2. LEONARDO DE PISA, MÉS CONEGUT
COM A FIBONACCI, VA SER UN DELS
MATEMÀTICS MÉS GRANS DE LA
HISTÒRIA. ENTRE LES COSES QUE VA
FER ESTÀ EL FET D’ABANDONAR EL
SISTEMA DE NUMERACIÓ ROMÀ I
UTILITZAR EL SISTEMA ACTUAL QUE
DERIVA DEL QUE FEIEN SERVIR ELS
ÀRABS I ELS HINDÚS.
QUI VA SER FIBONACCI:?
3. UNA SUCCESSIÓ DE FIBONACCI ÉS
AQUELA QUE ES FORMA SUMANT ELS
DOS NOMBRES ANTERIORS.
ELS DOS PRIMERS NÚMEROS DE LA
SUCCESSIÓ PODEN SER ELS QUE ES
VULGUI.
PER EXEMPLE: 1, 1, 2, 3, 5, 8, ...
2 = 1+ 1 ; 3 = 1 + 2 ; 5 = 2+3 ; ...
QUÈ ÉS UNA SUCCESSIÓ DE FIBONACCI:?
4. EXEMPLE:
EL PRIMER NÚMERO ÉS EL 2 I EL SEGON
EL 5.
LA SUCCESSIÓ SERIA:
2 – 5 – 7 – 12 – 19 – 31 ...
PAS 1: PROPOSEM UNA SUCCESSIÓ DE FIBONACCI
5. PRIMER TERME: 2
TERCER: 2+5=7
5È: 7+12=19
7È: 19+31=50
9È: 50+81=131
11È: 131+212=343
13È: 343+555=898
15È: 898+1.453=2.351
17È: 2.351+3.804=6.155
19È: 6.155+9.959=16.114
SEGON TERME: 5
4T: 5+7=12
6È:12+19=31
8È: 31+50=81
10È: 81+131=212
12È: 212+343=555
14È: 555+898=1.453
16È: 1.453+2.351=3.804
18È: 3.804+6.155=9.959
20È: 9.959+16.114=26.073
PAS 2: CALCULEM FINS EL TERME VINTÈ
6. TERME NÚMERO 20: 26.073
TERME NÚMERO 19: 16.114
ELS DIVIDIM:
26.073 : 16.114 = ???
PAS 3: PREN ARA EL TERME VINTÈ I EL DIVIDEIXES
PEL DINOVÈ.