SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 23
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: The Wonders of Nature
Страница од учебникот: 32-33
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот: обработка и лингвистичка анализа на текст (Cities Beneath The Sea)
Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување,
препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку
позната содржина, и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања.
Корелација: историја, географија, македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
ZABELE[KA:
*предлог- давање упатства за изработка на проект Светски чуда во групи
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ10MIN10МИН.
• Индивидуално даваат свои предлози
• Индивидуално опишуваат слики кои
претставуваат храна
• Работат во повеќе мали групи
• Внимателно слушаат и поправаат
доколку е потребно
 Поттикнување на учениците da набројат
примери на чуда во светот кои асоцираат на
насловот
 Поттикнување на учениците да коментираат
за сликата (скулптура) а потоа да дадат свои
предлози за слика која би била интересна
 Давање упатства за вежба А- читање дел од
текст и поврзување на болдирани зборови со
дадени објаснувања
 Соопштување на точните одговори и давање
дополнителни објаснувања
*точни одговори во прирачникот за
наставници
ГЛАВЕНДЕЛ25МИН.
• Индивидуално го читаат текстот
набрзина и го одбираат точниот
одговор, а потоа повторно го читаат
целииот текст и соодветно одговараат
на прашањата
• Индивидуално даваат свои предлози
• Внимателно читаат и го одбираат
точниот одговор
• Индивидуално го скенираат текстот, го
извлекуваат значењето на зборовите од
контекст и соодветно одбираат
 Насочување на фокусот на текстот и давање
упатства за вежба В и С со напомена за
употреба на техниката skimming и scanning и
обрнување внимание на Close-up и начинот
како се изведува активноста одговарање на
прашања со повеќечлен избор
 Поттикнување на учениците да дадат свои
објаснувања за новите зборови од делот
Wordwise
 Инструкции за следната вежба D- одбирање
соодветен збор од дадени два во контекст
ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН.
 Разговараат според дадени упатства  Давање инструкции за групна дискусија
според дадени прашања
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: The Wonders of Nature
Страница од учебникот: 34 и 38
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Обработка на вокабулар (околина, предлози, колокации и изрази)
Очекувани исходи: дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од
контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со околина,
предлози, колокации и изрази
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ10MIN10МИН.
• Индивидуално набројуваат зборови  Поттикнување на учениците да набројат
зборови поврзани со околина од
претходниот текст
ГЛАВЕНДЕЛ35МИН.
• Анализираат фотографии и
соодветно ги обележуваат
• Пополнуваат текст со дадени
зборови
• Поврзуваат реченици кои логички
следуваат една по друга
• Пополнуваат текст со соодветен
предлог
• Одбираат еден точен одговор од
два понудени да соодветствува на
дадена фраза/израз
• Пополнуваат реченици со изразите
од претходната вежба
 Давање упатства за форматот иначинот
на кој треба да се сработат активностите
со кои се обновува вокабуларот
 Патролирање низ училницата и давање
дополнителни инструкции и/или помош
ЗАВРШЕНДЕЛ2МИН.
• Внимателно слушаат и запишуваат
• Разговараат спорд дадени упатства
 Задавање домашна работа од работната
тетратка стр. 16
 Упатства за кратка дискусија по дадени
прашања
ZABELE[KA:
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина The Wonders of Nature
Страница од работната тетратка: 17
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Увежбување на вокабуларот
Очекувани исходи: дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од
контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со околина, природа ,
ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување, препознава конкретни
информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку позната содржина, и истите
умее да ги поврзе со конкретни прашања.
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН.
• Индивидуално ги читаат своите
одговори, ги споредуваат и
поправаат каде е потребно
 Проверување на претходно дадената
домашна во работната тетратка на стр. 16
давање дополнително објаснување
доколку е потребно
ГЛАВЕНДЕЛ25МИН. • Одбираат соодветен збор од три
понудени во реченица
• Пополнуваат реченици со одбирање
на соодветен израз од понудените
• Пополнуваат дијалози со соодветни
предлози
• Читаат текст и одбираат точен збор
во зависност од контекстот
 Давање упатства за форматот и начинот
на кој треба да се сработат активностите
со кои се повторува употребата на
вокабуларот поврзан со околина во
работната тетратка
 Патролирање низ училницата и давање
дополнителни инструкции и/или помош
ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН.
• Ги кажуваат и споредуваат
одговорите иги поправаат грешките
 Проверка на сработеното и давање
дополнителни информации околу
деловите каде учениците имале
најголеми потешкотии
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
ZABELE[KA:
Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници:
http://www.eltbase.com/vtr_refs.php?id=5011
http://www.eslflow.com/environmentlessonplans.html
Наставник:
Наставна содржина: The Wonders of Nature
Страница од учебникот: 21 и 25
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Обработка на граматички структури (контрастирање перфектни времиња, членови)
Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува
структури на перфектните времиња во сите форми (прашална, одречна и потврдна),
набројува, споредува и прави разлика меѓу членовите, истите точно ги користи во контекст
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН. • Даваат свои образложенија  Давање пример на две реченици со
употреба на различна форма на
перфектно време
 Поттикнување на учениците да ја наведат
разликата во употребата на глаголските
форми
ГЛАВЕНДЕЛ40МИН.
• Во парови поврзуваат притоа
дискутирајќи ги различните
употреби на двете минати времиња
• Го пополнуваат текстот со
соодветната форма на глаголот
• Ја следат проверката и поправаат
каде е потребно
• Индивидуално ја заокружуваат
точната форма на глаголот
• Индивидуално пополнуваат а потоа
во парови го проверуваат
сработеното
• Индивидуално работат ипоплнуваат
а потоа го слушаат наставникот
• Ги обележуваат правилата според
дадените упатства
• Пополнуваат реченици, односно,
текст со соодветен член
 Насочување на фокусот на вежба А и В –
да се поврзат речениците со понудените
употреби на граматичкото време
 Давање упатства за наредната активност -
вежба С – пополнување на реченици со
соодветна форма на глаголот
 Инструкции за вежба D- одбирање на
точна форма на глаголот
 Давање упатства за вежба Е-
пополнување текст со избор на соодветна
форма на глаголот
 Проверка на сработеното и дополнително
објаснување каде е потребно
 Насочување на фокусот на страна 39-
инструкции за вежба А - обрнување
внимание на речениците, споредување и
соодветно обележување на правилата
 Давање упатства за вежба В и С, а потоа
се проверува сработеното со
дополнителна помош ако е потребно
ЗАВРШЕНДЕЛ2МИН. • Разговараат меѓусебно и посочуваат
примери
 Колективна дискусија за граматичките
структури
ZABELE[KA:
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: The Wonders of Nature
Страница од работната тетратка: 18 и 19
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот: увежбување на граматиката
Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува
структури на перфектните времиња во сите форми (прашална, одречна и потврдна),
набројува, споредува и прави разлика меѓу членовите, истите точно ги користи во контекст
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН.
• Индивидуално даваат примери  Поттикнување на учениците да кажат
примери со употреба на членовите
 Да наведат по една реченица со форми на
глаголи во перфектно време
ГЛАВЕНДЕЛ
30
МИН.
• Пополнуваат празнини во текст со
содветен збор
• Пополнуваат реченици со избор на
соодветно граматичко време и
форма на даден глагол
• Заокружуваат соодветен член во
реченици
• Пополнуваат текст со соодветен
збор од даден избор
• Составување на реченица според
даден предлог со користење на
даден збор
 Давање упатства за форматот и начинот
на кој треба да се сработат активностите
со кои се повторува употребата на
перфектните граматички времиња и
членовите во работната тетратка
 Патролирање низ училницата и давање
дополнителни инструкции и/или помош
ЗАВРШЕНДЕЛ7МИН. • Ги кажуваат и споредуваат
одговорите и ги поправаат грешките
 Проверка на сработеното и давање
дополнителни информации околу
деловите каде учениците имале
најголеми потешкотии
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: The Wonders of Nature
Страница од учебникот: 36 и 37
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Обработка на техники за слушање со разбирање и зборување
Очекувани исходи: презентира мислење, дискутира, прашува, предлага, објаснува,
генерализира за чудата во светот, влијанието на човекот врз околината, активности за
ZABELE[KA:
Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници:
http://www.eltbase.com/vtr_refs.php?id=27
http://www.eltbase.com/vtr_refs.php?id=537
заштита на околината, разбира слухово куси искази, подолги дијалози и разговори,
препознава, резимира, помни, поврзува, дополнува информации поврзани со истите
Корелација: географија, македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН.
• Меѓусебноразговараат анализирајќи
ги речениците и одбираат соодветен
одговор
 Објаснување на вежба А- анализа на
реченици
ГЛАВЕНДEL30МИН.
• Индивидуално работат според
дадените упатства
• Ги споредуваат речениците и даваат
свои предлози
• Внимателно слушаат и го пишуваат
точниот одговор според ислушаниот
дел од интервјуто
• Меѓусебно во парови се прашуваат и
одговараат
• По анализа на речениците
соодветно ги обележуваат и
меѓусебно дискутираат
• Меѓусебно во парови се прашуваат и
одговараат
 Давање упатства за следната активност-
слушање и пополнување на празнините
од претходната вежба
 Објаснување на вежба С- анализа на
прашањата од наредната активност и
давање образложенија за одговорите
 Инструкции за слушање на интервју и
пополнување на празнини во реченици
кои соодветствуваат со информации од
слушаното
 Насочување на фокусот на страна 37 и
вежба А- кратко дискутирање по дадени
прашања
 Давање упатства за работа во парови-
обележување на понудените активности
според Close-up инструкциите
 Инструкции за работа во парови- анализа
на слики и разговор
 Патролирање низ училница и укажување
помош кому е потребно
ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН.
• Се изјаснуваат според дадените
прашања
 Инструкции за групна дискусија по
дадени прашања
ZABELE[KA:
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: The Wonders of Nature
Страница од учебникот: 40 и 41
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Обработка на формат и структура за пишување статија (уредување на текст)
Очекувани исходи: ученикот парафразира, реконструира, пишува со свои зборови и ја
подобрува правилната употреба на сврзувачките средства при пишување статија.
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН. • Даваат свои предлози за урдување
на пишан текст
 Поттикнување на учениците да дадат
предлози за уредување на пишан текст
ГЛАВЕНДЕЛ30МИН.
• Работат според дадените упатства
• Индивидуално поправаат
• Ја читаат задачата и ги запишуваат
одговорите восвоите тетратки
• Ја читаат статијата, ги пронаоѓаат
грешките и ги поправаат според
претходно укажаните правила
• Повторно ја читаат критиката и
учествуваат во групниот разговор во
врска со дадените прашања
• Во парови ги обележуваат деловите
• Индивидуално работат според
дадените упатства
 Насочување на фокусот на првата
вежба- обележување на точните и
поправање на грешните реченици
 Читање на упатства за следната
активност- поправање на реченици во
контекст
 Упатства за наредната активност-
одговарање на прашања според дадена
задача
 Насочување на фокусот на предлог-
статија од вежба С и D- давање
инструкции за истите
 Инструкции за вежба Е- подредување и
обележување на деловите од статија
според дадени одговори
 Обрнување внимание на понудените
корисни изрази за следната вежба-
пополнување реченици со соодветен
израз
ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН.
• Индивидуално работат според
претходно дадените упатства
 Давање упатства за изработка на план
за пишување статија
ZABELE[KA:
*Пишувањето статија е домашна задача и наставникот ги прегледува вон наставата и им ги
враќа на учениците со коментари и бодови според однапред утврдени критериуми
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина The Wonders of Nature
Страница од учебникот: 42
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Обработка на видео
Очекувани исходи: ученикот следи, разбира видео на англиски јазик, помни и
препознава информации, поврзува, пополнува, дискутира на истата тема
Корелација: географија, биологија
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН.
• Зборуваат во врска со фотографијата
и ги одговараат прашањата од
првата вежба
 Поттикнување на дискусија за
фотографија според дадени прашања
ГЛАВЕНДЕЛ35МИН.
• Внимателно гледааат и фаќаат
забелешки, а потоа ги обележуваат
речениците
• Читаат и соодветно пополнуваат
 Давање инструкции за гледање краток
филм поврзан со темата за дискусија
 Упатства за вежба В- соодветно
обележување на точните реченици
според видеото
 Давање инструкции за следната вежба-
пополнување текст во врска со видеото со
понудени зборови
ЗАВРШЕНДЕЛ1МИН.
• Искажуваат свои мислења  Упатства за групна дискусија според
дадени прашања
ZABELE[KA:
Кратките филмови се достапни со секој учебник
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(Оперативен план за час)
Наставен предмет: Англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: The Wonders of Nature
Страница од учебникот:
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цел(и) на часот: проверка на знаењата
Методи:
1.. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима(The Silent Way)
4.Метод на пишување 9.Еклектичен (мешовит)
5.Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1.Фронтална 3. Индивидуална
2.Групна 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1.Слики / флеш карти 5. Наставно ливче
2.Видео касета / ДВД 6. Графологија
3.Играчки 7. Магнетна табла
4.Маски 8. Мапи/табели
9. Аудио ЦД
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИКВОВЕДЕНДЕЛ5МИН10МИН.
• Внимателно го следат наставникот и
евентуално поставуваат прашања во
врска со писмената задача
 Давање упатства, детали и насоки
заначинотна кој треба да се сработи секој
дел од писмената работа/тест/наставно
ливче и какви се очекувањата и
критериумите за оценување
ГЛАВЕНДЕЛ39МИН.
• Внимателно ги следат инструкциите
и индивидуално даваат одговори на
задачите и доколку е потребно се
консултираат со наставникот
 Патролирање низ училницата,следење на
работата на учениците, давање
дополнителни насоки и упатства доколку
е неопходно
 На редовни интервали се потсетуваат
учениците за тоа колку време е останато
до крајот на часот
ЗАВРШЕНДЕЛ1МИН.
• Набрзина го проверуваат
сработеното и го предаваат кај
наставникот
 Собирање на писмените
работи/тестовите/нставнителивчиња на
учениците
ЗАБЕЛЕШКА:
*Предлог: утврдувањето може да се спроведе после секои 2 тематски целини преку деловите
Review од учебникот и работната тетратка.
Close up im (unit 3)

Más contenido relacionado

Destacado

Die Arbeitnehmeransichten in Europa – Die Fakten deutscher Arbeitnehmer
Die Arbeitnehmeransichten in Europa – Die Fakten deutscher ArbeitnehmerDie Arbeitnehmeransichten in Europa – Die Fakten deutscher Arbeitnehmer
Die Arbeitnehmeransichten in Europa – Die Fakten deutscher ArbeitnehmerADP Deutschland
 
El Uroboros Maya "Drunvalo Melchizedek"
El Uroboros Maya "Drunvalo Melchizedek"El Uroboros Maya "Drunvalo Melchizedek"
El Uroboros Maya "Drunvalo Melchizedek"FRANCISCO MUÑOZ
 
Bcg and hep b vaccination
Bcg and hep b vaccinationBcg and hep b vaccination
Bcg and hep b vaccinationChhun Sreypov
 

Destacado (6)

Reference Letter Esjot
Reference Letter EsjotReference Letter Esjot
Reference Letter Esjot
 
Buscando a Coral.
Buscando a Coral.Buscando a Coral.
Buscando a Coral.
 
Die Arbeitnehmeransichten in Europa – Die Fakten deutscher Arbeitnehmer
Die Arbeitnehmeransichten in Europa – Die Fakten deutscher ArbeitnehmerDie Arbeitnehmeransichten in Europa – Die Fakten deutscher Arbeitnehmer
Die Arbeitnehmeransichten in Europa – Die Fakten deutscher Arbeitnehmer
 
MY QUALIFICATIONS
MY QUALIFICATIONSMY QUALIFICATIONS
MY QUALIFICATIONS
 
El Uroboros Maya "Drunvalo Melchizedek"
El Uroboros Maya "Drunvalo Melchizedek"El Uroboros Maya "Drunvalo Melchizedek"
El Uroboros Maya "Drunvalo Melchizedek"
 
Bcg and hep b vaccination
Bcg and hep b vaccinationBcg and hep b vaccination
Bcg and hep b vaccination
 

Similar a Close up im (unit 3)

Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docxTematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docxersana1
 
Тематскопроцесно 22-23 пето.docx
Тематскопроцесно 22-23 пето.docxТематскопроцесно 22-23 пето.docx
Тематскопроцесно 22-23 пето.docxFatihKamberi
 
април 2017
април 2017април 2017
април 2017brane71
 
2оддтематско set sail
2оддтематско set sail2оддтематско set sail
2оддтематско set sailJulijana Stoilkova
 
декември
декемвридекември
декемвриbrane71
 
Close up im (tematsko planiranje)
Close up im (tematsko planiranje)Close up im (tematsko planiranje)
Close up im (tematsko planiranje)Ivana Nikolovska
 
ноември
ноемвриноември
ноемвриbrane71
 
настава за новата генерација на ученици цела
настава за новата генерација на ученици целанастава за новата генерација на ученици цела
настава за новата генерација на ученици целаUniversity American College Skopje
 
ГТМ планирање за IV одд.2014/15
ГТМ планирање за IV  одд.2014/15ГТМ планирање за IV  одд.2014/15
ГТМ планирање за IV одд.2014/15Violetka Spasevska
 
јануари 2018
јануари 2018јануари 2018
јануари 2018brane71
 
техники на учење презентација
техники на учење  презентацијатехники на учење  презентација
техники на учење презентацијаBiljana Ilioska
 
Техники на учење .pptx
Техники на учење .pptxТехники на учење .pptx
Техники на учење .pptxLarisaMitovski
 
септември
септемврисептември
септемвриbrane71
 

Similar a Close up im (unit 3) (20)

Close up im (unit 9)
Close up im (unit 9)Close up im (unit 9)
Close up im (unit 9)
 
Close up im (unit 6)
Close up im (unit 6)Close up im (unit 6)
Close up im (unit 6)
 
Close up im (unit 10)
Close up im (unit 10)Close up im (unit 10)
Close up im (unit 10)
 
Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docxTematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
 
Тематскопроцесно 22-23 пето.docx
Тематскопроцесно 22-23 пето.docxТематскопроцесно 22-23 пето.docx
Тематскопроцесно 22-23 пето.docx
 
април 2017
април 2017април 2017
април 2017
 
2оддтематско set sail
2оддтематско set sail2оддтематско set sail
2оддтематско set sail
 
декември
декемвридекември
декември
 
Close up im (tematsko planiranje)
Close up im (tematsko planiranje)Close up im (tematsko planiranje)
Close up im (tematsko planiranje)
 
ноември
ноемвриноември
ноември
 
Nastavni programi vi odd
Nastavni programi vi oddNastavni programi vi odd
Nastavni programi vi odd
 
настава за новата генерација на ученици цела
настава за новата генерација на ученици целанастава за новата генерација на ученици цела
настава за новата генерација на ученици цела
 
ГТМ планирање за IV одд.2014/15
ГТМ планирање за IV  одд.2014/15ГТМ планирање за IV  одд.2014/15
ГТМ планирање за IV одд.2014/15
 
јануари 2018
јануари 2018јануари 2018
јануари 2018
 
техники на учење презентација
техники на учење  презентацијатехники на учење  презентација
техники на учење презентација
 
Техники на учење .pptx
Техники на учење .pptxТехники на учење .pptx
Техники на учење .pptx
 
јуни 2017
јуни 2017јуни 2017
јуни 2017
 
септември
септемврисептември
септември
 
Tehniki na ucenje
Tehniki na ucenjeTehniki na ucenje
Tehniki na ucenje
 
Tema osnovi na gimnastikata
Tema osnovi na gimnastikataTema osnovi na gimnastikata
Tema osnovi na gimnastikata
 

Close up im (unit 3)

  • 1. КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: The Wonders of Nature Страница од учебникот: 32-33 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: обработка и лингвистичка анализа на текст (Cities Beneath The Sea) Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување, препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку позната содржина, и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања. Корелација: историја, географија, македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
  • 2. ТЕК НА ЧАСОТ ZABELE[KA: *предлог- давање упатства за изработка на проект Светски чуда во групи УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ10MIN10МИН. • Индивидуално даваат свои предлози • Индивидуално опишуваат слики кои претставуваат храна • Работат во повеќе мали групи • Внимателно слушаат и поправаат доколку е потребно  Поттикнување на учениците da набројат примери на чуда во светот кои асоцираат на насловот  Поттикнување на учениците да коментираат за сликата (скулптура) а потоа да дадат свои предлози за слика која би била интересна  Давање упатства за вежба А- читање дел од текст и поврзување на болдирани зборови со дадени објаснувања  Соопштување на точните одговори и давање дополнителни објаснувања *точни одговори во прирачникот за наставници ГЛАВЕНДЕЛ25МИН. • Индивидуално го читаат текстот набрзина и го одбираат точниот одговор, а потоа повторно го читаат целииот текст и соодветно одговараат на прашањата • Индивидуално даваат свои предлози • Внимателно читаат и го одбираат точниот одговор • Индивидуално го скенираат текстот, го извлекуваат значењето на зборовите од контекст и соодветно одбираат  Насочување на фокусот на текстот и давање упатства за вежба В и С со напомена за употреба на техниката skimming и scanning и обрнување внимание на Close-up и начинот како се изведува активноста одговарање на прашања со повеќечлен избор  Поттикнување на учениците да дадат свои објаснувања за новите зборови од делот Wordwise  Инструкции за следната вежба D- одбирање соодветен збор од дадени два во контекст ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН.  Разговараат според дадени упатства  Давање инструкции за групна дискусија според дадени прашања
  • 3. КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: The Wonders of Nature Страница од учебникот: 34 и 38 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Обработка на вокабулар (околина, предлози, колокации и изрази) Очекувани исходи: дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со околина, предлози, колокации и изрази Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
  • 4. ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ10MIN10МИН. • Индивидуално набројуваат зборови  Поттикнување на учениците да набројат зборови поврзани со околина од претходниот текст ГЛАВЕНДЕЛ35МИН. • Анализираат фотографии и соодветно ги обележуваат • Пополнуваат текст со дадени зборови • Поврзуваат реченици кои логички следуваат една по друга • Пополнуваат текст со соодветен предлог • Одбираат еден точен одговор од два понудени да соодветствува на дадена фраза/израз • Пополнуваат реченици со изразите од претходната вежба  Давање упатства за форматот иначинот на кој треба да се сработат активностите со кои се обновува вокабуларот  Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош
  • 5. ЗАВРШЕНДЕЛ2МИН. • Внимателно слушаат и запишуваат • Разговараат спорд дадени упатства  Задавање домашна работа од работната тетратка стр. 16  Упатства за кратка дискусија по дадени прашања ZABELE[KA: КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина The Wonders of Nature Страница од работната тетратка: 17 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Увежбување на вокабуларот Очекувани исходи: дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со околина, природа , ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување, препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку позната содржина, и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања. Корелација: македонски јазик
  • 6. Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН. • Индивидуално ги читаат своите одговори, ги споредуваат и поправаат каде е потребно  Проверување на претходно дадената домашна во работната тетратка на стр. 16 давање дополнително објаснување доколку е потребно
  • 7. ГЛАВЕНДЕЛ25МИН. • Одбираат соодветен збор од три понудени во реченица • Пополнуваат реченици со одбирање на соодветен израз од понудените • Пополнуваат дијалози со соодветни предлози • Читаат текст и одбираат точен збор во зависност од контекстот  Давање упатства за форматот и начинот на кој треба да се сработат активностите со кои се повторува употребата на вокабуларот поврзан со околина во работната тетратка  Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН. • Ги кажуваат и споредуваат одговорите иги поправаат грешките  Проверка на сработеното и давање дополнителни информации околу деловите каде учениците имале најголеми потешкотии КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик ZABELE[KA: Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници: http://www.eltbase.com/vtr_refs.php?id=5011 http://www.eslflow.com/environmentlessonplans.html
  • 8. Наставник: Наставна содржина: The Wonders of Nature Страница од учебникот: 21 и 25 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Обработка на граматички структури (контрастирање перфектни времиња, членови) Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува структури на перфектните времиња во сите форми (прашална, одречна и потврдна), набројува, споредува и прави разлика меѓу членовите, истите точно ги користи во контекст Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК
  • 9. ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН. • Даваат свои образложенија  Давање пример на две реченици со употреба на различна форма на перфектно време  Поттикнување на учениците да ја наведат разликата во употребата на глаголските форми ГЛАВЕНДЕЛ40МИН. • Во парови поврзуваат притоа дискутирајќи ги различните употреби на двете минати времиња • Го пополнуваат текстот со соодветната форма на глаголот • Ја следат проверката и поправаат каде е потребно • Индивидуално ја заокружуваат точната форма на глаголот • Индивидуално пополнуваат а потоа во парови го проверуваат сработеното • Индивидуално работат ипоплнуваат а потоа го слушаат наставникот • Ги обележуваат правилата според дадените упатства • Пополнуваат реченици, односно, текст со соодветен член  Насочување на фокусот на вежба А и В – да се поврзат речениците со понудените употреби на граматичкото време  Давање упатства за наредната активност - вежба С – пополнување на реченици со соодветна форма на глаголот  Инструкции за вежба D- одбирање на точна форма на глаголот  Давање упатства за вежба Е- пополнување текст со избор на соодветна форма на глаголот  Проверка на сработеното и дополнително објаснување каде е потребно  Насочување на фокусот на страна 39- инструкции за вежба А - обрнување внимание на речениците, споредување и соодветно обележување на правилата  Давање упатства за вежба В и С, а потоа се проверува сработеното со дополнителна помош ако е потребно
  • 10. ЗАВРШЕНДЕЛ2МИН. • Разговараат меѓусебно и посочуваат примери  Колективна дискусија за граматичките структури ZABELE[KA: КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: The Wonders of Nature Страница од работната тетратка: 18 и 19 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: увежбување на граматиката Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува структури на перфектните времиња во сите форми (прашална, одречна и потврдна), набројува, споредува и прави разлика меѓу членовите, истите точно ги користи во контекст Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
  • 11. 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН. • Индивидуално даваат примери  Поттикнување на учениците да кажат примери со употреба на членовите  Да наведат по една реченица со форми на глаголи во перфектно време ГЛАВЕНДЕЛ 30 МИН. • Пополнуваат празнини во текст со содветен збор • Пополнуваат реченици со избор на соодветно граматичко време и форма на даден глагол • Заокружуваат соодветен член во реченици • Пополнуваат текст со соодветен збор од даден избор • Составување на реченица според даден предлог со користење на даден збор  Давање упатства за форматот и начинот на кој треба да се сработат активностите со кои се повторува употребата на перфектните граматички времиња и членовите во работната тетратка  Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош
  • 12. ЗАВРШЕНДЕЛ7МИН. • Ги кажуваат и споредуваат одговорите и ги поправаат грешките  Проверка на сработеното и давање дополнителни информации околу деловите каде учениците имале најголеми потешкотии КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: The Wonders of Nature Страница од учебникот: 36 и 37 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Обработка на техники за слушање со разбирање и зборување Очекувани исходи: презентира мислење, дискутира, прашува, предлага, објаснува, генерализира за чудата во светот, влијанието на човекот врз околината, активности за ZABELE[KA: Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници: http://www.eltbase.com/vtr_refs.php?id=27 http://www.eltbase.com/vtr_refs.php?id=537
  • 13. заштита на околината, разбира слухово куси искази, подолги дијалози и разговори, препознава, резимира, помни, поврзува, дополнува информации поврзани со истите Корелација: географија, македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН. • Меѓусебноразговараат анализирајќи ги речениците и одбираат соодветен одговор  Објаснување на вежба А- анализа на реченици
  • 14. ГЛАВЕНДEL30МИН. • Индивидуално работат според дадените упатства • Ги споредуваат речениците и даваат свои предлози • Внимателно слушаат и го пишуваат точниот одговор според ислушаниот дел од интервјуто • Меѓусебно во парови се прашуваат и одговараат • По анализа на речениците соодветно ги обележуваат и меѓусебно дискутираат • Меѓусебно во парови се прашуваат и одговараат  Давање упатства за следната активност- слушање и пополнување на празнините од претходната вежба  Објаснување на вежба С- анализа на прашањата од наредната активност и давање образложенија за одговорите  Инструкции за слушање на интервју и пополнување на празнини во реченици кои соодветствуваат со информации од слушаното  Насочување на фокусот на страна 37 и вежба А- кратко дискутирање по дадени прашања  Давање упатства за работа во парови- обележување на понудените активности според Close-up инструкциите  Инструкции за работа во парови- анализа на слики и разговор  Патролирање низ училница и укажување помош кому е потребно ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН. • Се изјаснуваат според дадените прашања  Инструкции за групна дискусија по дадени прашања ZABELE[KA: КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час)
  • 15. Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: The Wonders of Nature Страница од учебникот: 40 и 41 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Обработка на формат и структура за пишување статија (уредување на текст) Очекувани исходи: ученикот парафразира, реконструира, пишува со свои зборови и ја подобрува правилната употреба на сврзувачките средства при пишување статија. Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК
  • 16. ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН. • Даваат свои предлози за урдување на пишан текст  Поттикнување на учениците да дадат предлози за уредување на пишан текст ГЛАВЕНДЕЛ30МИН. • Работат според дадените упатства • Индивидуално поправаат • Ја читаат задачата и ги запишуваат одговорите восвоите тетратки • Ја читаат статијата, ги пронаоѓаат грешките и ги поправаат според претходно укажаните правила • Повторно ја читаат критиката и учествуваат во групниот разговор во врска со дадените прашања • Во парови ги обележуваат деловите • Индивидуално работат според дадените упатства  Насочување на фокусот на првата вежба- обележување на точните и поправање на грешните реченици  Читање на упатства за следната активност- поправање на реченици во контекст  Упатства за наредната активност- одговарање на прашања според дадена задача  Насочување на фокусот на предлог- статија од вежба С и D- давање инструкции за истите  Инструкции за вежба Е- подредување и обележување на деловите од статија според дадени одговори  Обрнување внимание на понудените корисни изрази за следната вежба- пополнување реченици со соодветен израз ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН. • Индивидуално работат според претходно дадените упатства  Давање упатства за изработка на план за пишување статија ZABELE[KA:
  • 17. *Пишувањето статија е домашна задача и наставникот ги прегледува вон наставата и им ги враќа на учениците со коментари и бодови според однапред утврдени критериуми КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина The Wonders of Nature Страница од учебникот: 42 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Обработка на видео Очекувани исходи: ученикот следи, разбира видео на англиски јазик, помни и препознава информации, поврзува, пополнува, дискутира на истата тема Корелација: географија, биологија Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
  • 18. 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН. • Зборуваат во врска со фотографијата и ги одговараат прашањата од првата вежба  Поттикнување на дискусија за фотографија според дадени прашања ГЛАВЕНДЕЛ35МИН. • Внимателно гледааат и фаќаат забелешки, а потоа ги обележуваат речениците • Читаат и соодветно пополнуваат  Давање инструкции за гледање краток филм поврзан со темата за дискусија  Упатства за вежба В- соодветно обележување на точните реченици според видеото  Давање инструкции за следната вежба- пополнување текст во врска со видеото со понудени зборови ЗАВРШЕНДЕЛ1МИН. • Искажуваат свои мислења  Упатства за групна дискусија според дадени прашања
  • 19. ZABELE[KA: Кратките филмови се достапни со секој учебник КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (Оперативен план за час) Наставен предмет: Англиски јазик Наставник: Наставна содржина: The Wonders of Nature Страница од учебникот: Клас: Датум: Место на реализација:
  • 20. Цел(и) на часот: проверка на знаењата Методи: 1.. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима(The Silent Way) 4.Метод на пишување 9.Еклектичен (мешовит) 5.Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1.Фронтална 3. Индивидуална 2.Групна 4. Работа во парови Средства и помагала: 1.Слики / флеш карти 5. Наставно ливче 2.Видео касета / ДВД 6. Графологија 3.Играчки 7. Магнетна табла 4.Маски 8. Мапи/табели 9. Аудио ЦД
  • 22. УЧЕНИК НАСТАВНИКВОВЕДЕНДЕЛ5МИН10МИН. • Внимателно го следат наставникот и евентуално поставуваат прашања во врска со писмената задача  Давање упатства, детали и насоки заначинотна кој треба да се сработи секој дел од писмената работа/тест/наставно ливче и какви се очекувањата и критериумите за оценување ГЛАВЕНДЕЛ39МИН. • Внимателно ги следат инструкциите и индивидуално даваат одговори на задачите и доколку е потребно се консултираат со наставникот  Патролирање низ училницата,следење на работата на учениците, давање дополнителни насоки и упатства доколку е неопходно  На редовни интервали се потсетуваат учениците за тоа колку време е останато до крајот на часот ЗАВРШЕНДЕЛ1МИН. • Набрзина го проверуваат сработеното и го предаваат кај наставникот  Собирање на писмените работи/тестовите/нставнителивчиња на учениците ЗАБЕЛЕШКА: *Предлог: утврдувањето може да се спроведе после секои 2 тематски целини преку деловите Review од учебникот и работната тетратка.