Aquesta seqüència didàctica s'adreça a alumnat delcicle superior de primàriai s'emmarca dins la celebració delDia mundial de l'Aigua.
En aquesta unitat treballarem la necessitat de fer un bon ús dels recursos hídrics.
2. El valor de L’aigua PC05/12
Redacció: Margarita Serra
Desenvolupament gràfic: Eduard Altarriba
3. EL VALOR DE L’AIGUA 3
Introducció
Aquesta seqüència didàctica s’adreça a alumnat del cicle superior de primària i s’emmarca dins la celebració del
Dia mundial de l’Aigua.
En aquesta unitat treballarem la necessitat de fer un bon ús dels recursos hídrics.
D’acord amb el nostre estatut consultiu especial davant l’ECOSOC, incloem els vídeos editats per UN Water per a
aquest dia. Els vídeos es poden veure en anglès, francès o castellà.
Objectius de l’activitat
Conèixer el valor de l’aigua com a recurs indispensable per a la vida.
Conèixer diferents formes de reutilització de l’aigua.
Fomentar la coresponsabilitat en el consum d’aigua.
Continguts de l’activitat
Conceptuals Procedimentals Actitudinals
Usos de l’aigua Lectura i interpretació de mis- Respecte pel medi ambient
satges en diferents idiomes
Aigua i consum Interès pel consum responsable d’aigua..
Observació i anàlisi
Aigua i reciclatge Participació activa en les activitats
Realització de petites pràcti-
Treball en equip.
ques de laboratori.
Contribució de la activitat didàctica a les competències bàsiques
Aquesta activitat contribueix principalment en l’adquisició de les següents competències bàsiques:
Competències bàsiques Contribució de l’activitat
Comunicació oral i escrita del propi pensament.
Competència comunicativa
Desenvolupament de les capacitats cognitivo-lingüístiques.
lingüística i audiovisual.
Reconeixement de textos orals i escrits en diferents llengües..
Competència en autonomia Treball cooperatiu i presa de decisions.
i iniciativa personal. Planificació i execució de tasques.
Competència en el coneixe-
ment i interacció amb el món Percepció dels efectes de la interacció de l’ésser humà amb el medi
físic. ambient.
4. EL VALOR DE L’AIGUA 4
Activitats d’ensenyament -aprenentatge
1. Exploració de les idees prèvies
a. Usos de l’aigua.
2. Introducció de nous continguts
a. Reciclatge de l’aigua.
b. Processos de depuració de l’aigua.
3. Estructuració dels coneixements
a. Elaboració d’un mapa conceptual sobre el reciclatge de l’aigua.
b. Producció d’un text (oral o escrit) interpretatiu sobre els avantatges de la reutilització de l’aigua.
4. Aplicació dels coneixements
a. Confecció d’una petita depuradora d’aigua.
b. Realització d’una investigació sobre el funcionament d’una depuradora d’aigua.
Metodologia, estratègies didàctiques i cronologia de l’activitat
La metodologia per a l’àrea del coneixement del medi social i natural es basa principalment en situar-nos al
nivell de desenvolupament de l’alumnat, és a dir, partir dels seus coneixements previs. L’enfocament ha de ser un
enfocament actiu i experimental basat en un aprenentatge significatiu. L’alumnat ha de construir coneixements
coherents.
Tanmateix també anirem alternant estratègies didàctiques expositives amb estratègies d’investigació i expe-
rimentació. Des d’una metodologia socioafectiva convé connectar la transmissió d’informació amb la vivència
personal i l’experimentació.
Quant a l’organització temporal, proposem fer aquesta activitat en tres sessions.
Sessió 1
Exploració de coneixements previs.
Introducció denous conceptes (projecció del vídeo de FAO Water sobre la reutilització de l’aigua).
Explicació del funcionament de les depuradores d’aigua.
Sessió 2
Confecció per parelles d’una depuradora d’aigua.
Posada en funcionament.
Sessió tres:
Observació del resultat de l’experiment de la depuradora.
Avaluació.
Recursos
http://ed.intervida.org/
www.unwater.org
El agua en el siglo XXI
6. EL VALOR DE L’AIGUA 6
1 L’aigua és un element present en el nostre dia a
dia. Des de que ens llevem fins que anem a dor-
Els usos mir fem ús de l’aigua.
de l’aigua
Quins usos donem a l’aigua?
Saps quina relació té l’aigua
amb una barra de pa? I amb
un bistec? Mira aquest vídeo
i ho descobriràs.
http://www.unwater.org/worldwaterday/animation_101_es.html
2
Podem Ben segur que recordes què són
les tres “r” del consum: “reduir”,
reciclar “reutilitzar” i “reciclar”. Al con-
l’aigua? sum d’aigua també hem d’aplicar
aquestes tres “r”.
reciclar
reduir reutilitzar
Com creus que podem reduir el consum d’aigua?
Les imatges següents et poden donar idees.
7. EL VALOR DE L’AIGUA 7
Tens alguna idea de com
podem reutilitzar l’aigua?
Aquesta il·lustració et pot
donar alguna pista.
Il·lustració: IES La Bisbal
L’aigua també es recicla.
Sovint a les ciutats llencem
les aigües brutes als rius
més pròxims quan, de fet,
aquests mateixos rius són els
que ens abasteixen d’aigua.
El vídeo següent ens mostra com es pot reciclar l’aigua.
Elabora una llista dels principal problemes que com-
porta llençar les aigües brutes al riu i de quines solu-
cions proposa el vídeo.
http://www.unwater.org/worldwaterday/animation_recyclingsociety_en.html
3 Saps què ens passaria si beguéssim aigua bruta d’un bassal?
Passem a Beure aigua contaminada comporta la transmissió de malalties atès
la pràctica que conté gèrmens i impureses. L’aigua que bevem passa per plan-
tes depuradores que la netegen i desinfecten abans que arribi a les
aixetes de casa nostra.
Per parelles, construïu un petit filtre d’aigua per tal de descobrir
com funciona aquest procés.
Per fer-ho necessitareu: una ampolla gran d’aigua (de plàstic
i amb tap), sorra, grava, pedretes i una mica de cotó fluix
8. EL VALOR DE L’AIGUA 8
A Talleu l’ampolla per la meitat
(il·lustració 1).
B
La part de baix s’utilitzarà com a recipient
on embrutarem una mica d’aigua amb terra,
cacau soluble... (il·lustració 2).
C
La part superior de l’ampolla, la que té
el tap, serà el filtre. Feu un forat al tap i
gireu l’ampolla (il·lustració 3).
D Primer tireu a dins la sorra, després
les pedretes i finalment la grava.
Cada element formarà una capa
diferent. A sobre de tot hi afegireu el
cotó (il·lustració 4).
E
Tireu aigua bruta per la part
superior i després d’una bona
estona sortirà neta per la part
del tap (il·lustració 5).
9. EL VALOR DE L’AIGUA 9
4
Evaluació Ja has vist què ha passat amb la depuradora. Us proposem que
feu una fotografia del resultat i escriviu un petit article sobre
l’experiència.
Amb els companys de classe, podeu muntar una exposició de foto-
grafies al web de l’escola i sensibilitzar els vostres companys i com-
panyes sobre el consum responsable d’aigua.
Els alumnes de 6è de l’Escola Sant Domènech de
la Ràpita han construït les seves depuradores.