SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 10
Descargar para leer sin conexión
Департамент освіти і науки
Кіровоградської обласної державної адміністрації
Знам’янська спеціальна загальноосвітня школа–інтернат І-ІІІ ступенів
Різноманітність тварин у природі.
Комахи, риби, земноводні, плазуни,
птахи, звірі.
Я і Україна. Природознавство, 3 клас
Підготувала
Шевченко Вікторія Вікторівна,
вчитель початкових класів,
спеціаліст вищої категорії
м. Знам'янка
2014
Тема: Різноманітність тварин у природі. Комахи, риби,
земноводні, плазуни, птахи, звірі.
Мета:
 розширити поняття «звірі», «птахи», «комахи», «риби»;
 сформувати елементарні поняття «земноводні», «плазуни»;
 сформувати вміння визначати істотні ознаки тварин цих груп,
розрізняти тварин, знаходити зайвий об’єкт серед їх сукупності;
 розвивати вміння працювати з текстом і малюнками підручника та
додаткової літератури, логічно будувати свою розповідь, виконувати
завдання в групах;
 виховувати допитливість, пізнавальний інтерес, прагнення дітей до
самовираження і самореалізації у пізнавальній діяльності, екологічне
мислення.
Очікувані результати:
після уроку учні будуть знати:
 істотні ознаки тварин різних груп
уміти:
 розрізняти групи тварин за їх істотними ознаками;
 знаходити зайвий об’єкт серед їх сукупності.
Методично-дидактичне забезпечення:
 Байбара Т.М., Бібік Н.М.. Я і Україна: Підручник для 3 класу. – К.:
Форум, 2003
Дитячі енциклопедії:
 Нова книга знань у запитаннях і відповідях. – К.: Махаон, 2007;
 Тварини. – К.: Махаон, 2008;
 Ілюстрована енциклопедія тварин. – Харків: Пегас, 2008;
 О.Ф. Цеханська, Д.Г. Стрелков. Атлас тварин. – Харків: Клуб
сімейного дозвілля, 2011.
 Презентація « Різноманітність тварин у природі»
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Усміхніться всім навколо:
Небу, сонцю, добрим людям.
І тоді обов'язково
Наш урок цікавим буде!
1. Вправа «Очікування»
Діти висловлюють свої сподівання щодо уроку. На дошці з'являється запис:
Чого навчить мене цей урок?
2. Вправа «Барометр настрою»
Подаруйте посмішку один одному і беремося до роботи.
ІІ. Фенологічні спостереження.
1. Повідомлення «синоптиків» про кліматичні умови дня, погодні умови
протягом тижня.
2. Передбачення погоди за народним прогностиком. (Але сьогодні стосовно
тваринного світу.)
 Кішка розтягується на підлозі - до тепла.
 Ворони і галки в'ються в повітрі - перед снігом, сідають на сніг - до
відлиги, сідають на верхівки дерев - до морозу.
 Синичка починає з ранку пищати - очікуй уночі морозу
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Тваринний світ – надзвичайно цікавий. Словом «тварина» ми називаємо і
маленьку мурашку, і величезного слона. Хоча всі вони різні, проте багато з них
мають щось подібне. Виходячи з того, що цілий ряд тварин має багато спільного, їх
об'єднали в групи.
Тема нашого уроку «Різноманітність тварин у природі».
В кінці уроку ви будете
знати:
 істотні ознаки різних груп тварин;
вміти:
 поділяти тварин на групи за їх істотними ознаками;
 відносити конкретну тварину до певної групи;
 знаходити зайвий об’єкт серед їх сукупності;
цінувати:
 знання;
 вміння працювати в групі, толерантне ставлення до товаришів;
 час;
 кожну тварину на Землі.
ІV. Перевірка домашнього завдання. Фронтальне опитування.
– За якими тваринами ви спостерігали на шкільному подвір'ї?
Почую
нове,
цікаве
Поповню
свої
знання
Будемо
працювати
в групах
Поділюсь
знаннями з
однокласникам
и
– До якої природи відносяться тварини? (До живої природи.)
– За якими ознаками тварин відносять до живої природи? (Вони
народжуються, дихають, живляться,розмножуються, вмирають.)
– У чому полягає основна відмінність між рослинами і тваринами? (Рослини
виробляють їжу для себе. А тварини живляться готовою їжею. Вони поїдають
рослини та інших тварин.)
– Яку перевагу мають тварини над рослинами? (Вони активно рухаються.)
– Як переміщаються тварини? (Вони плавають, бігають, стрибають,
повзають, літають.)
– Для чого переміщаються тварини? (В пошуках їжі, ховаються від ворогів.)
– Яке значення мають тварини у житті людей? (Тварини дають продукти
харчування, вовну, хутро, шовк, шкіру, ліки. Тварини – наші помічники й друзі.)
V. Організація вивчення нового матеріалу.
1.Визначення груп. Отримання завдань.
– Над вивченням матеріалу ми будемо працювати по групах.
Уважно подивіться на карточки і прочитайте на них закодовані слова.
– Це групи тварин, які ви будете вивчати.
Кожна група отримує завдання,
додатковий матеріал для опрацювання.
– При виникненні труднощів звертайтеся в
«Довідкове бюро» (учні, які заздалегідь
отримали завдання опрацювати тему, дібрати
цікаву інформацію). Пам'ятайте, працювати ви
повинні дружно, прислухатися до думки
кожного члена групи. Не забудьте вибрати учня,
який буде представляти роботу вашої групи.
2. Робота над новим матеріалом по групах. (Додаток)
План роботи в групі
1) Розгляньте зображення тварин вашої групи.
2) Що об'єднує цих тварин?
3) Опрацюйте статтю підручника про вашу групу та додатковий матеріал.
4) Перевірте свої знання за допомогою питань .
5) Підготуйте розповідь про тварин вашої групи.
3. Представлення результатів роботи груп, заповнення таблиці в
зошиті с.79 (істотні ознаки груп тварин)
(Розповіді учнів супроводжуються слайдами презентації, доповнюються
коментаріями вчителя, питаннями до всіх учнів класу)
ДАКЗВІРІ ЦЗОГ АБЮПТАХИМП
МПЕНМ
РПЖКОМАХИОН
Н
ЙОЗЕМНОВОДНІКНЛ
Л
УРПЛАЗУНИБІЯ ИТЬРИБИЛОЮ
Ю
Групи тварин
звірі
птахи
комахи
риби
плазуни
земноводні
ЗВІРІ (слайди 7-11)
 Відгадайте загадки. (слайд 7)
В мене шубка з колючок
В мене сіра спинка.
Ніс, як чорний п'ятачок
Очі – намистинки. ________
Хоч у мене шуба є
Та, як холод настає
Не ходжу і не гуляю,
Дуже товсті ноги маю,
Ледве їх переставляю,
Сам високий я на зріст,
Замість рота в мене хвіст,
Я не їм тоді, не п'ю,
А у лігво спать лягаю. __________
 Розповідь представника групи про звірів. (слайд 8)
 Подумайте! (слайд 9)
– Якого звіра, на вашу думку, людина приручила першою: корову, кішку чи
собаку? Поясніть свою думку. (Свої міркування представляють всі бажаючі.)
 Повідомлення про пам'ятники собакам «За допомогу і службу, за
вірність і дружбу» (підготовлений учень) (слайд 10)
 Рубрика « Це цікаво!» (слайд 11)
ПТАХИ (слайди 12 -14)
 Розповідь представника групи про птахів. (слайд 12)
 Пригадайте та назвіть причини, з яких перелітні птахи залишають
рідні краї і летять у вирій (відсутність їжі).
– А що роблять зимуючі? (Перелітають ближче до житла людей.) (слайд 13)
Дуже важко птахам взимку. Особливо маленьким. Із десяти, можливо
тільки 1-2 доживають до весни. Вони потребують нашої допомоги. Розвішуючи
годівнички, підгодовуючи птахів, як це роблять учні нашого класу, ми рятуємо не
одне пташине життя.
 Послухайте голоси пташок. Про що вони можуть розмовляти?
(слайд 14)
 Як правильно підгодовувати пташок?
Універсальний корм для зимуючих птахів – насіння соняшника. Тільки
пам'ятайте, що солоне та смажене насіння шкідливе для них.
Багато пташок подякують вам за пшоно, просо, овес, пшеницю.
Ягоди горобини привернуть увагу найкрасивіших зимових гостей – снігурів.
Їм сподобаються і «крилатки» - насіння клена та ясена, які заготовляють восени.
Адже більша їх частина облітає з дерев і стає недоступною для птахів.
Несолоне сало та м'ясо також використовують для підгодівлі птахів. Їх
люблять синички. Як правило, шматочки сала нанизують на мотузку і розвішують
на гілках дерева або куща.
Фізкультхвилинка (слайд 15)
ПЛАЗУНИ (слайди 16-18 )
 Розповідь представника групи про плазунів. (слайди 16–17)
 Рубрика « Це цікаво!» (слайд 18)
ЗЕМНОВОДНІ (слайди 19-21)
 Прочитайте деформований текст. (слайд 19)
1. водойм, Біля, жаби, тритони, живуть.
2. земноводні, Це.
3. вкрите, Їхнє, м'якою, тіло, шкірою, вологою.
4. дихають, вони, киснем.
 Розповідь представника групи про земноводних. (слайд 20)
 Червона книга України.
Тритон карпатський занесений до Червоної книги України. Встановлено, що
чисельність цих земноводних за останні 50 років зменшилася вдвічі.
 Інсценізація
– Людська невдячність не має меж! Ми, жаби, на нашу біду, належимо до
бридких для людини істот. І нікому немає діла, що ми знищуємо до 2% шкідливих
комах. Слиз, який виділяє наша гола жаб'яча шкіра, вбиває шкідливі бактерії, а
тому перебування нас, «веселих, зелених, булькатих», у будь-якому водоймі дуже
бажане. Як шкода, що ми такі беззахисні.
 Рубрика «Це цікаво!» (слайд 21)
РИБИ (слайди 22-25)
 Розповідь представника групи про риб. (слайди 22–24)
 Емоційна хвилинка. (виразне читання вірша)
– Коли рибкам буває весело?
 Рубрика «Це цікаво!» (слайд 25)
КОМАХИ (слайди 26-29)
 Розповідь представника групи про комах, їх будову. (слайди 26–27)
 Подумайте і дайте відповідь, чому павука не відносять до групи
«комахи». (слайд 28)
 Рубрика « Це цікаво!» (слайд 29)
VІ. Узагальнення знань.
1. Гра «Хто зайвий?» (слайд 30)
Метелик, оса, джміль, павук, сонечко.
Снігур, журавель, жук-олень, ластівка, лелека.
Щука, карась, жаба, краснопірка, сом.
2. Запитання для обговорення в групах.
– Чи можуть тварини зникнути на Землі і з якої причини?
– Що потрібно робити, щоб цього не сталося?
VІІ. Підсумок уроку. (слайд 31)
o Що нового дізналися на уроці?
o Чого навчилися?
o З якими труднощами зіткнулися?
o Про що хотіли б ще дізнатися?
Тварини
Різноманітні, таємничі
Цікавлять, вражають, дивують
Бережіть тварин!
Додатки
ЗВІРІ
В Україні живе 108 видів звірів. Вони лазять по деревах (білки, куниці),
бігають по землі ( зайці, лосі), плавають у воді (дельфіни, бобри), літають (кажани)
та живуть під землею (миші, кроти).
Майже 12 тис. років тому люди почали приручати диких звірів, розводити їх
у неволі. Найпопулярніші серед домашніх улюбленців – собаки. Вони були,
вірогідно, першими одомашненими звірами. Собаки – родичі вовків і ставляться до
хазяїв як до членів своєї «зграї». Нині виведено понад 200 порід, які відрізняються
одна від одної на вигляд і за повадками.
Пам'ятники тваринам
«За допомогу і службу, за вірність і дружбу»
В Нью-Йорку можна побачити пам'ятник собаці Болто. Це вожак їздових
собак, які врятували жителів Аляски від дифтерії: через ураган не було змоги
доставити ліки, на допомогу прийшли собаки.
А в Парижі існує пам'ятник сенбернару Баррі. Його встановили за розшук і
врятування 40 чоловік, загублених в горах.
ПТАХИ
Птахи – це група тварин, добре пристосованих до польоту. А чи всі птахи
вміють літати? Тіло птахів вкрите пір'ям, що захищає від холоду, спеки та різних
ушкоджень. Певно, всі бачили, як птахи, що в нас зимують, у холодну пору
настовбурчують пір'я. Воно допомагає птаху зберігати тепло. Між пір'їнами
утворюється повітряні прошарки, а повітря – чудовий ізолятор. Це повітря між
пір'їнами захищає пташку.
Живуть вони в лісах, на полях, луках, болотах та водоймах.
Живляться різноманітною їжею. Міцний дзьоб допомагає захоплювати і
подрібнювати їжу.
Птахи дуже корисні тварини. Вони санітари лісу й саду. Поїдають комах,
різних гризунів.
Значна роль птахів ще й у розповсюдженні насіння рослин.
Слухання пташиного співу приносить задоволення.
КОМАХИ
1) Розгляньте комах, зображених на с.134. Порівняйте їх між собою. Що їх
об'єднує?
2) Розгляньте будову.
Подумайте і дайте відповідь, чому павука не відносять до групи «комахи».
Тіло комах поділено на 3 частини: голова, груди, черевце. Вони мають три
пари ніг та крильця. На голові є вусики і рот.
За допомогою вусиків комахи відчувають запах. Нюх у них дуже добрий. Це
допомагає їм у пошуках їжі.
Живуть комахи всюди: у воді, у ґрунті, у траві, на деревах, в будинках, на тілі
тварин і людей.
Без комах природа була б збідніла, адже вони запилюють квіти, є кормом для
багатьох тварин.
Проте комарі, мухи є переносниками хвороб, є багато комах – шкідників
саду, городу. Та все ж користь від комах значно більша , ніж шкода!
Цікаво знати!
 Коник-стрибунець “ чує ” ногами: органи слуху розміщені у нього на
гомілках передніх ніг.
 Чому комар, коли летить, дзижчить, а джміль гуде? Виявляється, що
комар за секунду робить 600 помахів крильцями, а джміль — трохи більше 200.
Чим помахи частіші, тим тонший звук.
РИБИ
Рибка плаває в водичці,
Рибці весело гулять.
– Рибко, рибко-витівнице,
Хочем ми тебе впіймать!
Рибка воду сколихнула,
Хліба крихітку взяла,
Рибка хвостиком махнула,
Рибка хутко попливла.
Коли рибкам буває весело?
Риби живуть в різних водоймах: морях, річках, озерах, ставках. Усе своє
життя від самого народження вони проводять у воді. А вода, як відомо, буває
різною. У річках, озерах прісна, а в морі, океані – солона.
Тіло риб складається з голови, тулуба, хвоста. Воно сплюснуте з боків і
вкрите лускою та слизом. Завдяки такій будові тіла, риби швидко рухаються у воді.
Дихають риби зябрами. Живляться різноманітною їжею.
Взимку риби повільно плавають у холодній воді, шукаючи залишки
водоростей, іншу їжу. Важко дихати під водою, над якою крига. Тому люди
прорубують ополонки, вставляють комиш у воду, через стебло якого кисень,
потрібний для дихання риб, потрапляє у воду.
Риби – багатство наших водойм. М'ясо та ікра риб – корисні продукти
харчування для людини.
Риба-клоун живе у співдружності з актиніями, жалких щупалець яких
бояться всі морські мешканці. У разі небезпеки вона пірнає в гущу щупалець.
Крикливе забарвлення риби попереджає: не намагайся мене переслідувати, бо
пошкодуєш.
Голки морського їжака можуть рухатися в різних напрямах. У нижній
частині його тіла є рот із п'ятьма сильними щелепами. Завдяки їм риба може
зішкрібати їжу з поверхні каменів або коралів.
ЗЕМНОВОДНІ
Земноводні – корисні тварини. Часто вони живляться комахами -шкідниками.
Жабами живляться риби, птахи, звірі.
Жаби та тритони під час холодів зариваються у мул водойм. Там вони
проводять всю зиму.
Тритон карпатський занесений до Червоної книги України. Встановлено, що
чисельність цих земноводних за останні 50 років зменшилася вдвічі. Вчені це
пов'язують з діяльністю людини. Тварини гинуть під гусеницями тракторів, що
перевозять вирубані дерева, також руйнуються їх сховища.
ПЛАЗУНИ
Сучасні плазуни – змії, вужі, ящірки, крокодили, черепахи.
Тіло складається з голови, тулуба, хвоста. У всіх плазунів, крім змій, вужів,
безногих ящірок, є чотири ноги. Шкіра суха, вкрита лусочками. А у черепах
лусочки зрослися, утворюючи панцир.
Більшість плазунів – хижаки.
Плазуни – корисні тварини: ящірки, змії, поїдаючи комах, мишей, слимаків,
знищують багато шкідників.
Укус багатьох змій небезпечний. Але змії, як правило, ніколи не нападають
на людей без причини, навпаки, вони якомога уникають зустрічі з ними. Тому в
лісі не можна ходити босоніж, при пошуках грибів слід розгрібати лісову підстилку
палицею – тоді не буде неприємностей. А побачивши змію, краще обережно обійти
її стороною.
Зміїну отруту використовують для виготовлення ліків.
Взимку ящірки та змії ховаються в підземних ходах кротів, трухлявих пнях.

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

імп 30 хвилин
імп   30 хвилинімп   30 хвилин
імп 30 хвилин
ryabich1976
 
Розробки заходів
Розробки заходівРозробки заходів
Розробки заходів
ryabich1976
 

La actualidad más candente (19)

1
11
1
 
1
11
1
 
конспект
конспектконспект
конспект
 
імп 30 хвилин
імп   30 хвилинімп   30 хвилин
імп 30 хвилин
 
277
277277
277
 
гузієва
гузієвагузієва
гузієва
 
1
11
1
 
Конспект. Зимуючі птахи рідного краю
Конспект. Зимуючі птахи рідного краюКонспект. Зимуючі птахи рідного краю
Конспект. Зимуючі птахи рідного краю
 
Розробки заходів
Розробки заходівРозробки заходів
Розробки заходів
 
3
33
3
 
урок з природознавства у 1 класі
урок з природознавства у 1 класіурок з природознавства у 1 класі
урок з природознавства у 1 класі
 
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-morze-2019-2
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-morze-2019-2Ja doslidzhuju-svit-2-klas-morze-2019-2
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-morze-2019-2
 
172
172172
172
 
Екологічний проект як тварини готуються до зими
Екологічний проект як тварини готуються до зимиЕкологічний проект як тварини готуються до зими
Екологічний проект як тварини готуються до зими
 
методичний
методичнийметодичний
методичний
 
Мікроби
МікробиМікроби
Мікроби
 
4 trud p_2015_ua
4 trud p_2015_ua4 trud p_2015_ua
4 trud p_2015_ua
 
Розробки занять підготовчих курсів для майбутніх першокласників
Розробки занять підготовчих курсів для майбутніх першокласниківРозробки занять підготовчих курсів для майбутніх першокласників
Розробки занять підготовчих курсів для майбутніх першокласників
 
1
11
1
 

Destacado

Destacado (11)

шид
шидшид
шид
 
FAQ
FAQFAQ
FAQ
 
шид
шидшид
шид
 
White Volume One
White Volume OneWhite Volume One
White Volume One
 
śLedczy czy tajniacy
śLedczy czy tajniacyśLedczy czy tajniacy
śLedczy czy tajniacy
 
Interactive games accessibility begonapino-com
Interactive games accessibility begonapino-comInteractive games accessibility begonapino-com
Interactive games accessibility begonapino-com
 
Guia de aprendizaje 4
Guia de aprendizaje 4Guia de aprendizaje 4
Guia de aprendizaje 4
 
Imaging abdomen trauma urinary bladder ,trauma part 8 Dr Ahmed Esawy
Imaging abdomen trauma urinary bladder ,trauma part 8 Dr Ahmed EsawyImaging abdomen trauma urinary bladder ,trauma part 8 Dr Ahmed Esawy
Imaging abdomen trauma urinary bladder ,trauma part 8 Dr Ahmed Esawy
 
Imaging abdomen trauma spleenic trauma part 3 Dr Ahmed Esawy
Imaging abdomen trauma  spleenic  trauma part 3 Dr Ahmed EsawyImaging abdomen trauma  spleenic  trauma part 3 Dr Ahmed Esawy
Imaging abdomen trauma spleenic trauma part 3 Dr Ahmed Esawy
 
Testes unitários com WordPress - InterCon Dev +WordPress 2013
Testes unitários com WordPress - InterCon Dev +WordPress 2013Testes unitários com WordPress - InterCon Dev +WordPress 2013
Testes unitários com WordPress - InterCon Dev +WordPress 2013
 
Control de calidad
Control de calidadControl de calidad
Control de calidad
 

Similar a Konspekt shevchenko

1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-21 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
KnijekNet
 
навчально виховний проект наші друзі птахи
навчально виховний проект наші друзі птахинавчально виховний проект наші друзі птахи
навчально виховний проект наші друзі птахи
schoolperem1984
 
комахи, їх охорона
комахи, їх охоронакомахи, їх охорона
комахи, їх охорона
Katherina Telesh
 

Similar a Konspekt shevchenko (20)

природознавство
природознавствоприродознавство
природознавство
 
100,23.docx
100,23.docx100,23.docx
100,23.docx
 
Різноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природіРізноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природі
 
179,23.docx
179,23.docx179,23.docx
179,23.docx
 
Вікторина «рослини та тварини»
Вікторина «рослини та тварини»Вікторина «рослини та тварини»
Вікторина «рослини та тварини»
 
Закріплення усного додавання і віднімання двоцифрових чисел. Птахи восени. Пе...
Закріплення усного додавання і віднімання двоцифрових чисел. Птахи восени. Пе...Закріплення усного додавання і віднімання двоцифрових чисел. Птахи восени. Пе...
Закріплення усного додавання і віднімання двоцифрових чисел. Птахи восени. Пе...
 
Конспект заняття-тренінгу. Зимуючі птахи – невід’ємна частина природи
Конспект  заняття-тренінгу. Зимуючі птахи – невід’ємна частина природиКонспект  заняття-тренінгу. Зимуючі птахи – невід’ємна частина природи
Конспект заняття-тренінгу. Зимуючі птахи – невід’ємна частина природи
 
Урок з природознавства , 2 клас "Життя тварин у лісі влітку"
Урок з природознавства , 2 клас "Життя тварин у лісі влітку"Урок з природознавства , 2 клас "Життя тварин у лісі влітку"
Урок з природознавства , 2 клас "Життя тварин у лісі влітку"
 
169
169169
169
 
Урок у 7 класі, тема Птахи.doc
Урок у 7 класі, тема Птахи.docУрок у 7 класі, тема Птахи.doc
Урок у 7 класі, тема Птахи.doc
 
Урок природознавства.
Урок природознавства. Урок природознавства.
Урок природознавства.
 
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-21 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
 
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
 
навчально виховний проект наші друзі птахи
навчально виховний проект наші друзі птахинавчально виховний проект наші друзі птахи
навчально виховний проект наші друзі птахи
 
комахи, їх охорона
комахи, їх охоронакомахи, їх охорона
комахи, їх охорона
 
урок природознавства в 1 кл.
урок природознавства в 1 кл.урок природознавства в 1 кл.
урок природознавства в 1 кл.
 
201,23.docx
201,23.docx201,23.docx
201,23.docx
 
2 кл.проект
2 кл.проект2 кл.проект
2 кл.проект
 
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
 
Які зміни відбуваються в природі восени
Які зміни відбуваються в природі восениЯкі зміни відбуваються в природі восени
Які зміни відбуваються в природі восени
 

Más de Victoria Klimchuk

Учнівська презентація "Історія виникнення книги"
Учнівська презентація "Історія виникнення книги"Учнівська презентація "Історія виникнення книги"
Учнівська презентація "Історія виникнення книги"
Victoria Klimchuk
 
Презентація вчителя "Книжці я найкащий друг"
Презентація вчителя "Книжці я найкащий друг"Презентація вчителя "Книжці я найкащий друг"
Презентація вчителя "Книжці я найкащий друг"
Victoria Klimchuk
 

Más de Victoria Klimchuk (13)

Shkilniy buklet
Shkilniy bukletShkilniy buklet
Shkilniy buklet
 
звіт вистава
звіт виставазвіт вистава
звіт вистава
 
звіт
звітзвіт
звіт
 
звіт 2016 2017
звіт  2016 2017звіт  2016 2017
звіт 2016 2017
 
звіт олімп день
звіт олімп деньзвіт олімп день
звіт олімп день
 
звіт
звітзвіт
звіт
 
Тиждень знань безпеки життєдіяльності на тему «Безпека у твоєму житті»
Тиждень знань безпеки життєдіяльності на тему «Безпека у твоєму житті»Тиждень знань безпеки життєдіяльності на тему «Безпека у твоєму житті»
Тиждень знань безпеки життєдіяльності на тему «Безпека у твоєму житті»
 
Тиждень тб (лютий)
Тиждень тб (лютий)Тиждень тб (лютий)
Тиждень тб (лютий)
 
звіт
звітзвіт
звіт
 
Збірка для малюків про пожежну безпеку
Збірка для  малюків про  пожежну безпекуЗбірка для  малюків про  пожежну безпеку
Збірка для малюків про пожежну безпеку
 
Учнівська презентація "Історія виникнення книги"
Учнівська презентація "Історія виникнення книги"Учнівська презентація "Історія виникнення книги"
Учнівська презентація "Історія виникнення книги"
 
Таблиця ЗХД
Таблиця ЗХДТаблиця ЗХД
Таблиця ЗХД
 
Презентація вчителя "Книжці я найкащий друг"
Презентація вчителя "Книжці я найкащий друг"Презентація вчителя "Книжці я найкащий друг"
Презентація вчителя "Книжці я найкащий друг"
 

Último

аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
JurgenstiX
 

Último (14)

Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
 
Габон
ГабонГабон
Габон
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 

Konspekt shevchenko

  • 1. Департамент освіти і науки Кіровоградської обласної державної адміністрації Знам’янська спеціальна загальноосвітня школа–інтернат І-ІІІ ступенів Різноманітність тварин у природі. Комахи, риби, земноводні, плазуни, птахи, звірі. Я і Україна. Природознавство, 3 клас Підготувала Шевченко Вікторія Вікторівна, вчитель початкових класів, спеціаліст вищої категорії м. Знам'янка 2014
  • 2. Тема: Різноманітність тварин у природі. Комахи, риби, земноводні, плазуни, птахи, звірі. Мета:  розширити поняття «звірі», «птахи», «комахи», «риби»;  сформувати елементарні поняття «земноводні», «плазуни»;  сформувати вміння визначати істотні ознаки тварин цих груп, розрізняти тварин, знаходити зайвий об’єкт серед їх сукупності;  розвивати вміння працювати з текстом і малюнками підручника та додаткової літератури, логічно будувати свою розповідь, виконувати завдання в групах;  виховувати допитливість, пізнавальний інтерес, прагнення дітей до самовираження і самореалізації у пізнавальній діяльності, екологічне мислення. Очікувані результати: після уроку учні будуть знати:  істотні ознаки тварин різних груп уміти:  розрізняти групи тварин за їх істотними ознаками;  знаходити зайвий об’єкт серед їх сукупності. Методично-дидактичне забезпечення:  Байбара Т.М., Бібік Н.М.. Я і Україна: Підручник для 3 класу. – К.: Форум, 2003 Дитячі енциклопедії:  Нова книга знань у запитаннях і відповідях. – К.: Махаон, 2007;  Тварини. – К.: Махаон, 2008;  Ілюстрована енциклопедія тварин. – Харків: Пегас, 2008;  О.Ф. Цеханська, Д.Г. Стрелков. Атлас тварин. – Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2011.  Презентація « Різноманітність тварин у природі» Хід уроку І. Організаційний момент. Усміхніться всім навколо: Небу, сонцю, добрим людям. І тоді обов'язково Наш урок цікавим буде! 1. Вправа «Очікування» Діти висловлюють свої сподівання щодо уроку. На дошці з'являється запис:
  • 3. Чого навчить мене цей урок? 2. Вправа «Барометр настрою» Подаруйте посмішку один одному і беремося до роботи. ІІ. Фенологічні спостереження. 1. Повідомлення «синоптиків» про кліматичні умови дня, погодні умови протягом тижня. 2. Передбачення погоди за народним прогностиком. (Але сьогодні стосовно тваринного світу.)  Кішка розтягується на підлозі - до тепла.  Ворони і галки в'ються в повітрі - перед снігом, сідають на сніг - до відлиги, сідають на верхівки дерев - до морозу.  Синичка починає з ранку пищати - очікуй уночі морозу ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Тваринний світ – надзвичайно цікавий. Словом «тварина» ми називаємо і маленьку мурашку, і величезного слона. Хоча всі вони різні, проте багато з них мають щось подібне. Виходячи з того, що цілий ряд тварин має багато спільного, їх об'єднали в групи. Тема нашого уроку «Різноманітність тварин у природі». В кінці уроку ви будете знати:  істотні ознаки різних груп тварин; вміти:  поділяти тварин на групи за їх істотними ознаками;  відносити конкретну тварину до певної групи;  знаходити зайвий об’єкт серед їх сукупності; цінувати:  знання;  вміння працювати в групі, толерантне ставлення до товаришів;  час;  кожну тварину на Землі. ІV. Перевірка домашнього завдання. Фронтальне опитування. – За якими тваринами ви спостерігали на шкільному подвір'ї? Почую нове, цікаве Поповню свої знання Будемо працювати в групах Поділюсь знаннями з однокласникам и
  • 4. – До якої природи відносяться тварини? (До живої природи.) – За якими ознаками тварин відносять до живої природи? (Вони народжуються, дихають, живляться,розмножуються, вмирають.) – У чому полягає основна відмінність між рослинами і тваринами? (Рослини виробляють їжу для себе. А тварини живляться готовою їжею. Вони поїдають рослини та інших тварин.) – Яку перевагу мають тварини над рослинами? (Вони активно рухаються.) – Як переміщаються тварини? (Вони плавають, бігають, стрибають, повзають, літають.) – Для чого переміщаються тварини? (В пошуках їжі, ховаються від ворогів.) – Яке значення мають тварини у житті людей? (Тварини дають продукти харчування, вовну, хутро, шовк, шкіру, ліки. Тварини – наші помічники й друзі.) V. Організація вивчення нового матеріалу. 1.Визначення груп. Отримання завдань. – Над вивченням матеріалу ми будемо працювати по групах. Уважно подивіться на карточки і прочитайте на них закодовані слова. – Це групи тварин, які ви будете вивчати. Кожна група отримує завдання, додатковий матеріал для опрацювання. – При виникненні труднощів звертайтеся в «Довідкове бюро» (учні, які заздалегідь отримали завдання опрацювати тему, дібрати цікаву інформацію). Пам'ятайте, працювати ви повинні дружно, прислухатися до думки кожного члена групи. Не забудьте вибрати учня, який буде представляти роботу вашої групи. 2. Робота над новим матеріалом по групах. (Додаток) План роботи в групі 1) Розгляньте зображення тварин вашої групи. 2) Що об'єднує цих тварин? 3) Опрацюйте статтю підручника про вашу групу та додатковий матеріал. 4) Перевірте свої знання за допомогою питань . 5) Підготуйте розповідь про тварин вашої групи. 3. Представлення результатів роботи груп, заповнення таблиці в зошиті с.79 (істотні ознаки груп тварин) (Розповіді учнів супроводжуються слайдами презентації, доповнюються коментаріями вчителя, питаннями до всіх учнів класу) ДАКЗВІРІ ЦЗОГ АБЮПТАХИМП МПЕНМ РПЖКОМАХИОН Н ЙОЗЕМНОВОДНІКНЛ Л УРПЛАЗУНИБІЯ ИТЬРИБИЛОЮ Ю Групи тварин звірі птахи комахи риби плазуни земноводні
  • 5. ЗВІРІ (слайди 7-11)  Відгадайте загадки. (слайд 7) В мене шубка з колючок В мене сіра спинка. Ніс, як чорний п'ятачок Очі – намистинки. ________ Хоч у мене шуба є Та, як холод настає Не ходжу і не гуляю, Дуже товсті ноги маю, Ледве їх переставляю, Сам високий я на зріст, Замість рота в мене хвіст, Я не їм тоді, не п'ю, А у лігво спать лягаю. __________  Розповідь представника групи про звірів. (слайд 8)  Подумайте! (слайд 9) – Якого звіра, на вашу думку, людина приручила першою: корову, кішку чи собаку? Поясніть свою думку. (Свої міркування представляють всі бажаючі.)  Повідомлення про пам'ятники собакам «За допомогу і службу, за вірність і дружбу» (підготовлений учень) (слайд 10)  Рубрика « Це цікаво!» (слайд 11) ПТАХИ (слайди 12 -14)  Розповідь представника групи про птахів. (слайд 12)  Пригадайте та назвіть причини, з яких перелітні птахи залишають рідні краї і летять у вирій (відсутність їжі). – А що роблять зимуючі? (Перелітають ближче до житла людей.) (слайд 13) Дуже важко птахам взимку. Особливо маленьким. Із десяти, можливо тільки 1-2 доживають до весни. Вони потребують нашої допомоги. Розвішуючи годівнички, підгодовуючи птахів, як це роблять учні нашого класу, ми рятуємо не одне пташине життя.  Послухайте голоси пташок. Про що вони можуть розмовляти? (слайд 14)  Як правильно підгодовувати пташок? Універсальний корм для зимуючих птахів – насіння соняшника. Тільки пам'ятайте, що солоне та смажене насіння шкідливе для них. Багато пташок подякують вам за пшоно, просо, овес, пшеницю. Ягоди горобини привернуть увагу найкрасивіших зимових гостей – снігурів. Їм сподобаються і «крилатки» - насіння клена та ясена, які заготовляють восени. Адже більша їх частина облітає з дерев і стає недоступною для птахів.
  • 6. Несолоне сало та м'ясо також використовують для підгодівлі птахів. Їх люблять синички. Як правило, шматочки сала нанизують на мотузку і розвішують на гілках дерева або куща. Фізкультхвилинка (слайд 15) ПЛАЗУНИ (слайди 16-18 )  Розповідь представника групи про плазунів. (слайди 16–17)  Рубрика « Це цікаво!» (слайд 18) ЗЕМНОВОДНІ (слайди 19-21)  Прочитайте деформований текст. (слайд 19) 1. водойм, Біля, жаби, тритони, живуть. 2. земноводні, Це. 3. вкрите, Їхнє, м'якою, тіло, шкірою, вологою. 4. дихають, вони, киснем.  Розповідь представника групи про земноводних. (слайд 20)  Червона книга України. Тритон карпатський занесений до Червоної книги України. Встановлено, що чисельність цих земноводних за останні 50 років зменшилася вдвічі.  Інсценізація – Людська невдячність не має меж! Ми, жаби, на нашу біду, належимо до бридких для людини істот. І нікому немає діла, що ми знищуємо до 2% шкідливих комах. Слиз, який виділяє наша гола жаб'яча шкіра, вбиває шкідливі бактерії, а тому перебування нас, «веселих, зелених, булькатих», у будь-якому водоймі дуже бажане. Як шкода, що ми такі беззахисні.  Рубрика «Це цікаво!» (слайд 21) РИБИ (слайди 22-25)  Розповідь представника групи про риб. (слайди 22–24)  Емоційна хвилинка. (виразне читання вірша) – Коли рибкам буває весело?  Рубрика «Це цікаво!» (слайд 25) КОМАХИ (слайди 26-29)  Розповідь представника групи про комах, їх будову. (слайди 26–27)  Подумайте і дайте відповідь, чому павука не відносять до групи «комахи». (слайд 28)  Рубрика « Це цікаво!» (слайд 29)
  • 7. VІ. Узагальнення знань. 1. Гра «Хто зайвий?» (слайд 30) Метелик, оса, джміль, павук, сонечко. Снігур, журавель, жук-олень, ластівка, лелека. Щука, карась, жаба, краснопірка, сом. 2. Запитання для обговорення в групах. – Чи можуть тварини зникнути на Землі і з якої причини? – Що потрібно робити, щоб цього не сталося? VІІ. Підсумок уроку. (слайд 31) o Що нового дізналися на уроці? o Чого навчилися? o З якими труднощами зіткнулися? o Про що хотіли б ще дізнатися? Тварини Різноманітні, таємничі Цікавлять, вражають, дивують Бережіть тварин!
  • 8. Додатки ЗВІРІ В Україні живе 108 видів звірів. Вони лазять по деревах (білки, куниці), бігають по землі ( зайці, лосі), плавають у воді (дельфіни, бобри), літають (кажани) та живуть під землею (миші, кроти). Майже 12 тис. років тому люди почали приручати диких звірів, розводити їх у неволі. Найпопулярніші серед домашніх улюбленців – собаки. Вони були, вірогідно, першими одомашненими звірами. Собаки – родичі вовків і ставляться до хазяїв як до членів своєї «зграї». Нині виведено понад 200 порід, які відрізняються одна від одної на вигляд і за повадками. Пам'ятники тваринам «За допомогу і службу, за вірність і дружбу» В Нью-Йорку можна побачити пам'ятник собаці Болто. Це вожак їздових собак, які врятували жителів Аляски від дифтерії: через ураган не було змоги доставити ліки, на допомогу прийшли собаки. А в Парижі існує пам'ятник сенбернару Баррі. Його встановили за розшук і врятування 40 чоловік, загублених в горах. ПТАХИ Птахи – це група тварин, добре пристосованих до польоту. А чи всі птахи вміють літати? Тіло птахів вкрите пір'ям, що захищає від холоду, спеки та різних ушкоджень. Певно, всі бачили, як птахи, що в нас зимують, у холодну пору настовбурчують пір'я. Воно допомагає птаху зберігати тепло. Між пір'їнами утворюється повітряні прошарки, а повітря – чудовий ізолятор. Це повітря між пір'їнами захищає пташку. Живуть вони в лісах, на полях, луках, болотах та водоймах. Живляться різноманітною їжею. Міцний дзьоб допомагає захоплювати і подрібнювати їжу. Птахи дуже корисні тварини. Вони санітари лісу й саду. Поїдають комах, різних гризунів. Значна роль птахів ще й у розповсюдженні насіння рослин. Слухання пташиного співу приносить задоволення. КОМАХИ 1) Розгляньте комах, зображених на с.134. Порівняйте їх між собою. Що їх об'єднує? 2) Розгляньте будову. Подумайте і дайте відповідь, чому павука не відносять до групи «комахи».
  • 9. Тіло комах поділено на 3 частини: голова, груди, черевце. Вони мають три пари ніг та крильця. На голові є вусики і рот. За допомогою вусиків комахи відчувають запах. Нюх у них дуже добрий. Це допомагає їм у пошуках їжі. Живуть комахи всюди: у воді, у ґрунті, у траві, на деревах, в будинках, на тілі тварин і людей. Без комах природа була б збідніла, адже вони запилюють квіти, є кормом для багатьох тварин. Проте комарі, мухи є переносниками хвороб, є багато комах – шкідників саду, городу. Та все ж користь від комах значно більша , ніж шкода! Цікаво знати!  Коник-стрибунець “ чує ” ногами: органи слуху розміщені у нього на гомілках передніх ніг.  Чому комар, коли летить, дзижчить, а джміль гуде? Виявляється, що комар за секунду робить 600 помахів крильцями, а джміль — трохи більше 200. Чим помахи частіші, тим тонший звук. РИБИ Рибка плаває в водичці, Рибці весело гулять. – Рибко, рибко-витівнице, Хочем ми тебе впіймать! Рибка воду сколихнула, Хліба крихітку взяла, Рибка хвостиком махнула, Рибка хутко попливла. Коли рибкам буває весело? Риби живуть в різних водоймах: морях, річках, озерах, ставках. Усе своє життя від самого народження вони проводять у воді. А вода, як відомо, буває різною. У річках, озерах прісна, а в морі, океані – солона. Тіло риб складається з голови, тулуба, хвоста. Воно сплюснуте з боків і вкрите лускою та слизом. Завдяки такій будові тіла, риби швидко рухаються у воді. Дихають риби зябрами. Живляться різноманітною їжею. Взимку риби повільно плавають у холодній воді, шукаючи залишки водоростей, іншу їжу. Важко дихати під водою, над якою крига. Тому люди прорубують ополонки, вставляють комиш у воду, через стебло якого кисень, потрібний для дихання риб, потрапляє у воду. Риби – багатство наших водойм. М'ясо та ікра риб – корисні продукти харчування для людини. Риба-клоун живе у співдружності з актиніями, жалких щупалець яких бояться всі морські мешканці. У разі небезпеки вона пірнає в гущу щупалець. Крикливе забарвлення риби попереджає: не намагайся мене переслідувати, бо пошкодуєш.
  • 10. Голки морського їжака можуть рухатися в різних напрямах. У нижній частині його тіла є рот із п'ятьма сильними щелепами. Завдяки їм риба може зішкрібати їжу з поверхні каменів або коралів. ЗЕМНОВОДНІ Земноводні – корисні тварини. Часто вони живляться комахами -шкідниками. Жабами живляться риби, птахи, звірі. Жаби та тритони під час холодів зариваються у мул водойм. Там вони проводять всю зиму. Тритон карпатський занесений до Червоної книги України. Встановлено, що чисельність цих земноводних за останні 50 років зменшилася вдвічі. Вчені це пов'язують з діяльністю людини. Тварини гинуть під гусеницями тракторів, що перевозять вирубані дерева, також руйнуються їх сховища. ПЛАЗУНИ Сучасні плазуни – змії, вужі, ящірки, крокодили, черепахи. Тіло складається з голови, тулуба, хвоста. У всіх плазунів, крім змій, вужів, безногих ящірок, є чотири ноги. Шкіра суха, вкрита лусочками. А у черепах лусочки зрослися, утворюючи панцир. Більшість плазунів – хижаки. Плазуни – корисні тварини: ящірки, змії, поїдаючи комах, мишей, слимаків, знищують багато шкідників. Укус багатьох змій небезпечний. Але змії, як правило, ніколи не нападають на людей без причини, навпаки, вони якомога уникають зустрічі з ними. Тому в лісі не можна ходити босоніж, при пошуках грибів слід розгрібати лісову підстилку палицею – тоді не буде неприємностей. А побачивши змію, краще обережно обійти її стороною. Зміїну отруту використовують для виготовлення ліків. Взимку ящірки та змії ховаються в підземних ходах кротів, трухлявих пнях.