientacions
educatives
per
treballar
amb
la
presentació
6. multimèdia interactiva a l’aula.
A continuació, us presentaré una possible sessió per treballar
amb aquest material. És aconsellable que aquesta sessió es faci
a l’assignatura de llengua catalana, degut a què el material es
troba en català i seria una bona oportunitat per treballar la
comprensió oral i escrita d’aquesta llengua.
Abans de la sessió:
A la mateixa setmana de la sessió, és recomanable dins
l’assignatura de coneixement del medi treballar el tema dels
insectes, degut a què tots els personatges del conte són insectes.
Durant la sessió:
Principi de la sessió:
El professor posaria la presentació multimèdia interactiva a la PDI
de l’aula, que relataria el conte “El món de n’Alan i n’Era”. El
mestre faria sortir a diferents alumnes a la pissarra perquè fossin
ells mateixos els qui passessin les diapositives.
A més a més, el mestre podria anar aturant la reproducció del
conte en qualsevol moment i demanaria a l’alumne que ha sortit
que creu que passarà a continuació, o li faria preguntes sobre els
insectes que apareixen i aprofitar per parlar un poc d’ells. El
mestre també intentaria que la resta de companys intervinguessin
i diguessin la seva opinió.
Una vegada hagi acabat el conte, el mestre i els alumnes
parlarien sobre el seu final, amb l’objectiu d’arribar a la moralitat
del relat.
Desenvolupament de la sessió
A continuació, els alumnes realitzarien les activitats interactives
que també es troben dins la presentació multimèdia per treballar
la comprensió del conte. En aquest cas, les realitzarien en gran
grup, és a dir, anirien sortint diferents alumnes per realitzar les
activitats a través de la PDI i els altres els podrien anar ajudant.
7. Final de la sessió:
La classe es disposaria en forma de cercle i entre tots
comentarien la moralitat del conte que és el treball col·laboratiu.
La intenció de tot això és que els alumnes tinguin clar per què és
important el treball col·laboratiu i quins avantatges presenta.
Després de la sessió:
Aquella mateixa setmana podria haver altres assignatures que
treballessin també el conte:
•
•
A l’assignatura de plàstica: podrien dibuixar i pintar
un còmic del conte.
•
A TIC: els alumnes podrien crear un còmic del conte
que han escoltat amb una eina com potser Pixton.
•
•
A l’assignatura de música: es podrien treballar els
sons dels insectes que apareixen al conte i també
d’altres.
A l’assignatura d’educació física: es podria treballar
l’expressivitat corporal a l’hora de dir els diàlegs i la
narració del conte.
ROL DEL DOCENT DURANT LA SESSIÓ:
-
Principi de la sessió:
El docent aniria aturant la reproducció de la presentació
multimèdia i promouria que tots els alumnes participessin,
fent-los preguntes sobre el que creuen que passarà a
continuació del conte o parlant sobre els insectes que
surten. També podria anar demanant si van entenent el
conte o si fa falta explicar alguna cosa.
Una vegada el conte hagi acabat, el mestre podria
8. demanar per exemple als seus alumnes que els hi ha
semblat el final, si el canviarien, si era el que s’esperaven o
no i per què, etc. Per arribar a descobrir quina és la
moralitat del conte.
-
Desenvolupament de la sessió:
En el moment en què diferents alumnes van sortint d’un en
un per realitzar les activitats interactives a la PDI, la funció
del mestre seria ajudar-los si tenen algun problema, mirar si
ho estan fent bé i promoure que la resta de companys
l’ajudin amb l’activitat.
-
Final de la sessió:
Amb l’objectiu de reflexionar sobre la moralitat del conte: el
treball col·laboratiu, la funció del mestre seria demanar als
alumnes què entenen per treball col·laboratiu i a partir
d’aquí demanar a quin moment del conte ho han vist, o
també si quan realitzaven les activitats interactives ho
estaven duent a terme.
A més a més, el mestre podria demanar als seus alumnes
quins avantatges presenta aquest tipus de treball i proposar
fer una comparació entre treballar individualment i en grup,
dient les seves diferències basant-se en els exemples del
conte i de com han treballat en aquesta sessió.
•
AGRUPAMENT:
És recomanable per aquesta sessió, veure, escoltar i comentar la
presentació multimèdia en gran grup. D’aquesta manera, es
crearia un ambient d’aprenentatge.
Al igual que també es preferible que a l’hora de realitzar les
activitats interactives a la PDI es faci en gran grup. D’aquesta
manera, a tots els alumnes se’ls hi promou el treball actiu i
col·laboratiu.
9. •
ORGANITZACIÓ DE L’ESPAI:
Preferiblement tota la sessió s’hauria de fer a l’aula on hi hagués
una PDI, ja estigui aquesta a una aula d’informàtica o a una aula
ordinària.
•
ORGANITZACIÓ DEL TEMPS:
-
Desenvolupament de la sessió: aproximadament, uns 30
minuts.
-
•
Principi de la sessió: aproximadament, uns 20 minuts.
Final de la sessió: aproximadament, uns 10 minuts.
ALTRES USOS DEL RECURS:
Les activitats interactives que proposa aquesta presentació
multimèdia interactiva, es podrien fer també individualment o per
parelles en diferents ordinadors, tablets o netbooks. Després
igualment es podrien corregir a la PDI, ja que podrien sortir
diferents alumnes per veure com ho han fet i entre tots dir si està
bé o no.
Per últim, també seria interessant penjar la presentació al blog de
l’aula perquè així els alumnes poguessin veure tantes vegades
com volguessin el conte i realitzar les activitats interactives fora de
l’aula.
o AVALUACIÓ:
Durant tota la sessió el docent estaria observant als seus alumnes amb la
finalitat d’avaluar-los individualment emplenant la taula següent, en la qual
hi apareixen els ítems que tindria en compte el mestre.
Taula que el mestre emplenaria per avaluar a cada alumne
Molt bé
Bé
Regular
Malament
10. Participació
d’una manera
activa durant la
sessió
Treball en grup
Bona actitud
durant tota la
sessió
Comunicació i
comprensió oral
i escrita de la
llengua catalana
4. REFERÈNCIES
La nostra presentació multimèdia interactiva sobre el conte “El món de n’Alan i
n’Era”:
El nostre Podcast del conte publicat a PodOmatic, per si us interessa treballar
només amb l’àudio:
http://alaniera.podomatic.com/entry/2013-11-22T04_39_27-08_00
També us deixem les URL de les activitats interactives que hem creat amb
Educaplay per poder accedir directament:
1. Activitat de completar frases.
URL:
http://www.educaplay.com/es/recursoseducativos/1075673/completa.
htm
2. Activitat de tipus test, on s’ha de triar la resposta correcta.
URL:
http://www.educaplay.com/es/recursoseducativos/1075650/test_del_c
onte.htm
3. Activitat de fer una sopa de lletres amb el títol “Sopa de Insectes”.
URL:
http://www.educaplay.com/es/recursoseducativos/1075641/sopa_d_i
nsectes.htm
4. Activitat d’endevinar el insecte del qual es parla.